Pagājušajā nedēļā redakcijā saņēmām kādas lasītājas zvanu, viņa pauda neizpratni – vai tiešām informatīvās kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!" rīkotāji un atbildīgie ierēdņi Nacionālajā veselības dienestā (NVD) uzskatot, ka vecumā ārpus noteiktajiem 50-69 gadiem sievietes ar krūts vēzi nevarot saslimt?
– