Krīzes vadības padome vakar vienojās par nepieciešamību piešķirt vienu miljonu latu Lubāna ezera dambja rekonstrukcijai, lai novērstu dambja pārrāvuma risku un līdz ar to – potenciāli nacionāla mēroga plūdus.
Apmēram miljonu latu vērto dambja rekonstrukcijas projektu plānots īstenot no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā esošās Eiropas struktūrfondu naudas.
Krīzes vadības padomes sēdi apmeklēja arī Ošupes pagasta pārvaldes vadītājs Aigars Šķēls.
– Neizpratni rada tas, kādēļ ap konkrēto notikumu ir sacelta tāda ažiotāža. Nav tā, ka šodien vai rīt dambi pārraus un applūdīs plašas teritorijas, taču faktiskā situācija ir tāda, ka dambja stāvoklis ir kritisks, un, ja tuvākajā laikā netiks veikta dambja rekonstrukcija, tad pastāv risks kādā no pavasariem piedzīvot katastrofu. To, uz ko ir spējīgs Lubāns, mēs piedzīvojām 2010. gadā, kad tika pārrautas Kalnagala slūžas un liela ūdens masa aizgāja pļavās, nopludinot zemnieku tīrumus. Pārrautu dambi vairs nevarēs aizbāzt ar četriem betona paneļiem, un ūdens tecēs, kamēr ezers būs sauss. Tas, ka dienvidaustrumu dambis pamatā neatrodas Madonas novada teritorijā, nepasargā mūs no iespējamās problēmas, jo mēs atrodamies lejtecē un ūdens ar dažu stundu novēlošanos nonāks mūsu novada zemnieku tīrumos. Pašvaldības uz iespējamiem draudiem ir norādījušas vairāku gadu garumā. Kādēļ tikām sadzirdēti tikai tagad, es nemāku paskaidrot, taču ziņu, ka uz dambja beidzot notiks darbi, un to vērtēju pozitīvi, – atzina Aigars Šķēls.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 10.07.2012.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto