Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Ierosina atcelt nodokli

Redakcija

Autors • 20.08.2010.

Ierosina atcelt nodokli
Burtu lielums

8. augusta vējgāze ievērojamus zaudējumus ir nodarījusi arī mežsaimniecības nozarei. Koki ar visām saknēm vai daļēji tika izrauti gan privātajos, gan pašvaldībai un valstij piederošajos mežos.

Uzmanību tam, ka šajā situācijā mežu īpašniekiem ir nepieciešams sniegt palīdzību, deputāts, Madonas mūzikas skolas direktors Artis Kumsārs pievērsa jau pagājušajā nedēļā, kad pēc postošās dabas stihijas tika sasaukta Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēde, ierosinot atbrīvot meža īpašniekus no ienākuma nodokļa, līdzīgi, kā tas bija pēc 2005. gada 8.—9. janvāra vētras. 

Šis priekšlikums tika izskatīts šonedēļ notikušajā Madonas novada pašvaldības domes finanšu un attīstības komitejas sēdē un guva deputātu atbalstu, jo tik tiešām daudzi mežu īpašnieki ir spiesti atsavināt vētrā cietušos mežus izciršanai vai tajā iegūtos kokmateriālus. Šādas atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi faktiski nav tādi, kādi tie būtu, ja augošu mežu izciršanai un tajā iegūtos kokmateriālus atsavinātu normālos apstākļos, nevis pēc dabas stihijas, tāpēc mežu īpašnieki būtu atbrīvojami no iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas. 

Deputāti nolēma ieteikt domei pieņemt lēmumu nosūtīt Finanšu ministrijai un Zemkopības ministrijai vēstuli ar lūgumu veikt grozījumus normatīvajos aktos, lai atbrīvotu mežu īpašniekus fiziskās personas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas par augoša meža atsavināšanu izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu. 
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ceļapīters solīja par šādu priekšlikumu jau šonedēļ informēt zemkopības ministru, ko, tiekoties ceturtdien ar Jāni Dūklavu Madonā, arī izdarīja. 

Finanšu un attīstības komitejas lēmumam tika pievienota arī deputāta Arta Kumsāra Valsts prezidentam, LR Saeimai, LR Ministru kabinetam, LR Zemkopības ministrijai adresēta vēstule, kurā viņš akcentē, ka 8. augusta vējgāzē stipri cieta arī daudzi privātīpašnieku meži. 

— Pašreiz daudziem ir problēmas ar mežu izstrādi un kokmateriālu realizāciju. Turklāt karstais laiks veicina mizgraužu vairošanos un arī koksnes zilēšanu. Lai ievērotu sanitārās normas, meži steidzami ir jāizstrādā, bet krīzes apstākļos zemniekiem jau tā ir grūti ar brīvajiem līdzekļiem. Pirms pieciem gadiem vējgāžu seku likvidēšanā valsts nāca pretī privātajiem mežu īpašniekiem ar nodokļu atlaidēm par mežu izstrādi. Arī tagad vajadzētu rīkoties līdzīgi un atbrīvot vējgāzēs cietušos mežu īpašniekus no ienākuma nodokļa. Lai nepieļautu blēdīšanos, nodokļu atlaides vajadzētu piešķirt tikai tiem, kam cirsmu apliecinājumā ir ierakstīts „vējgāze”, — uzskata Artis Kumsārs. 

Autors: ŽEŅA KOZLOVA 
AGRA VECKALNIŅA foto

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px