Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Lūgums deputātiem pagriezties ar „SEJU” pret saviem iedzīvotājiem

Jeuženija Adamoviča, Marija Miglone

Autors • 25.01.2024.

Burtu lielums

Iepazīstoties ar Madonas novada pašvaldības uzņēmuma SIA „Madonas ūdens” (valdes priekšsēdētājs G. Dambenieks) Regulatoram iesniegto ūdens un kanalizācijas tarifu projektu, kur ūdenim paredzēts tarifa palielinājums par 32,28 %, bet kanalizācijai — par 58,68 %, tika lūgts Madonas novada domes deputātiem izskatīt šo jautājumu un pamatojumus šādam palielinājumam domes sēdē 2023. gada 30. novembrī.

Tā kā deputātu nostāja (izņemot dažus) bija visnotaļ G. Dambenieku atbalstoša, Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrība aicināja iedzīvotājus demokrātiski, ar saviem parakstiem, izteikt protestu šādiem ūdens un kanalizācijas tarifu apmēriem un palielinājumiem.
No 2023. gada decembra vidus līdz 2024. gada 5. janvārim 1923 iedzīvotāji no Madonas pilsētas un tuvākajiem pagastiem izteikuši savu viedokli – pārstrādāt tarifus un noteikt tos pa zonām, tā kā Madonas zonai jāsedz pievienoto novadu infrastruktūru sakārtošana gan siltumam, gan ūdens saimniecībai, jo to savos paskaidrojumos izsaka minēto uzņēmumu vadītāji – pamats pieaugumam – apkalpojamo zonu palielināšanās.
2024. gada 9. janvārī notikušajā iedzīvotāju sanāksmē Madonas kultūras namā nepārprotami tika pausts iedzīvotāju viedoklis plānotos tarifus samazināt.
Gan domes priekšsēdētājs A. Lungevičs, gan vietnieks A. Šķēls solīja, ka tarifu apspriešana turpināsies. Jā. Tā turpinājās domes Uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas 17. janvāra sēdē, kur atkal deputāti, izņemot A. Saknes kungu, nekādus priekšlikumus tarifu samazināšanai neizteica un vienam balsojot „pret", nobalsoja tikai politiski – tarifus nedalīt zonās, un, kā izteicās A. Šķēls, tarifu sāga beigusies, jo uz finanšu komiteju šo jautājumu nevirzīs, bet izskatīs domes sēdē. Tā Madonas pašvaldības deputāti, spējot pieņemt tikai politiskus lēmumus šinī jautājumā, bet nespējot izvērtēt tarifu neadekvātos palielinājumus, ļauj SIA „Madonas ūdens" celt sev atalgojumu par 35-40 %, kas tarifā sastāda vairāk nekā 51 %, t. sk. G. Dambeniekam papildu viena lieka „štuka", kā dēļ tad viņš arī skraidīja pa parakstu vietām fotografēdams, draudēdams un zvanīdams, pat prasot, lai aptur parakstīšanos. Personāla izmaksas jaunajā tarifā, salīdzinot ar 2022. gadu, palielinātas par 95,6 %, bet personāla skaits (38 cilvēki) palielinājies par 22,6 % (atspoguļots prezentācijā Madonas novada mājaslapā). Komandējuma izdevumi ūdens tarifā, salīdzinot ar 2022. gadu, palielināti par 1230 % un kanalizācijai par 1232 %, kancelejas izdevumi katram par 140 %, transporta izmaksas tarifā palielinātas par 42 % un kanalizācijai par 59 %, t. sk. visas līzingā ņemtās „šikās" administrācijai izmantojamās automašīnas, vienotajā tarifā iekļautās pamatlīdzekļu nolietotās un norakstāmās vērtības ūdenim palielinātas par 80 %, kanalizācijai par 103 % – tātad viss galīgi „nodilis". Tāpēc jau arī tiek lūgts tarifus noteikt pa zonām, ja visa apkalpošana notiks no Madonas centra, kas sadārdzina Madonas pilsētas un Madonas zonas izmaksas transportā u. c.
Minētajā 17. janvāra komitejas sēdē nenotika nekāda konkrēto tarifu izvērtēšana, bet prezentētajos aprēķinos vienkārši matemātiski samazinot ūdens un kanalizācijas apjomus par 10 %, nesamazinot kopējās izmaksas, vienkārši samazināts ūdens tarifs par 0,02 eiro, bet kanalizācijas par 0,01 eiro.
Tā ir komersanta nevis nopietna izdevumu posteņu izvērtēšana, bet ņirgāšanās par visa apvienotā novada iedzīvotājiem, sūtot tos uz Sociālo dienestu pēc palīdzības, ja nevar samaksāt par ūdeni. Tādā gadījumā lūgums Madonas novada domei izveidot speciālo palīdzības fondu ūdens rēķinu apmaksai, kur SIA „Madonas ūdens" valdes priekšsēdētājs un galvenais inženieris varētu ieskaitīt savu „artavu", ko saņem par nenostrādātajām darba stundām uzņēmumā.
Cesvaines un Bērzaunes zonu iedzīvotāji tomēr no domes puses tiek šķiroti, jo viņiem ir citādi tarifi, un A. Šķēla uzstādījums nešķirot iedzīvotājus neiztur nekādu kritiku.
Vēl atliek cerēt uz Madonas novada domes deputātu lēmumu š. g. 31. janvāra domes sēdē patiesi rūpēties par sava novada iedzīvotāju pamatotiem lūgumiem un prasībām tarifu samazināšanai, neļaujot vienam monopolistam iedzīvoties uz pārējo rēķina.

26.01.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px