12. jūlijā, klātesot Latvijas Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, tika atklāta restaurētā Jaunpiebalgas Sv. Toma baznīca. Svētki vienlaikus bija dievnama 140 gadu jubileja, kas tika atzīmēta ar notikumam atbilstošu vērienu un cieņu.
Jaunpiebalgas Svētā Toma baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis – neparasta un grezna vienlaikus.
No 1801. līdz 1804. gadam celtā baznīca pilnībā pārbūvēta un paplašināta laikā no 1871. līdz 1873. gadam pēc arhitekta Matiasa fon Holsta (1839 – 1905) projekta. Baznīca lepojas ar slavenas vācu firmas „G. J. Šteinmeijers" 1914. gadā būvētajām augstākās kvalitātes ērģelēm, ozolkokā grieztu altāri un kanceli, lielajām lustrām, Rīgā pazīstamu galdnieku gatavotajām mēbelēm. Dievnamā ir 800 sēdvietas.
Arhitekts Matiass fon Holsts dzimis Vīlandē mācītāja ģimenē, arhitekta izglītību ieguvis Vīnē, Austrijā, arī Vācijā. Savā mūžā projektējis četras baznīcas Igaunijā, tad pārcēlies uz Rīgu. Sv. Toma baznīca ir vienīgais viņa projektētais dievnams Latvijā. 19. gadsimta beigās, būdams vēl zēns, ērģeles šai dievnamā spēlējis nākamais komponists Emīls Dārziņš.
Pie baznīcas atrodas tēlnieka Kārļa Zāles veidotais piemineklis Pirmā pasaules kara laikā un Brīvajās cīņās (1914 -1920) kritušajiem draudzes locekļiem. Laikā no 2009. līdz 2013. gadam baznīca un piemineklis pilnībā restaurēti par ziedotāju līdzekļiem.
Baznīcas restaurācijas darbi bijuši lieli un laikietilpīgi. 2011. gada rudenī pabeigts restaurācijas pirmais posms – baznīcas torņa fasādes un ārsienu restaurācija un krāsošana, bet 2012. gada pavasarī sākta baznīcas interjera restaurācija.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 17.07.2013.
Autore: INESE ELSIŅA
DĀVJA VECKALNIŅA foto