Latvijas Banka laidusi apgrozībā sudraba jubilejas monētu "Basketbols".
Tās grafisko dizainu veidojusi māksliniece Frančeska Kirke un ģipša modeli – tēlniece Ligita Franckeviča.
Monēta svinīgi tika laista klajā Latvijas Sporta muzejā 20. novembrī. Atklāšanas pasākumā piedalījās Latvijas Basketbola savienības prezidents Ojārs Kehris, Eiropas čempionāta basketbolā sievietēm 2009 patronese Santa Anča un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Latvijas monētās tiek iekaltas Latvijas vērtības – notikumi, cilvēki, lietas, kas svarīgas nācijai un ar kurām sevi pārstāvam pasaulē. Basketbols neapšaubāmi Latvijā ir populārākā sporta spēle. Gandrīz gadsimtu esam bijuši liecinieki skaistām un vērtīgām uzvarām, piedzīvojuši neaizmirstamas emocijas, bet galvenais – lepnumu par Latvijas vārdu. Basketbola grozi redzami gan lielpilsētu daudzstāvu namu, gan lauku sētu pagalmos. Basketbola turnīri kļuvuši par pilsētas svētku un mākslas un teātra dienu pasākumu neatņemamu sastāvdaļu. Basketbolu spēlē ārstu, ierēdņu un deputātu komandas, turklāt dara to labi.
Latvijas Basketbola savienība dibināta 1923. gadā un ir viena no astoņām Starptautiskās basketbola federācijas dibinātājām. Latvija 1935. gadā uzvarēja pirmajā Eiropas čempionātā vīriešiem. Basketbola vēsturē nepārspēts ir TTT sieviešu komandas veikums, 17 reižu iegūstot Eiropas valstu čempionvienību kausu un 18 reižu uzvarot PSRS čempionātos. 20. gs. 50. gadu beigās Rīgas ASK basketbolisti kļuva par pirmo divu Eiropas čempionvienību kausu ieguvējiem. Arī Vefiņa vīri līdzjutējus priecējuši ar spožām uzvarām un neticamu azartu, kas nereti ļāva gūt virsroku arī pār tolaik varenajām Maskavas komandām.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 27.11.2008.
Autors: MĀRTIŅŠ GRĀVĪTIS
Latvijas Bankas preses sekretārs