Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Šogad pirmie kūlas ugunsgrēki lielāki

Redakcija

Autors • 07.04.2010.

Šogad pirmie kūlas ugunsgrēki lielāki
Burtu lielums

Viens no lielākajiem kūlas ugunsgrēkiem Lieldienu brīvdienu laikā reģistrēts Madonas novada Praulienas pagastā. Tur pirmdien 8 hektāru platībā degusi pļava.

Lai gan svētku brīvdienas iesākās ar nelielām lietavām un apmākušos laiku, gan svētdienas, gan pirmdienas saulīte pērnā gada zāli ātri vien izžāvēja. Ierasts, ka kūlas ugunsgrēku sezona sākas Kurzemē, kur sniegs nokūst visagrāk, taču šogad ugunsgrēki reģistrēti jau visos Latvijas reģionos.

– Pirmdien pulksten 18.52 sākām dzēst kūlas ugunsgrēku „Ezermaļu" pusē, Praulienas pagastā. Dzēšanas darbi ilga stundu. Par laimi, cietušo ugunsgrēkā nav –
pārsvarā dega pļava, no kuras netālu atrodas arī dzīvojamā māja ar saimniecības ēkām, jaunaudze un kaimiņu mājas, bet tās palika neskartas. Ziņu par ugunsgrēku saņēmām no Alūksnes, kur strādā mums tuvākie dispečeri. Lai apdzēstu ugunsgrēku, tika izmantoti roku rīki, ūdens no cisternas, kā arī izsaukti papildspēki. Kopumā dzēšanas darbos piedalījās septiņi ugunsdzēsēji, un no Madonas daļas ieradās divas ugunsdzēšamās mašīnas, – sīkāk par ugunsnelaimi pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Madonas daļas inspektors Erlands Stangainis. Viņš atklāja, ka kūlas ugunsgrēku sezona sākusies jau marta beigās, kad pērnā gada zāle 5 hektāru platībā degusi Ozolos, vietā, kas atrodas tuvu autoceļam, un aizdegšanās iemesls, visticamāk, bijis no mašīnas izmests izsmēķis. Praulienas pagasta ugunsnelaimes cēlonis vēl jānoskaidro.

Uguns liesmas netālu esošajā pļavā pamanījusi Auziņu ģimene no zemnieku saimniecības „Ezermaļi" un steigusies izsaukt ugunsdzēsējus. Viņi ieradušies ātri –
15 minūšu laikā, tikmēr Auziņi paši jau sākuši dzēst liesmas, kas tuvojušās viņu īpašumā esošajai jaunaudzei. Vēlāk secinājuši, ka pašus no ugunsnelaimes pasargājis ūdens grāvī un vējš, kas mainījis virzienu un sācis liesmas pūst prom no z/s „Ezermaļi". Savukārt kaimiņa sētā uguns pietuvojusies pat līdz pirtiņai, bet saimnieka, iespējams, nemaz nav bijis mājās, jo neviens nav nācis no mājas ārā skatīties, kas notiek.

Arī VUGD Madonas daļas inspektors atzina, ka šogad īpašumus un iedzīvotājus no uguns postošās ietekmes glābj vismaz īslaicīgas lietavas. Taču kopumā pavasaris iesācies diezgan interesanti, jo vienuviet iedzīvotāji tiek brīdināti par plūdu, cituviet – par kūlas dedzināšanas bīstamību.

Kārtējo reizi jāatgādina, ka, dedzinot kūlu, cilvēki apdraud gan savu, gan citu īpašumus un pat dzīvību. Martā visā Latvijā reģistrēti jau 56 kūlas ugunsgrēki un nodegusi viena ēka. Kūlas dedzināšana nav veids, kā sakopt neapsaimniekotās un nesakoptās teritorijas.

Parasti pirmajos reģistrētajos kūlas ugunsgrēkos izdegušās zemes platības nav bijušas lielas, taču šogad jau pirmajās dienās ugunsgrēki plosījās ievērojamās platībās. Vislielākais kūlas ugunsgrēks šogad bijis Aglonas pagastā, kur dega kūla 20 hektāru platībā un liesmas pārsviedās arī uz saimniecības ēku, kā rezultātā nodega saimniecības ēka 112 kvadrātmetru platībā.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 08.04.2010.

Autore: LAURA VOITIŅA

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px