Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Riskē, nepadomājot par sekām

Redakcija

Autors • 29.10.2009.

Burtu lielums

Saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) datiem, Madonas rajonā šogad pieņemto atlīdzību lēmumu īpatsvars par transportlīdzekļu, kuriem nav OCTA, izraisītajiem ceļu satiksmes negadījumiem veido 11,6%. Savukārt izmaksājamo atlīdzību apjoms veido 9,5% no visu transportlīdzekļu nodarītajiem zaudējumiem šajā rajonā.

Saskaņā ar OCTA likumu neapdrošinātu auto izraisītajos negadījumos cietušajiem un valstij radītie zaudējumi neapdrošināto auto vadītājiem būs jāsedz no pašu kabatas.
Pērn tādā pašā periodā pieņemto lēmumu īpatsvars veidoja 7,3%, bet zaudējumu atlīdzību īpatsvars veidoja 8,5%.

Bez OCTA – daudzu gadu garumā

Neraugoties uz to, ka par piedalīšanos ceļu satiksmē bez OCTA draud administratīvais sods, kā arī zaudējumi, kas radušies ar neapdrošinātu auto izraisītā ceļu satiksmes negadījumā, no vainīgā transportlīdzekļa vadītāja tiek piedzīti regresa kārtībā, atrodas autovadītāji, kas nolemj riskēt un braukt, neapdrošinot transportlīdzekli.

LTAB valdes priekšsēdētāja vietniece Baiba Gribuste uzsver: „Šie autovadītāji, visticamāk, īsti neapzinās risku, kuram sevi un savus tuviniekus pakļauj. Šādu negadījumu vidējā zaudējumu atlīdzība cietušajiem šogad pirmajā pusgadā veido 908 latus, bet mūsu pieredze rāda, ka zaudējumi var tikt nodarīti arī daudzos desmitos tūkstošos, simtos tūkstošos un pat miljonos latu."

Līdz šim lielākā pieteiktā zaudējumu atlīdzības prasība Latvijas apdrošinātājiem ir 5,3 miljoni eiro par ceļu satiksmes negadījumu, kas 2007. gadā noticis Īrijā un kurā cietuši vairāki cilvēki. Ja šādu negadījumu izraisītu neapdrošināta transportlīdzekļa vadītājs, tad izraisītājam nāktos šo summu atlīdzināt no sava un ģimenes budžeta.
Pērn valstī trīs lielākie neapdrošinātu auto radītie zaudējumi cietušajiem bijuši 24 558 lati, 22 859 lati un 20 256 lati.

Ja negadījuma izraisītājs bijis bez OCTA, zaudējumi cietušajiem sākotnēji izmaksāti no OCTA garantijas fonda, kas uzkrāts no apdrošinātāju veiktajām iemaksām no OCTA polisēm. Tādēļ var teikt, ka neapdrošinātu transportlīdzekļu radītos zaudējumus sedz godīgie un apzinīgie autovadītāji. Tiesa, vēlāk zaudējumi regresa kārtībā tiek atgūti no neapdrošinātā transportlīdzekļa vadītāja vai īpašnieka. Ja vainīgais nevēlas vai nevar segt zaudējumus, tad saskaņā ar likumu tas draud ar tiesu izpildītājiem, mantas apķīlāšanu, ierakstu kredītreģistrā utt.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 29.10.2009.

Autore: INESE OZOLIŅA,
LTAB sabiedrisko attiecību konsultante

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px