— Necerēti laba arbūzu raža šoruden novākta Gaiziņa pusē, — nesen šādu ziņu varēja lasīt facebook vietnē.
Sazinājos ar Ingunu Rogu-Saulīti, kas kopā ar ģimeni dzīvo un kā pašnodarbinātā saimnieko savā zemē Aronas pagastā.
– Arbūzus uzsākām audzēt hobija līmenī pirms 13 gadiem. Jau toreiz bijām pārsteigti, ka tas izdevās. Mums tie aug atklātā laukā, bet pirmo reizi ir izdevies novākt tik labu ražu. Ja piecus iepriekšējos gadus iestādījām 300-400 stādu, tad šopavasar – 1500 arbūzu stādu. Iestādījām arī 300 meloņu stādu, un arī tās šogad labi ražoja, auga siltumnīcās.
Eksperiments izdevās, kaut arbūzi un melones Latvijai ir netradicionāla kultūra. Attīstīt šo virzienu mūs pamudināja mazo lauksaimnieku projekts, kas saņēma atbalstu. Tas bija milzīgs grūdiens, ticība, ka varam strādāt ne tikai hobija līmenī, un, ja darām, tad tā dūšīgi. Uzcēlām lielās siltumnīcas, kur audzējam stādus, iegādājāmies traktortehniku, lai ērti strādāt. Uzcēlām arī sētu, jo lauki ir jāsargā no meža zvēriem.
Mūsu ģimenē ir izveidojies secinājums par arbūzu un meloņu audzēšanu, ka to Latvijas apstākļos var izdarīt, turklāt audzējam bioloģiski, bez mierālmēsliem. Kāpēc gan zeme būtu jāindē, ja izaug tāpat. Pabeidzu arī LLKC apmācības bioloģiskajā lauksaimniecībā, lai uzzinātu visu par procesiem, kas augkopībā vajadzīgi. Liela nozīme ir stādam – kā tas ir izaudzis, kādu kopšanu saņēmis. Mēs savus stādus laistām ar avota ūdeni, neko virsū nekaisām.
Nākamgad audzēsim stādus arī realizācijai, līdzi dodot lietošanas pamācību. Esam palikuši pie šķirnes ‘Beduīns', kas ir 90 % no audzētā. Pārcieš visas vētras, sausumu, dod 4-5 kg smagus arbūzus, – pastāstīja Inguna.
Uz vaicājumu par sausās vasaras ietekmi, viņa komentēja: – Arbūzam un arī visām citām augkopības kultūrām sausā vasara bija viens no lielākajiem pārbaudījumiem beidzamo piecu gadu laikā. Bija sastādīts viens hektārs, tādu platību nevar aplaistīt. Vienu brīdi arbūzi pat apstājās augšanā, stāvēja uz vietas. Savukārt pēc lietus arbūzi saņēmās, gribēja vēl augt, bet klāt rudens.
Visus gadus audzējām Rīgai, šogad nolēmām, ka gribam palutināt savējos, kam garšo arbūzi. Maksimāli audzējam pārtiku sev paši, lai bērniem būtu veselīgs uzturs.
10.10.2023.