Šodien, 7. jūlijā, Latvijā notiek tautas nobalošana par Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas apturētajiem likumiem „Grozījumi Nacionālās drošības likumā" un „Grozījumi Valsts drošības iestāžu likumā".
Savu gandrīz astoņu gadu darbības laikā prezidente pirmoreiz izmantoja Satversmes 72. pantu, lai apturētu likumu izsludināšanu. Zīmīgi, ka tautas nobalsošana notiek Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūras pēdējā dienā, līdz ar to tā katram no mums ir ļoti laba iespēja, piedaloties referendumā un paužot savu attieksmi, pateikties prezidentei par viņas veikumu, nesot Latvijas vārdu pasaulē.
Protams, lēmums par to, vai piedalīties referendumā, ir jāpieņem katram pašam, taču Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga aicina Latvijas pilsoņus to darīt un izmantot iespēju, ko dod referendums, proti, izteikt savu viedokli. Prezidente vēlreiz atgādina, ka jau atceltie grozījumi divos ar drošību saistītos likumos var radīt draudus valsts drošībai un ir pretrunā ar valsts interesēm. Pēc prezidentes domām, veiktās izmaiņas „pavēra durvis ļoti nopietnām politiskām manipulācijām", ļaujot iejaukties izmeklēšanas procesos, kas skar kādus politiskos grupējumus vai personas, kuru ietekmē šie grupējumi atrodas. Arī tiesībsargājošo institūciju vadītāji pauda bažas par Saeimas pieņemtajiem grozījumiem valsts drošības likumos, jo tādējādi paplašinātos cilvēku loks, kuru rīcībā var nonākt operatīvā informācija. Parlamenta šopavasar pieņemtie grozījumi paredzēja, ka Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāti kopā ar pašu pieaicinātām personām var veikt pārbaudes drošības iestādēs.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 07.07.2007.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA
AGRA VECKALNIŅA foto