Latvijas Ornitoloģijas biedrība jau kopš 1996. gada izvēlas gada putnu. Parasti par tādu kļūst kāda labi pazīstama putnu suga, kuras stāvoklis liecina par nopietnām dabas aizsardzības problēmām. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību pārlieku lielajai mežsaimniecisko darbu intensitātei Latvijas mežos pavasara periodā, par 2008. gada putnu izvēlēts melnais stārķis.
Melnais stārķis (gandrs) joprojām ir viena no vissliktāk zināmajām Eiropas lielajām putnu sugām, kaut gan kopš 1993. gadā tieši Latvijā uzsāktās šīs sugas starptautiskās izpētes programmas sākšanas par tā dzīvesveidu ir uzzināts ļoti daudz jauna.
Melnie stārķi ir tālo distanču gājputni, kas vasaras sezonā ir sastopami plašā teritorijā Eiropā un Āzijā, bet ziemu pavada attiecīgi Aizsahāras Āfrikā vai Dienvidāzijā, migrējot vienā virzienā līdz pat 7000 km tālu. Latvijā melnie stārķi atgriežas marta beigās-aprīļa sākumā, agrākie putni redzēti jau marta vidū. Melnie stārķi ir ļoti konservatīvi un savu ligzdu, ja vien viņus neaizdzen, var izmantot ļoti ilgus gadus. Latvijā ilgākā zināmā ligzda lietota vismaz 57 gadus, taču gadījumu, kad vienā ligzdā putni dzīvo vairāk nekā 30 gadu, ir daudz. Kopš neatkarības atjaunošanas melno stārķu skaits Latvijā ir samazinājies gandrīz divas reizes. Tādēļ akcijas laikā iedzīvotāji tiks aicināti vākt ziņas par melnā stārķa novērojumiem visā Latvijā.
Autore: BAIBA MIGLONE