Par to gandrīz nav nekādu šaubu, ka, sākot ar 1. martu, par elektrību būs jāmaksā vairāk. Akciju sabiedrība "Latvenergo" jau iesniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai labojumus elektroenerģijas tarifu projektā 2008. gadam.
"Latvenenergo" vadība skaidro, ka importējamās elektroenerģijas cena būs apmēram 50 procentu lielāka nekā pērn. Tie šogad varētu būt vienīgie grozījumi elektroenerģijas tarifos. Latvija ir energodeficīta valsts, kas katru gadu apmēram trešdaļu nepieciešamās elektroenerģijas importē no Lietuvas, Igaunijas un Krievijas.
Akciju sabiedrības "Latvenergo" Komunikācijas un mārketinga departamenta ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis skaidro, ka sadārdzinās ne tikai importētā elektroenerģija, bet arī CO2 emisijas kvotu cena, kas šogad varētu būt aptuveni 25 eiro. Baltijas valstīs pusi no elektroenerģijas ražo, izmantojot fosilo kurināmo (degakmeni, mazutu, dabasgāzi), tāpēc CO2 emisijas kvotu cena būtiski ietekmē saražotā pašizmaksu.
"Latvenergo" izstrādātais tarifu projekts paredz, ka sadārdzinājums vidēji pieaugs par 37,6 procentiem iepriekš paredzēto 28 procentu vietā, tas nozīmē, ka iedzīvotājiem par patērēto kilovatstundu būs jāmaksā 7,1 santīms.
Andris Siksnis apgalvo, ka, ja tiks pieņemti piedāvātie elektroenerģijas tarifu grozījumi, tad vairāk nekā pusei iedzīvotāju maksa par patērēto elektroenerģiju mēnesī vidēji palielināsies ne vairāk kā par 1 latu un 69 santīmiem, bet tā arī tad būšot viena no zemākajām Eiropā.
Elektroenerģijas tarifu pieaugums nevienu nevar iepriecināt. Saprotams, ka dārgāki kļūs arī daudzi citi pakalpojumi.
Neviens pagaidām neskaidro, kā elektroenerģijas tarifa pieaugums ietekmēs inflāciju, kas Latvijā ar katru mēnesi kļūst augstāka.
Autors: GUNĀRS ZEMZARS