Vakar, 13. augustā, Ministru kabinets atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumu, ieviešot obligātā depozīta sistēmu dzērienu iepakojumam, depozīta maksai pievienotās vērtības nodokli (PVN) nepiemērot, „Staru" informē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra preses sekretāre Maija Pētermane.
Kā uzskata ministrs Edmunds Sprūdžs, depozīta sistēma veidos pamatu tam, lai turpmāk Latvijas mežos, laukos un pļavās vairs nenonāktu stikla, plastmasas vai skārda atkritumi. Vidi un dabu saudzējoša dzīvesveida izvēle tiks arī finansiāli motivēta, līdz ar to turpmāk par zaļu un tīru Latviju iestāšoties ne tikai Lielās talkas dalībnieki, bet visi valsts iedzīvotāji.
Jau pavasarī VARAM panāca vienošanos ar dzērienu ražotājiem un tirgotājiem par sadarbību depozīta sistēmas ieviešanai, lai tā varētu sākt darboties 2015. gadā, un līdz tam ir jāpieņem visi nepieciešamie normatīvie akti, lai ieviestu sistēmu un komersanti varētu izveidot tukšās taras atpakaļpieņemšanas punktus.
Atgādinām, ka VARAM ar dzērienu ražotājiem un tirgotājiem ir parakstījusi sadarbības memorandu par depozīta sistēmas ieviešanu atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzēriena iepakojumam. Iecerēts, ka PET un stikla pudeles, kā arī skārda bundžas pret atlīdzību atpakaļ varēs nodot, sākot ar 2015. gadu.
Aprēķini liecina, ka pēc efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas jau pēc viena gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA