Ja pagājušajā gadā dārzkopji ieilgušās ziemas un dārgo kurināmā izmaksu dēļ stādaudzēšanu mēdza dēvēt par dārgu hobiju ar biznesa elementiem, tad šopavasar, liekas, jau pie cenām un izmaksām ir pieraduši.
– Rudenī teicu, ka nu jau gribas atpūsties, pietiek strādāt, taču, jūtot pavasara vēsmas, atkal jau rokas ilgojas pēc zemes, sēšanas un stādīšanas, – saka madoniete, piemājas dārzniecības saimniece un stādaudzētāja Indra Putniņa. Viņa pajoko, ka dārznieki jau tādi ir – "kažoku maina, bet tikumus nemaina". Kā tikai tuvojas pavasaris, tā jau meklē sēklas un stādu kastes.
– Sēšu un audzēšu visu to pašu, ko jau katru gadu, neko jaunu jau neizdomāsi. Jau pirmās sēklas ir iekaisītas. Man pašai ir svarīgi siltumnīcās agrāk izaudzēt gurķīšus, tie jau ir iesēti. Man patīk gurķu šķirnes ‘Picolino' un ‘Katrina'. Pašķiru iepriekšējo gadu kalendārus, apskatos, kad kas tika iesēts. No dārzeņiem pirmo iesēju papriku, jo tā ilgi aug. No puķēm – begonijas, ledenes, petūnijas… Tomātus gan nav jāsēj tik agri, jo agri sētie mokās, izstīdz. Turos pie savām iecienītākajām šķirnēm. Dažu stādu dēl nekurināsi siltumnīcu, tāpēc pirmās sēklas iesēju kastītēs mājās. Šogad izteikti maz saulainu dienu, tāpēc tikai tagad nokūst sniegs. Nesen bija ciemiņi, kas konstatēja, ka citur jau plaukst sniegpulksteņi, bet pie mums Madonā vēl ir arktika. Taču mūspusē pavasaris vienmēr atpaliek par divām nedēļām.
Arī Barkavas pagastā SIA "Aiva G" siltumnīcās tikko iesēti pirmie gurķīši. – Lai iegūtu agrāku ražu, varētu jau sēt agrāk, bet dārgo apkures izmaksu dēļ nesteidzamies. Vēl jau nesen bija ziema, tikko sniegs nokusa. Sasējām februāra beigās. Audzēsim īsos gludos gurķus ‘Katrina' un SV 4097, kas ir pārbaudītas šķirnes. Ja būs labvēlīgi apstākļi, varbūt kādu nedēļu ātrāk tiksim pie pirmās gurķu ražas. Parasti pirmā gurķa svētki mums ir ap Lieldienu laiku, bet šopavasar Lieldienas ir ļoti agri. Kā ierasts, audzēsim gan gurķus, gan tomātus. No tomātiem mums iecienītas šķirnes ir ‘Bolzano', ‘Encore' u. c. Šogad visi gaidām vairāk saules, jo visiem ir vajadzīga gaisma, siltums, – stāsta SIA "Aiva G" siltumnīcu saimniece Silvija Grudule.
Uz vaicājumu par to, vai ir uzsākta pavasara sezona siltumnīcās, Aronas pagasta "Krūmēnu" saimniece Sigita Dāboliņa atbild: – Vēl ar sēšanu nesteidzos, kaut viss jau ir sagādāts un sagatavots. Mūspusē vēl sniega ir daudz, pagalms nav nokusis, bet siltumnīcu kurināšana – dārgs prieks. Pirmo noteikti sēšu papriku, puravus, bet tas būs marta vidū, kad cerams, būs vairāk saules, gaismas, pastiepsies garākas dienas. Pa šiem gadiem esmu sapratusi, ka steigties nevajag, jo neko nevar nokavēt. Paklausos laika prognozes, vēl sola, ka ir iespējams arktisks aukstums.
27.02.2024.