Nelietderīgajai dabas resursu tērēšanai, drukājot nevienam nevajadzīgos reklāmas materiālus, ar ko ik dienu tiek piesārņotas iedzīvotāju pastkastītes, ir jādara gals, pauž Lielās talkas kustības vadītāja un biedrības „Pēdas LV" valdes priekšsēdētāja Vita Jaunzeme.
„Ikviens, kurš dzīvo daudzdzīvokļu namā, redz, cik daudz nevienam nevajadzīgu bukletu un reklāmas materiālu katru dienu tiek salikts pastkastītēs, cik bezjēdzīgi ir šie materiāli, no kuriem lielākā daļa nonāk atkritumos," saka Vita Jaunzeme.
Cilvēki, kuriem rūp vide un resursu taupīšana, ir vienisprātis, ka šādi materiāli, kuri turklāt visai reti nokļūst otrreizējā pārstrādē, ir jāizskauž un esošā sistēma jāmaina.
Vita Jaunzeme uzsver, ka gan pētījumi, gan cilvēku pašu personiskā pieredze liecina – pēc šādiem papīru kalniem nav pieprasījuma un, iespējams, tikai viens vai divi cilvēki no neskaitāmiem simtiem arī izlasīs un apskatīsies, ko tad tāda veida reklāmas piedāvā. „Tas ir neloģisks mehānisms, kas nesniedz atdevi," viņa saka.
Arī Lielās talkas kustība savos pirmsākumos iedzīvotāju apziņošanai izmantoja drukātus reklāmas materiālus, taču nu jau vairākus gadus, domājot par vides tīrību, no šīs prakses ir atteikusies, jo tā turklāt nedeva gaidītos rezultātus.
„Ir taču iespējas veidot klientu datu bāzes, dot cilvēkiem pašiem iespēju izvēlēties, ko viņi vēlas saņemt," iesaka Vita Jaunzeme.
„Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīva pievērsties šī jautājuma risināšanai ir ļoti atbalstāma, turklāt uzskatu, ka dabas resursu nodokļa piemērošanu nepieciešams pat vēl paplašināt, jo ir tik daudz jomu, kuras nodara būtisku kaitējumu videi un cilvēku veselībai, bet kas no šī viedokļa nav sakārtotas," piebilst Vita Jaunzeme.
Autors: KRISTAPS GRECKIS,
Lielās talkas administrators