Elektroenerģijas izmaksu paaugstināšanās un energoresursu deficīta draudu ēnā pasaules ekonomisti meklē veidus, kā ietaupīt enerģiju un samazināt planētas piesārņojumu. Arī skaistās Latvijas nākotne ir atkarīga no tā, cik rūpīgi tērēsim energoresursus un kā vāksim atkritumus.
Eiropas Spuldžu ražotāju federācija (ESRF) ir izplatījusi paziņojumu par pakāpenisku atteikšanos no klasiskajām kvēlspuldzēm. Tas nozīmē, ka nākotnē apgaismei lietosim tikai energoekonomiskās (EE) spuldzes. Kvēlspuldzes, kaut arī videi absolūti nekaitīgas, tomēr ir ļoti nelabvēlīgas energoresursu patēriņa ziņā. Tās patērē daudz vairāk elektroenerģijas nekā EE spuldzes. Tas ir aktuāli ne vien augsto elektroenerģijas izmaksu ziņā, bet arī radīto izmešu dēļ. Vienas kilovatstundas saražošana rada 0,59 kg CO2 gāzes. Tas nozīmē, ka mēnesī viena mājsaimniecība, kas tērē ap 50 KWh elektrības, rada ap 40 kg CO2. Tās izmešu kvotas katrai valstij ir netālas nākotnes jautājums. Tas nozīmē, ka par elektroenerģijas taupīšanu ir jādomā valsts līmenī.
Savukārt energoekonomisko spuldžu izmantošana ļauj ietaupīt resursus. Pilnīga pāriešana no kvēlspuldzēm uz energoekonomiskajām spuldzēm ļautu samazināt oglekļa dioksīda izmešu daudzumu atmosfērā par 60% un ļautu ietaupīt 63 000 gigavatstundu elektrības. Tomēr – arī energoekonomiskās spuldzes nav pilnīgi nekaitīgas. Tās satur videi kaitīgas vielas, kā, piemēram, dzīvsudrabu, tāpēc šīs spuldzes pēc izlietošanas ir jāsavāc atsevišķi no kopējās atkritumu sistēmas un jāpārstrādā speciālā rūpnīcā. To nosaka gan Eiropas Parlamenta un padomes direktīva par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem, gan arī Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi par elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanu. Tāpēc visās Eiropas valstīs ir nodrošināta energoekonomisko spuldžu atpakaļsavākšanas sistēma. Baltijā spuldžu savākšanas un pārstrādes rūpnīca atrodas Liepājā.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 19.07.2007.
Autors: IVARS MULAREKS
SIA „Ekogaisma" direktors