Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Lai bērni ēstu veselīgāk

Redakcija

Autors • 24.10.2011.

Lai bērni ēstu veselīgāk
Burtu lielums

Septembrī Veselības ministrija (VM) nāca klajā ar noteikumu projektu par uztura normām izglītības iestādēs, slimnīcās un pansionātos, kas šobrīd vēl tiek izstrādāts. Taču jau samērā plašu rezonansi sabiedrībā guva izvirzītais mērķis, ka ar nākamā gada 1. septembri ēdienkartē būtu jāaizliedz virkne neveselīgu ēdienu.

Pagaidām šo produktu skaitā bērniem un skolēniem ir cīsiņi un sardeles, kuros ir mazāk par 70% gaļas, frī kartupeļi, rūpnieciski ražoti un saldēti pelmeņi, frikadeles, zivju pirkstiņi, gaļas izstrādājumi un konservi. Ēdiena gatavošanā nedrīkstēs izmantot arī kečupu, majonēzi un krējuma izstrādājumus. Arī tos cīsiņus un sardeles, kuru sastāvā ir virs 70% gaļas, tāpat nedrīkstēs lietot biežāk kā reizi divās nedēļās, un tajos nedrīkstēs būt nekādu garšas pastiprinātāju, kā arī ģenētiski modificētās cietes.

– Ja skatās aizliegto produktu sarakstu, mums ēdienkartē būtu jāatsakās no cīsiņiem, kas šad tad tiek piedāvāti bērniem pusdienās. Kopumā bažu par iespējamām pārmaiņām atļaujamo produktu sarakstā nav, bet tieši par cīsiņiem nelielas ir, jo bērniem tie ļoti garšo un visbiežāk arī pērkam. Taču savā ēdināšanas dienestā, kas nodrošina ēdināšanu Madonas pilsētas pirmsskolas un izglītības iestādēs, kopumā maksimāli cenšamies pasniegt ēdienus, kuri ir sātīgi, veselīgi un lēti. Jau šobrīd, gatavojot ēdienu, neizmantojam kečupu, bet gan tomātu mērci, kas ir atļauta, majonēzes vietā sajaucam krējumu ar garšvielām, un rodas līdzvērtīga garša, – to, kā noteikumu projekta realizācija varētu ietekmēt ēdināšanu viņas vadītajā iestādē, komentēja PII „Saulīte" vadītāja Daiga Elga Ābola. Viņa gan apšaubīja, ka izmaiņas īsā laikā sasniegs vēlamo efektu: – Domāju, audzināšana par veselīgu uzturu būtu jāsāk ģimenē, jo tas par kaut ko tomēr liecina, ka bērni „mūk" no veselīga ēdiena. Kolīdz pienāk starpbrīdis, daudzi bērni skrien uz veikalu un pērk visu, ko it kā nedrīkstētu. No otras puses, protams, tas ir ļoti labi, ka vismaz pusdienās skolēni saņems normālu ēdienu. Tas īpaši svarīgi ir augšanas periodā – neuzņemt par daudz sāļu, neaptaukoties un tamlīdzīgi. Bet bērni arī ārpus skolas būtu jāradina pie veselīga ēdiena, lai gan saprotu, ka apstākļi daudzām ģimenēm nedod iespēju atļauties nopirkt tos veselīgākos produktus, kas parasti arī ir dārgāki.

Ēdināšanas dienesta virtuves vadītāja Iveta Janovska apstiprināja, ka daudziem bērniem tomēr garšo neveselīgās lietas, tai skaitā arī cīsiņi, turklāt viņi tās var atļauties.

– Vecāki iedod tik daudz naudiņas līdzi, cik var. Tad nu bērns arī pērk tos cīsiņus. Taču, protams, pasniedzam sabalansētu ēdienu, uzsvaru liekam uz dārzeņiem, – piebilda Iveta Janovska.

Plašāk lasiet laikrakstā STARS 25.10.2011.

AUTORE: LAURA VOITIŅA

AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px