Pagājušajā sestdienā Ošupes pagasta „Liepsalās" norisinājās tradicionālā talka, un pirmo reizi kopš Oskara Kalpaka dzimto māju atjaunošanas tā notika bez māju saimnieces Ārijas Kalpaks-Grundmanes kundzes, kas aizvadītā gada rudenī aizgāja mūžībā.
Viņas piemiņai par godu talka arī šogad tika sarīkota, un tai labvēlīgāku laiku būtu grūti vēlēties. Degumnieku pamatskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Edīte Zaube atzina, ka skarbi vēji beidzot ir atpūtuši pavasari un viss notiek tā, kā tam dzīvē ir jānotiek.
– Šeit, pie lepnā karoga masta, kura pamatā ir četri latvietim svarīgi vārdi – Dievs, Latvija, Zemnieks, Karavīrs -, vienmēr ir nākuši tie, kas ir vēlējušies nākt. Reiz „Liepsalu" saimniece teica: „Par naudu var nopirkt visu, bet ne dzimteni, ne dvēseli." Šodien mums ir grūti, bet par to, cik skaisti šeit ir bijis, stāsta atmiņas. Nenoliedzami, ka „Liepsalu" saimniece, atgriežoties savās dzimtajās mājās, mums kā piemēru rādīja, ka savas dzimtas saknes ir jākopj. Mēs, Ošupes pagasta ļaudis, un ne mēs vien, esam lepni, ka mūsu vēsturē ir tāda lappuse, kas māca būt garā stipriem, un tāds bija pulkvedis Oskars Kalpaks. Pateicoties Ārijas kundzes uzņēmībai, šī vieta ir tik skaista un ar tik labu auru, kas bieži ir pulcējusi ļaudis no visas Latvijas, – uzrunājot talciniekus, norādīja Edīte Zaube.
Viņa atzina, ka ideju realizēšanai Ārijai Kalpaks-Grundmanei vienmēr blakus ir bijuši domubiedri (Bruņoto spēku pārstāvji, zemessargi, skolēni u. c.) un liels atbalsts bijis arī no Ošupes pagasta.
– Liels prieks, ka šodien vismaz tik daudz cilvēku ir atsaukušies uz mūsu aicinājumu piedalīties talkā. Ar Ārijas kundzes aiziešanu taisaulē pār „Liepsalām" uzgūlās liels neziņas plīvurs – kas nu notiks tālāk? Šodien šis neziņa lēnām sāk izkliedēties, un galvenais, ka ir gribēšana un apņēmība turpināt Ārijas iesākto, viņas teikto un uzlikto aiziešanas mantojumā. Cerams, ka uz citiem pasākumiem būs vēl skaidrāka nojausma, kas mums šeit tālāk, Ošupes pagasta „Liepsalās", notiks. Ļoti žēl, ka Nacionālie bruņotie spēki neuzņēmās atbildību un nepieņēma mantojumu – „Liepsalas", bet ir uzņēmīgi cilvēki, kas ir gatavi to darīt, un cerams, ka viņiem tas izdosies. No savas puses mēs centīsimies to atbalstīt, jo šeit, „Liepsalās", ir ieguldīts liels darbs, gan materiāls, gan morāls, no pagasta padomes un no gandrīz ikviena pagastā dzīvojoša iedzīvotāja, kā arī apkārtējiem pagastiem un tālākām vietām. To aizlaist postā nedrīkst, un izskatās, ka tā nenotiks. Cerams, ka nākamajā pavasara talkā mūsu būs vairāk un tās idejas, ko Ārija ir lolojusi, turpinās dzīvot, – savas cerības pauda Ošupes pagasta padomes izpilddirektors Aigars Šķēls.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 29.05.2007.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto