19. septembrī aptuveni 30 interesentu liela grupa devās izpētīt Ošupes pagastu. Šādas ekskursijas ir kļuvušas par tradīciju, to ietvaros notiek izraudzīto pagastu ainaviskās vides iepazīšana, ciemošanās dažādās zemnieku saimniecībās un tikšanās ar cilvēkiem, kuri labprāt padalās ar interesantiem stāstiem. Ar patīkamām atmiņām aizvadīta arī „Ošupes pagasta ekspedīcija".
– Madonas novada pagastu apceļošana ir jau kļuvusi par tradīciju, tās mērķi ir iepazīt pagastus, to, ko šo pagastu iedzīvotāji dara, apskatīt dabu un ainavas. Pagastu apceļošana notiek alfabētiskā secībā, šogad kārta pienāca Ošupes pagastam. Citus gadus rīkojām divus braucienus uz pagastiem – vienu pašā vasaras sākumā, bet otru rudenī. Šogad pavasara pusē pulcēties vēl nedrīkstēja, tāpēc notika tikai viena ekspedīcija. Tāpat kā dodoties uz citiem pagastiem, arī šai ekskursijai vispirms tika saplānota programma, pie kuras tad arī pieturējāmies. Protams, ne visas saimniecības, kuras uzrunāju kā iespējamos apskates objektus, piekrīt un var uzņemt ekskursantus, tas ir tikai dabiski, ka kāds atsaka, līdz ar to nākas maršrutu saplānot, izmantojot tos pieturas punktus, kuros drīkstam iegriezties. Kā jau ierasts, arī šoreiz devāmies ekspedīcijā ar savām automašīnām, – stāsta Madonas novada pašvaldības tūrisma darba organizatore Sanita Soma.
Ošupes pagasta izpētes ekspedīcija sākās ar viesošanos zemnieku saimniecībā „Jaunaļņi", kur tiek audzēti liellopi un kopti labības lauki. Saimniecības īpašnieki Dace Kalniņa un Mārcis Iesaliņš apsaimnieko ap 100 hektāru zemes, kas, salīdzinot ar daudzām citām saimniecībām, ir visai maza, bet dzīvotspējīga, izmanto dažādus Eiropas piešķirtos līdzfinansējumus un nepārtraukti attīstās, izmēģinot arī bioloģiskās saimniekošanas metodes. Nākamā pietura – zemnieku saimniecība „Cīrulīši", kas ekskursijas dalībniekus pārsteidza ar savu pamatīgumu. Saimniecības attīstība nemitīgi rit uz priekšu, saimniekiem ir pieejamas gan jaunas iekārtas, gan novietnes. Saimniecības īpašnieks Agris Šķēls ciemiņus iepazīstināja ar savu 130 Holšteinas šķirnes raibaļu lielo ganāmpulku un pastāstīja par piena ražošanu.
– Ekspedīcijas laikā viesojāmies arī pie bijušā Ošupes pagasta pārvaldes vadītāja Aigara Šķēla, kam varēja uzdot visdažādākos jautājumus par pagastu, jo kurš gan labāk spēj uz tiem atbildēt, ja ne ilggadējs pagasta vadītājs?! Viņš mums pastāstīja arī vairākus stāstus, kas bija patiesi interesanti. Varējām nobaudīt uz ugunskura vārītu zupu, kas bija ļoti patīkams žests. Apskatījām Degumnieku centru, izstaigājot dažus lokus kājām, tai skaitā īsu brīdi uzkavējāmies Degumnieku lidlaukā. Acis priecēja skaisti iekoptais Degumnieku centrs, ar estētiski izveidotiem un sastādītiem zaļumiem un apstādījumiem, – ar ekskursijas gaitu turpina iepazīstināt Sanita Soma.
Dienas otrajā pusē ekspedīcijas dalībnieki devās uz zemnieku saimniecības „Akmeņsala" laukiem, kuros aug par ziemeļu citroniem dēvētās cidonijas un par oranžo zeltu iesauktie smiltsērkšķi. Laukos redzētais skats bijis patiešām iespaidīgs, šķitis, ka ekskursanti staigā pa smiltsērkšķu mežu. Jautrību šai pastaigai piešķīris putnu atbaidītāja radītais šāvieniem līdzīgais troksnis, kas esot vienīgā efektīvā putnu atbaidīšanas metode, lai tie nenodara kaitējumu ražai.
– Saimnieki mums pastāstīja, kā notiek cidoniju un smiltsērkšķu audzēšana un ražas ievākšana, bija sarīkots arī neliels tirdziņš, lai interesenti varētu iegādāties no cidonijām un smiltsērkšķiem tapušo produkciju. Tālāk devāmies uz Rupsalas skolu, kur ar neliela stāstījuma starpniecību iepazinām skolas vēsturi, savukārt ekspedīcijas noslēgums tika sagaidīts pirts lietu zinātājas Daigas Čeveres lauku mājās „Kodoli". Daiga mums ne tikai izrādīja savu māju, bet arī pastāstīja par aromterapiju un augu daudzveidīgo pielietojumu. Izmēģinājām arī saimnieces pašražotos krēmus. Diena izvērtās ļoti interesanta un patīkama. Ekspedīcijā piedalījās ap 30 cilvēku, kas ir labs grupas lielums, lai dotos ekskursijās. Pamatā šādos braucienos iesaistās vietējie – novada iedzīvotāji, bet dažkārt mūsu kompānijai mēdz pievienoties arī interesenti no citām Latvijas vietām. Piemēram, šoreiz izpētīt Ošupes pagastu kopā ar mums devās ģimene no Rīgas.
Gribu pateikt paldies visiem saimniekiem, kuri mūs uzņēma savās mājās. Ja arī laikapstākļi todien mūs nelutināja, ošupiešu izrādītā viesmīlība un laipnība pavisam noteikti sasildīja, – pauž Sanita Soma.
28.09.2021.