Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Pašvaldības ceļu uzturēšana ziemā

LAURA KOVTUNA

Autors • 12.01.2016.

Pašvaldības ceļu uzturēšana ziemā
Burtu lielums

Līdz šim laikapstākļi bijuši ļoti mainīgi, un par tādas īstas ziemas iestāšanos varam runāt kopš gada sākuma. Tā arī pēdējās dienās sniegs mazliet vairāk uzsnidzis, līdz ar to sācies pārbaudījums gan ceļu satiksmes dalībniekiem, gan ceļu uzturētājiem.

Sākoties ziemas sezonai, aktualizējas jautājumi par ceļu uzturēšanu – atbildes uz tiem apkopojusi Madonas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Miķelsone sarunā ar Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri.
„Pirmās tiek notīrītas pilsētas lielākās ielas – Raiņa, Saules, Rīgas iela un apvedceļš. Pilsētas rīcībā ir visa nepieciešamā tehnika – gan kravas automobiļi ar lāpstām, gan kaisītāji, gan arī mazāki traktori ietvju tīrīšanai. Tā kā pilsētas ietves tiek tīrītas ar tehniku, sētnieki nav nepieciešami. Piemēram, autobusa pieturas, trepes un to, ko nevar sakārtot ar tehnikas palīdzību, sakopj labiekārtošanas speciālisti. Vienīgi Saieta laukumam Madonā nepieciešams sētnieks, kas rūpējas par apkārtējo teritoriju. Pilsētas teritorijā ir arī aptuveni 8 kilometri grants seguma ceļu. Sāls šāda veida segumam kaitē, tāpēc to nedrīkst izmantot. Gadījumos, kad uz šiem ceļiem veidojas atkala, tiek kaisīta tīra smilts," informē Edīte Miķelsone.
Sabiedrisko attiecību speciāliste arī skaidro, ka ietves tiekot kaisītas, kad tās ir slidenas. „Pēc pilsētas iedzīvotāju lūguma tiek kaisīta tikai daļa (viena puse) ietves. Jo, piemēram, māmiņām, kuras savus bērnus uz pirmsskolas iestādēm ved ar ragaviņām, sāls ir traucējošs. Tāpat arī tas krietni pabojā apavus. Sāli var kaisīt līdz -10 grādiem, pēc tam sāls vairs neiedarbojas – tas nekūst. Temperatūrai kļūstot zemākai par -10 grādiem, jāizmanto sāls un smilts maisījums. Piemēram, pilsētas ielu uzturēšanai ziemas sezonā pagājušajā gadā tika iztērētas 500 tonnas sāls un 75 tonnas smilts/sāls maisījuma. Ja šī ziema priecēs ar sniegu, vairāk tiks izmantots smilts un sāls maisījums. Taču to paredzēt ir grūti. Mūsu tehnika ir moderna, ielu kaisīšanai nepieciešamo sāls daudzumu aprēķina datorizēti. Piemēram, standarts sāls maisījumam ir 25 g/m2, savukārt smilts/sāls maisījumam – 60 g/m2," viņa skaidro.
Līdz ar sniegputeni pirmdienas naktī ceļu, ietvju tīrīšana un kaisīšana norisinājās intensīvāk, tomēr, kā jau vienmēr, neiztika bez kritiķiem, kas arī ziemā vēlas, lai ietves un brauktuves būtu tādā kārtībā kā vasarā.
– Sakarā ar sniegputeni darbi pirmdienas vakarā tika uzsākti pulksten 20, kad teju stundu bija snidzis. Ar četrām mašīnām sniegu Madonā izdevās iztīrīt 4,5 stundās, pēc tam sākās otrā tūre, pulksten 2, savukārt pulksten 5 tīrīšanas un kaisīšanas mašīnas devās pilsētas ielās trešo reizi. Sākumā sniegs tiek notīrīts, tad brauktuves nokaisa. Ir divas tehnikas vienības aprīkotas ar lāpstām un divas – kaisīšanai. Savukārt gājēju celiņu tīrīšanu veic pieci traktoriņi. Trotuārs tiek nokaisīts pārsvarā tādos gadījumos, kad ir pliks apledojums, jo, ja ir neliela sniega kārtiņa, veidojas putra, pa ko grūtāk pārvietoties. Jā, arī uz brauktuvēm šobrīd veidojas neliela putra, bet, ja brauktuves nekaisītu ar sāli, tās būtu ārkārtīgi slidenas, – pastāsta Guntis Ķeveris.
