Ik gadu apspriestā tēma – kūlas dedzināšana – nupat aizvadītajās svētku brīvdienās Madonas pusē uzņēmusi apgriezienus. Kopumā šajā pavasarī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Madonas daļā reģistrēti 22 ugunsgrēki, no tiem puse – tieši šajās brīvdienās.
Tik straujš statistikas lēciens liek satraukties, jo kūlas dedzināšanai atbalstītāju netrūkst. Tiek argumentēts, ka kūlas dedzināšanai Latvijā ir senas tradīcijas, tā ir visērtāk „sakopt" apkārtējo teritoriju, kūlas degšanas laikā izdalās zemes auglībai nepieciešamās vielas, šādi ugunsgrēki palīdz iznīdēt latvāņus, ērces, aizaugušas grāvju malas. Savukārt speciālisti atgādina – kūlas dedzināšana ir aizliegta, jo līdz ar to var tikt nodedzināti cilvēku īpašumi, aizdegties mežs un pat nodarīts kaitējums cilvēka veselībai un dzīvībai. VUGD brīdina, ka kūlas dedzināšana ne tikai nodara ievērojamu kaitējumu dabai un apkārtējai videi, bet var apdraudēt arī cilvēku veselību un dzīvību. Īpaši bīstami ar kūlas dedzināšanu vai kūlas ugunsgrēka dzēšanu ir nodarboties veciem cilvēkiem, kuri, liesmām un uguns izplatībai kļūstot nekontrolējamai vai mainot virzienu, var nepaspēt laikus izkļūt no degošā kūlas lauka.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 08.05.2013.
Autore: LAURA VOITIŅA