Atsākoties siltajam laikam (šobrīd jāsaka, pat netipiski Latvijai, karstajam) arvien biežāk cilvēku ceļš ved uz kādu ezeru pēc atsvaidzinošas peldes. Madoniešu iecienīta peldvieta ir karjera ezers, kur veldzi gūst gan lieli, gan mazi.
Taču nereti nākas dzirdēt arī dažu peldētāju bažas par ūdens tīrību dēļ daudzajiem putniem, kas mājo karjera ezera saliņās, un aļģēm, kas savairojušās siltajā laikā. Daudzi sūdzas par ādas alerģisku reakciju, kas izpaužoties kā niezošs apsārtums. Par iemeslu tiek minēta peldēšanās karjera ezerā, respektīvi, tiek apšaubīta peldvietas ūdens kvalitāte.
Sabiedrības veselības aģentūras Gulbenes filiāles vides veselības daļas vadītāja Valentīna Zaļoksne pastāstīja, ka visu vasaru un arī šobrīd novirzes no normas Madonas rajona ūdenskrātuvēs nav novērotas. – Ir veiktas visas vajadzīgās analīzes, un ūdens stāvoklis atbilst normām. Dažās ūdenskrātuvēs tomēr no ķīmiskā viedokļa varētu sūdzēties par ūdens caurredzamību. Labā ziņa ir tāda, ka Madonas rajonam zilaļģes ir gājušas secen, – viņa atklāja.
Madonas rajonā notiekot 9 ūdenskrātuvju apsekošana un reizi divās nedēļās tiekot veiktas arī ūdens analīzes. Pretēji madoniešu uztraukumam, karjera ezerā ūdens ir normas robežās. – Arī tie daudzie putni kaitējumu nerada, jo tik tuvu peldvietām jau viņi neatrodas. Turklāt nemitīgi taču notiek ūdens dabīgā attīrīšanās. Apsārtums uz ādas cilvēkiem varētu rasties dēļ individuālām īpatnībām vai veselības stāvokļa dēļ. Visbiežāk jau viņi domā, ka pie vainas ir ķīmiska vai bioloģiska ietekme, taču šajā gadījumā tā nevarētu būt. Mūsu rīcība nav nekādu ziņu par ķīmisku piesārņojumu karjera ezerā, un mums nemaz nav nepieciešams veikt ķīmisko piemaisījumu analīzes, jo pie šī ezera nav ne rūpnīcu, ne ganību, ne lauksaimniecības tīrumu, no kuriem varētu rasties notekūdeņu noplūde, – satraukumu mazināja Valentīna Zaļoksne.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 11.08.2007.
Autore: LAURA VOITIŅA
OĻĢERTA SKUJAS foto