Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Pārdomas par aizvadītajiem helovīniem

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 06.11.2023.

Burtu lielums

Oktobra pēdējā diena bērnu vidū tiek gaidīta ar lielu nepacietību, jo viņi zina, ka vakarā var doties pa mājām un lūgt saldumus. Helovīni nepavisam nav latviešu tradīcija, tomēr bērniem šie svētki ļoti patīk. Sabiedrībā valda dažādas domas par šo svētku svinēšanu, saldumu diedelēšanu. Ne vienmēr viss ir labi, gadās, ka bērni, nesaņēmuši cerētās konfektes, pastrādā arī kādu nejauku darbu, sabojājot kāda īpašumu.

Aizvadītajā nedēļā, dienu pēc helovīniem, redakcijā saņēmām zvanu no Annas, kura dzīvo Sauleskalnā. Kundze vēlējās dalīties pārdomās par šiem svētkiem un aicināja vecākus aizdomāties, vai nepieciešams bērniem doties diedelēt saldumus tumsā un lietū.
– Šogad manī ir raisījušās pārdomas par novēroto helovīnu laikā. Ierasts, ka katru gadu šajā dienā mājas apmeklē bērni, prasot saldumus, bet šogad pārsteidza redzētais. Saldumus diedelēt nāca arī piecus-sešus gadus veci bērni. Vai nepieciešams tik maziem bērniem staigāt apkārt? "Spoku" šogad bija ļoti daudz. Nāca gan ģimenes, gan bija līdzi arī kāds pieaugušais, tomēr lielākoties bērni staigāja bariņos bez pieaugušajiem. Otrdienas vakarā bija ļoti slikts laiks, stipri lija lietus. Bērni bija pavisam izmirkuši. Tāpat, ja bērniem ir iestāstīts, ka staigājot pa mājām viņi noteikti saņems saldumus, bet tie tomēr netiek iedoti… Manuprāt, viņiem pēc tam ir liela vilšanās. Piemēram, es pati saldumus nelietoju, līdz ar to man to mājās nav. Tāpat piepirkt konfektes visiem saldumu taujātājiem ir ļoti dārgi. Nezinu, vai mēs patiešām esam tik labi situēti, lai tādam baram kaut ko nopirktu. Kaut vai pāris konfektes, jo nevar jau paredzēt, cik to nācēju būs. Mūsdienās viss attiecīgi maksā. Tomēr vislielākā neizpratne ir par to, vai tiešām tik maziem bērniem ir nepieciešams iet helovīnos? Es esmu pilnīgi pret šādu svētku svinēšanu, pret tik mazu bērnu laišanu diedelēt saldumus. Vai tas ir pareizi? Vai vecākiem nav bail tik mazus laist tumsā pa ciematu diedelēt saldumus? Šeit tomēr nav ārzemes. Laikam mums vēl ir iesakņojušies vecie tikumi, kad bērni var vieni paši staigāt apkārt līdz melnai naktij. Ārzemēs to nekādā gadījumā nevarētu atļauties, jo vecāki tiktu sodīti. Manā skatījumā, mums ļoti daudz, ko patīk paņemt no ārzemēm, īpaši svētkus un to svinēšanas paražas. Tomēr jāatceras, ka arī mums pašiem ir ļoti skaistas tradīcijas, kas diemžēl netiek novērtētas. Ko cilvēki domā, laizdami bērnus helovīnos? Labi, ja viss beidzas labi. Nedod Dievs, ja notiks kāda nelaime. Kas tad būs vainīgs? – pārdomās dalās Anna.

07.11.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px