Pirms neilga laika „Stara" lasītājus informējām par SIA „Madonas namsaimnieks" (Namsaimnieks) piedāvātajām izmaiņām sadzīves atkritumu koplietošanas laukumos izmesto atkritumu uzskaites un maksas aprēķināšanas jautājumos.
Izmaiņas paredzēja, ka ar 2015. gada 1. janvāri Madonas novada daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem par saražotajiem sadzīves atkritumiem mēnesī maksa tiks aprēķināta atbilstoši izvesto sadzīves atkritumu daudzumam kubikmetros no daudzdzīvokļu mājas piesaistītā atkritumu konteineru koplietošanas laukuma, sadalot to proporcionāli dzīvokļu īpašumā dzīvojošo personu skaitam un atskaitot dzīvojamās mājas neapdzīvojamo telpu saražoto atkritumu apjomu kubikmetros, ja šo telpu lietotāji, īpašnieki ir noslēguši līgumu par sadzīves atkritumu novietošanu piesaistītajā koplietošanas laukumā, ja daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieki nenoteiks citu norēķinu kārtību.
Iedzīvotāji nemierā ar piedāvātajām izmaiņām
Par šīm izmaiņām 1. decembrī, rīkojot sanāksmi Madonas kultūras namā, Namsaimnieks klātienē informēja arī Madonas pilsētas iedzīvotājus. Jau sanāksmē māju vecākie un iedzīvotāji pauda neapmierinātību gan ar piedāvāto samaksas sistēmu, gan to, ka tik nozīmīgs jautājums tiek pieņemts un ieviests pārāk strauji, neļaujot māju iedzīvotājiem laikus pielāgoties gaidāmajām izmaiņām, kas ir saistītas arī ar samaksas pieaugumu, kurš dažu daudzdzīvokļu māju gadījumā tiek prognozēts visai būtisks.
Liela daļa Madonas pilsētas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju savu viedokli bija pauduši arī Madonas novada domes priekšsēdētājam un domes deputātiem adresētajā iesniegumā, kas tika izskatīts 18. decembra Madonas novada pašvaldības finanšu un attīstības komitejas sēdē.
„Pilnībā nepiekrītam SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna vienpersoniski izdomātiem un bez novada domes deputātu ar lēmumu akceptētiem noteikumiem par sadzīves atkritumu aprēķināšanas kārtību ar 2015. gada 1. janvāri tikai Madonas pilsētas daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem.
Nosakot atkritumu tarifu visā novadā vienādu (Madonā tam bija jābūt mazākam), tas tika pasniegts domē kā solidārs visiem vienāds, bet tagad O. Lucāna izdomātā kārtība attiecas tikai uz Madonu un tikai uz daudzdzīvokļu mājām.
Lai O. Lucāns vispirms sakārto atkritumu savākšanas sistēmu tā, lai atkritumu konteineros pie daudzdzīvokļu mājām nemet atkritumus novada pagastu iedzīvotāji, Madonas pilsētas privāto māju iedzīvotāji, dažādu tirdzniecības un citu iestāžu darbinieki, un tikai tad var noteikt citādu kārtību.
SIA „Madonas namsaimnieks" iestādē ir pietiekami daudz loģistikas speciālistu, lai izanalizētu apstākļus, kāpēc daudzdzīvokļu māju konteineros savus sadzīves atkritumus met minētās kategorijas cilvēki. Lai paņem gan Madonas pilsētas, gan arī privāto māju sarakstus un noslēdz līgumus ar visām mājām un par tādu pašu samaksu par 1 kubikmetru, neviens nebūs ieinteresēts vest atkritumus uz citiem konteineriem.
Nepieņemams ir arī veids, kā SIA „Madonas namsaimnieks" paziņo iedzīvotājiem par tik svarīgām izmaiņām (sīkiem nenozīmīgiem burtiņiem īres rēķinos apakšā uzrakstīts), labi zinādami, ka neviens nepēta konstantos īres – apsaimniekošanas rēķinus, izņemot aprēķināto summu. Tas bija SIA „Madonas namsaimnieks" apsaimniekoto māju rēķinos. Tā nav cienīga O. Lucāna kā pašvaldības uzņēmuma vadītāja rīcība. Arī par to domei būtu jāpadomā.
Lūdzam Madonas novada domi vēlreiz izskatīt šo jautājumu tuvākajā domes sēdē un neatļaut O. Lucānam realizēt savas vienpersoniskās idejas par sadzīves atkritumu samaksas kārtību, iekams nebūs sakārtota sistēma visā novadā. Ja uzņēmums nav spējīgs to izdarīt, lūdzam rīkot konkursu cita atkritumu savācēja atrašanai Madonas novadam, jo SIA „Madonas namsaimnieks" no uzņēmuma rezervēm atkritumu saimniecībai katru mēnesī piemaksā ap 22 000 eiro."
Vēstuli parakstījuši 286 iedzīvotāji no 60 Madonas daudzdzīvokļu mājām.
