Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Dalībniekus atstumj no dalības dziesmu svētkos

INESE ELSIŅA

Autors • 28.04.2025.

Dalībniekus atstumj no dalības dziesmu svētkos
Burtu lielums

Vidzemes reģiona koklētāju ansambļu vadītāji ir neapmierināti ar žūrijas vērtējumu un augsto latiņu kolektīvu dalībai XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.

Vēstulē izglītības un zinātnes ministrei Dacei Melbārdei viņi pauduši, ka koklētāji no septembra apguva svētku repertuāru, piedalījās reģiona kopkoncertā un veiksmīgi nospēlēja skatēs, taču nav atzīti par gana labiem, lai piedalītos svētkos.
Dalībai dziesmu svētkos kvalificējas tikai tie ansambļi, kuri skatē ieguva vismaz 35 punktus – aptuveni puse no Vidzemes koklētāju ansambļiem.
"Vai mēs, šo ansambļu pedagogi, esam pēkšņi kļuvuši neprofesionāli? Mums aiz muguras ir gana liela pieredze, kur vēl nevienos dziesmusvētkos mūsu sagatavotajiem ansambļiem nav ticis liegts piedalīties," teikts vēstulē, ko parakstījuši ansambļu vadītāji no Valmieras, Mazsalacas, Madonas, Aizkraukles, Alūksnes, Gulbenes, Limbažu, Valkas mūzikas skolas, Limbažu kultūras nama un Zvejniekciema kultūras centra.
Vēstulē izteikta neizpratne par skates žūrijas vērtējumu, kas norādījusi uz nepietiekamu muzikalitāti un atdevi.
"No mums prasa, lai īstenojam to, kas nemaz nav bijis ierakstīts nošu materiālā, bet ko kādā brīdī ir vai varbūt pat tieši mūsu reģiona mēģinājumā nav pateicis virsdiriģents," norāda vēstules autori. Viņi aicina šādas prasības turpmāk noformēt arī rakstiski, lai visi pedagogi tās varētu vienlīdz saprast un īstenot. Skolotāji aicināja rast iespēju ansambļiem piedalīties svētkos, tai skaitā koklētāju koncertā "Dzīslojums", atkārtoti uzsverot, ka audzēkņi ir apguvuši repertuāru.
– Priekšniecībai vienmēr ir taisnība, un mēs neko nepanācām, – uzreiz pēc Lieldienām notikušo sarunu starp koklētāju ansambļu vadītājiem un svētku organizatoriem komentē Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas skolotāja Inese Ābola. – Tiem caurkritušajiem, kas nevarēs spēlēt Dailes teātrī, piedāvāja uzspēlēt Vērmanes dārzā. Tas, protams, nav tas, un es pati nemaz nevarētu to pagūt, jo koncertā "Dzīslojums" piedalās trīs manis vadītie koklētāju ansambļi. Ar to vienu nevarētu pagūt aizskriet uz Vērmanes dārzu. Apdalītais ir Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas vecāko klašu koklētāju ansamblis "Ābelīte", kurā spēlē deviņi skolēni. Uz svētkiem no mūsu novada tika Madonas mūzikas skolas jaunākās grupas ansamblis un divas grupas no Aizkraukles mūzikas skolas, ko vadu kopš pagājušā gada septembra.
– Protams, ka rūgtums joprojām ir palicis, – neslēpj Inese Ābola. – Skates rezultāti bija ļoti nepamatoti. Prasības tika izvirzītas nevis kā bērniem, bet kā pieaugušajiem, profesionāļiem. Mums pārmeta bērnu emocionālo neiesaistību, bet ko skatē var prasīt no skolēna, turklāt emocijas katrs izjūt un pauž atšķirīgi.
Vaicāta, vai dalībnieki izsijāti tāpēc, ka Dailes teātrī, kur plānota uzstāšanās, visiem nav vietas, skolotāja purina galvu: – Vieta koncertā tur atrastos, jo B grupa ir vismazākā, pa visu Latviju ir tikai divpadsmit B grupas ansambļu. Uzskatu, ka rezultāts ir koncerta mākslinieciskās vadītājas Ievas Šablovskas milzīgo ambīciju izpausme, kas diemžēl mums jāpieņem. Punkti skatē mērķtiecīgi tika pazemināti, bija pilnīgi skaidrs, ka visi bērni uz svētkiem netiks. Turklāt pirms skates iepriekšējā dienā mums atsūtīja ziņu, ka nedrīkst nevienu uzstāšanos filmēt, līdz ar to pierādījumu ansambļu varēšanai nav. Šāda prasība nekad iepriekš nav bijusi, koru skatē taču video operators uzreiz bija priekšā un visu dokumentēja. Ikviens varēja filmēt arī ar savu telefonu, problēmu nebija. Mums to neļāva, tātad kaut kas organizatoriem bija aiz ādas.
Skolotāja norāda, ka kokles pedagogu darbs reģionos ir ne tikai profesionāls pienākums, bet arī sirdsdarbs, kurā jāiegulda daudz vairāk, nekā paredz amata pienākumi.
"Mēs to darām, jo audzēkņiem mirdz acis par iespēju piedalīties dziesmusvētkos, mēs visu to darām, lai uzturētu dzīvu un skaistu koklēšanas tradīciju," norāda vēstuli parakstījušie pedagogi, kuru ieskatā, šobrīd viņu centieni "tiek aplauzti, sabradāti un noniecināti".

#SIF_MAF2024

29.04.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px