No 19. līdz 21. aprīlim tiešsaistes programmā „Microsoft Teams" tikās piecu dažādu valstu skolotāji un skolēni, lai piedalītos Erasmus+ projekta „PEALS – Physical Education – Active Lifestyle" („Sports – Aktīvs dzīvesveids") pēdējā mobilitātē.
Erasmus+ projekts aizsākās jau 2018. gadā, tajā piedalās piecu valstu skolēni: Latvijas (Madonas Valsts ģimnāzijas), Ungārijas, Lietuvas, Grieķijas un Čehijas. Madonas Valsts ģimnāzijas vidusskolas klašu skolēni paspēja viesoties trijās valstīs un 2019. gada ziemā pie sevis uzņemt viesus, bet pēdējā mobilitāte Čehijā, kas bija plānota 2020. gada aprīlī, diemžēl nenotika „Covid-19" pandēmijas dēļ.
Attālināta, bet tomēr tikšanās
Kā atzīst projekta koordinatore Madonas Valsts ģimnāzijā Diāna Vaidote, pēdējā mobilitāte, kas nevarēja notikt klātienē – Čehijā, bija jāorganizē citādi, tāpēc valstu koordinatori izlēma to rīkot attālināti, lai dotu iespēju atkal satikties. No Madonas Valsts ģimnāzijas šajā mobilitātē piedalījās četri skolotāji un astoņi skolēni. Skolotāja stāsta, ka, organizējot mobilitāti attālināti, bija jāsaskaras ar vairākiem izaicinājumiem, piemēram, jāvienojas par norises laiku, jo Čehijā un Ungārijā ir cita laika zona, tādēļ pēc viņu laika tikšanās sākums bija pulksten 9, bet Latvijā – stundu vēlāk. Arī programmas, ko izmanto dažādās valstīs attālināto mācību procesā, ir atšķirīgas. Tika izvēlēta programma „Microsoft Teams", kas dažu valstu, arī ģimnāzijas skolēniem bija jāiepazīst no nulles, jo ikdienā mācoties esam pieraduši strādāt caur platformu Zoom.
Neklātienes mobilitāte attaisnojas
Diāna Vaidote ir priecīga, ka ar internetu Madonā nevienam nebija problēmu un arī nepazīstamajā programmā skolēni orientējās izcili. Skolotāja stāsta, ka izaicinājums bija saaicināt dalībniekus, jo daudziem bija bažas par pasākumu attālināti, citi nevēlējās kavēt mācību stundas un daudzos kontroldarbus. Tomēr lielākā problēma bija jauniešu vēlēšanās tikties klātienē, nevis caur ekrāniem, un ierobežotās aktivitātes, ko noteica šis attālinātais formāts. Klātienē būtu citādi, – pauž skolotāja.
Dienu plānojums – iespējami saistošs
Katru no tiešsaistes dienām dalībnieki iesāka ar iesildīšanās aktivitātēm, lai uzsāktu komunikāciju, kļūtu atvērtāki un arī možāki. Pirmā diena tika iesākta, sadaloties trijās nelielās grupās un cenšoties apgūt citu valstu mēlesmežģus. Mobilitātes laikā skolēni iepazina konkrētās valsts kultūru un sporta dzīvi. Tā kā attālinātās mobilitātes organizatori bija čehi, dalībnieki devās virtuālā tūrē pa skolu, kurā viesotos, ja nebūtu sākusies pandēmija. Sporta skolotājs dalījās informācijā par to, kā tiek organizētas sporta stundas Čehijā. Līdzīgi kā pie mums, ģimnāzijā, ziemā ir sniega nedēļa ar ziemas aktivitātēm, tā Čehijā ir slēpošanas nedēļa, kuras laikā skolēni dodas uz Alpiem apgūt kalnu slēpošanu. Čehu skolēni pastāstīja arī par neparastiem sporta veidiem, kādus apgūst brīvajā laikā, piemēram, cīņu mākslu un līnijdejas, kur viena no skolniecēm ir godalgota sportiste savas valsts mērogā.
Svarīgākais projektā, protams, ir komunikācija, tāpēc katru dienu dalībnieki tika sadalīti nelielās grupās, lai varētu sarunāties, dalīties ar viedokļiem, pārrunāt dažādus tematus, ikdienas dzīvi pandēmijas laikā. Noslēguma dienā skolēni grupās veidoja prezentācijas – kopsavilkumu par projektu kopumā, un viss noslēdzās ar „Kahoot" spēli, kuras laikā tika uzdoti jautājumi par visām notikušajām mobilitātēm, atceroties piedzīvoto.
Dalībnieki dalās viedoklī par piedzīvoto
Madonas Valsts ģimnāzijas 12.a klases skolniece Ance Gailuma, lai gan diemžēl neviesojās Čehijā, atzīst, ka nebija par to tik noskumusi, jo vienmēr visā cenšas saskatīt labo. Un galu galā šis projekts nesis daudz atmiņu un draugu, ko Ance ļoti novērtē. Skolniece uzskata, ka pasākums tiešsaistē bija laba alternatīva nenotikušajai mobilitātei Čehijā, jo pat attālināti deva iespēju iepazīties ar tiem jauniešiem, kurus iepriekš nebija iespējams satikt. „Tiešsaistē dzirdēju prezentācijas par šābrīža sporta aktivitātēm visās dalībskolās, kā arī apmainījāmies ar viedokļiem mazākās grupās," tā Ance. Projektam noslēdzoties, Ance uzsver, ka dalība Erasmus+ deva iespēju iepazīt kultūru četrās valstīs, kā arī pārliecību, ka jauniešiem citviet ir līdzīgi pārdzīvojumi kā mums, Latvijā. Apvienojot katra unikalitāti un domāšanas veidu, var nonākt pie ļoti kolorītām idejām un risinājumiem.
Nicolas no Čehijas stāsta, ka tomēr bija skumji, ka mobilitāte Čehijā nevarēja notikt, jo viņam ļoti patīk komunicēt ar cilvēkiem aci pret aci. Nicolas viesojās Grieķijā un dalās, ka tā bija viena no labākajām pieredzēm viņa dzīvē, jo viņš pirmoreiz iepazina seno valsti, viesģimene bija ļoti jauka, un visi dalībnieki, skolotāji bija draudzīgi, pretimnākoši, kas ļāva brīvi komunicēt, iepazīt draudzīgas sirdis un brīnišķīgi pavadīt laiku. Nicolas piebilst, ka Erasmus+ laikā izveidojās jaunas draudzības, viņš ārpus projekta jau paguva viesoties pie draugiem Ungārijā, kā arī viņi atbrauca pie puiša uz Čehiju. Dalībniekam bija plāns kopā ar saviem vecākiem doties vēlreiz uz Grieķiju pie iepazītās viesģimenes un uz Latviju pie iegūtajiem draugiem Madonā, bet tas diemžēl atcēlās kovida dēļ. Erasmus+ mobilitāte tiešsaistē, viņaprāt, bija vislabākā iespējamā alternatīva. Nicolas atzīst, ka radās problēmas ar internetu, bet citādi – viss izdevās labi.
Arī Lampis no Grieķijas nepaguva paviesoties projekta valstī, jo bija paredzēts, ka viņš dosies uz Čehijas mobilitāti. Par spīti tam, viņš atzīst, ka izbaudīja projekta norisi, kad citu valstu skolēni viesojās Grieķijā, un viņš varēja pie sevis uzņemt ārzemju skolēnu. Mobilitātes laikā Grieķijā puisis ieguva draugu, ar ko vēl joprojām uztur kontaktus, sarakstoties vai sazvanoties videozvanā. Lampis stāsta, ka bija jauki atkal visus satikt tiešsaistē, piedāvātās aktivitātes bija interesantas, un galvenais, kas patika, bija sarunas ar vienaudžiem grupās. Lampis neslēpj, ka piedalīšanās projektā ir sniegusi jaunus kontaktus un draugus, kā arī iespēju caur šo komunikāciju iepazīt citu valstu kultūru un izprast labāk pašam sevi.
Arī skolotāja Diāna Vaidote ir priecīga par projektā iegūto pieredzi, par iespējām ģimnāzijas skolēniem iepazīt citu valstu kultūru, attīstīt angļu valodu, bet pats galvenais – saprast, ka cilvēki ir tik dažādi, un iemācīties šīs atšķirības pieņemt. Arī skolotājai ir skumji, ka mobilitāte Čehijā nenotika. Skolotāja informē, ka, lai gan šī bija pēdējā mobilitāte, projekts vēl pavisam nav noslēdzies – pedagogiem jāturpina darbs, tāpēc tiek plānota koordinatoru tikšanās Čehijā jūnijā, kā arī drīzumā notiks noslēguma pasākums visiem projekta „PEALS" Madonas Valsts ģimnāzijas dalībniekiem.
Jāpiebilst, ka ir aizsācies vēl viens Erasmus+ projekts – „United In Diversity" („Vienoti daudzveidībā"), kurā piedalās Madonas Valsts ģimnāzija, bet pandēmijas dēļ projekts, iespējams, tiks pagarināts un tā mobilitātes tiks plānotas tikai tad, kad nebūs ierobežojumu.
ELĪZA ELSIŅA
27.04.2021.