Jāstrādā pie līgumu slēgšanas
Pēc komitejas sēdes sazinoties ar Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru, viņš „Staru" informēja, ka dome Namsaimnieka vadītājam uzdevusi jaunās uzskaites sistēmas ieviešanu atlikt līdz 2015. gada 1. jūnijam un spēkā paliek līdzšinējā kārtība.
– Ņemot vērā, ka no koplietošanas laukumiem izvesto atkritumu kubatūra ir lielāka, nekā tiek aprēķināts pēc līdzšinējā samaksas modeļa, no uzņēmuma vadītāja puses nāca priekšlikums uzskaiti veikt pēc faktiski izvesto atkritumu apjoma. Problēmas gan rada tas, ka koplietošanas laukumi pašlaik ir brīvi pieejami. Tajos atkritumus izmet daudzi iedzīvotāji, kuri nav piesaistīti konkrētajiem atkritumu konteineru laukumiem, līdz ar to atkritumu apjoms konteineros neatspoguļo patieso situāciju. Mazsvarīgi, manā skatījumā, nav arī tas, ka ļoti daudzi iedzīvotāji novadā patlaban atrodas ārpus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas – tiem nav noslēgti līgumi ar pakalpojuma sniedzēju. Deputātu lēmums balstījās uz to, ka ir intensīvi jāstrādā pie tā, lai ar visiem atkritumu radītājiem, novada iedzīvotājiem uzņēmumam būtu līgumiskas attiecības, līdz ar to nerastos vēlme izmest atkritumus svešos konteineros. Otrkārt, samaksas sistēmas ieviešana tiek atlikta uz pusgadu, kura laikā sakārtojam lielos atkritumu konteineru laukumus, par kuriem nenotiek norēķins pēc fakta. Pozitīvi ir tas, ka Namsaimnieks pusgadu finansiāli spēj izturēt. Pusgada laikā sistēma ir jāsakārto, – skaidroja Andrejs Ceļapīters.
Sarunā viņš vēlreiz uzsvēra jau vairākkārt dzirdēto pārliecību, kas viņam ir kopēja ar pārējiem domes deputātiem un, kā bija nojaušams arī 1. decembra sanāksmē, – arī vairāku daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem – vislabākais atkritumu apsaimniekošanas modelis novadā būtu nodevas ieviešana par atkritumu apsaimniekošanu.
– Ar šādu priekšlikumu esam jau divreiz vērsušies iepriekšējās Saeimās un valdībās, vērsīsimies arī trešo reizi. Priekšlikuma būtība ir šāda – katrs iedzīvotājs ir atkritumu radītājs, un ar nodevas iekasēto finansējumu tiek organizēta atkritumu savākšana. Tā ir solidāra sistēma, kas vienlaikus ļautu samazināt tarifu, jo sistēmā būtu iesaistīti visi iedzīvotāji, kā arī samazinātos administratīvie izdevumi. Līdzšinējā norma, ko dome šogad atcēla, bija atvasinājums ceļā uz nodevas formātu, taču diemžēl bija valsts institūcijas, kuras izjauca pašvaldības organizēto pietiekami labi funkcionējošo atkritumu apsaimniekošanas sistēmas modeli, – komentēja domes priekšsēdētājs.
Skatīs uzņēmuma darbību
Pret Namsaimnieka piedāvātajām izmaiņām sadzīves atkritumu uzskaitē un maksas aprēķināšanā ar 1. janvāri iestājās arī domes deputāte Jeuženija Adamoviča, viņas argumenti bija līdzīgi iedzīvotāju iesniegumā minētajiem.
– Madonas iedzīvotāji bija ļoti sašutuši par Namsaimnieka piedāvāto sistēmu, kas nebija saskaņota nedz ar domi, nedz iedzīvotājiem. Deputāti nolēma, ka līdz 1. jūnijam spēkā paliek vecā sistēma, līdz ar to daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem arī turpmāk par atkritumu apsaimniekošanu mēnesī būs jāmaksā 2,12 eiro. Nākamā gada sākumā dome arī detalizētāk skatīs situāciju uzņēmumā – štatu sarakstu, algas, savākto un nodoto atkritumu apjomu, cik daudz līgumu noslēgts un citas pozīcijas. Nākamā gada vidū Namsaimniekam arī beidzas līgums ar pašvaldību par atkritumu apsaimniekošanu, ja uzņēmums nespēj tikt galā ar sistēmas sakārtošanu, nav izslēgts, ka vajadzēs rīkot konkursu un izskatīt citus piedāvājumus, – sacīja Jeuženija Adamoviča.
Dažādas problēmas līdzšinējā Namsaimnieka darbībā saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu saskatīja arī domes deputāts Andris Sakne, kas „Staram" norādīja gan uz nepilnībām savākto atkritumu uzskaites sistēmā, gan kūtrumu līgumu slēgšanā, gan citiem jautājumiem. Plašāk par tiem (lūdzot arī SIA „Madonas namsaimnieks" komentāru) rakstīsim kādā no nākamajiem „Stara" numuriem.
AGRA VECKALNIŅA foto