Saistībā ar intensīvāku snigšanu pirmdienas vakarā pilsētas pārvaldnieks turpina: – Saprotams, ka pilsētā vienlaicīgi visas ielas uzreiz nevar iztīrīt, tas tiek darīts prioritārā kārtībā, līdz ar to atrodas iedzīvotāji, kuri uzskata, ka kavējam, guļam un nedarām, bet tā pilnīgi noteikti nav. Viss darbinieku maršruts ir apskatāms GPS atskaitēs. Ja kādu māc šaubas, ka nav darīts un strādāts, to visu var pašvaldībā pārbaudīt. Uzskatu, ka Madonā cilvēki mazliet jau ir pieraduši pie tā, ka pašiem par šādiem darbiem nav jādomā. Kaut saistošie noteikumi to paredz kā privātmāju un iestāžu īpašnieku pienākumu, ietves, stāvlaukumus visā pilsētā notīra pašvaldība. Šķiet, ka cilvēkiem mēdz aizmirsties, ka ir ziema, ka nebūs ietves un brauktuves līdz grīdai tīras kā vasarā. Ir jārēķinās, ka var būt mazliet slidens arī ar visu tīrīšanu un kaisīšanu, ir gan jāvelk piemēroti apavi, gan apdomīgi jāpārvietojas, gan automašīna jāaprīko ar piemērotām ziemas riepām un jābrauc atbilstoši ceļa apstākļiem.
Kamēr pilsētas ielās valda kārtība, nereti problemātiskas situācijas veidojas daudzdzīvokļu māju pagalmos. Kā uzsver Madonas novada pašvaldībā, par kārtību dzīvojamajos kvartālos atbildīgie ir māju apsaimniekotāji, un jautājums par pagalmu tīrīšanu jārisina kopīgi visiem dzīvokļu īpašniekiem vai īrniekiem.
Savukārt par pašvaldības ceļu uzturēšanu pagastu teritorijās ir atbildīgas pagastu pārvaldes. SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" valdes loceklis Māris Belorags skaidro, ka sniega tīrīšana pamatā tiek veikta, kolīdz beidzis snigt, bet intensīvas snigšanas gadījumos, kad kļūst apgrūtinoši izbraukt vai pārvietoties, tehnika ielās dodas arī puteņa laikā: – Šorīt pabeidzām sniega tīrīšanu pagasta centrā; līdzīgi kā lielākās pilsētās un citviet pagastos, sākumā tiek iztīrītas lielākās ielas, bet uz mazākajām ieliņām tehnika dodas, kad ir beidzis putināt. Ietves tiek kaisītas, kad ir ļoti slidens un pēc nepieciešamības, jo tas ir ļoti dārgi. Pie mājām ir smilts kastes, sētnieki var mazliet pakaisīt, ja vietām kļuvis slidenāks. Pagaidām gan lauku ceļus vēl neesam tīrījuši, jo sniegs sasnidzis tikai 5-7 centimetrus, un tos nav problēmu izbraukt, arī pats ar zemo mašīnu izmēģināju.
Praulienas pagasta īpašumu apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Rihards Saulītis informē, ka vakar vakarā veikti pēdējie sagatavošanās darbi, tehnikas vienības un šoferi ir apzināti, un, kolīdz uzsnigs lielāks sniegs, viss ir darba gatavībā.
– Mums ir līgumi ar zemniekiem, kas ar savu tehniku tīra sniegu. Ir pārbaudīta GPS, tehnika ir kārtībā, kolīdz pārvaldes vadītājs norīkos darbiem, uzsāksim tīrīt sniegu – pagaidām vēl nav bijusi tāda nepieciešamība. Lauku ceļus pie šāda maza sniega nav īsti jēgas tīrīt, pirmais sniegs mazliet ir jāpiebraukā. Taču šobrīd lauku ceļi ir izbraucami, centrā darbojas sniega pūtējs, ietves un pie sabiedriskajām ēkām patīra pagaidu algoto darbu darbinieki, – teic Rihards Saulītis.
Arī Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāja Ināra Mālniece apstiprina – kamēr ceļi ir izbraucami, sniegs tiek iztīrīts tikai ciemata centrā:
– Ceļu fonds pagastiem diemžēl jau gadiem ir simbolisks, ne tā kā kādreiz, tāpēc pāris centimetru dēļ nevaram atļauties šķērdēties. Ir iztīrīts centrs, kur atrodas iestādes, ietves, bet lauku ceļi ir izbraucami, jo sasnidzis samērā nedaudz – pati par to pārliecinājos.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px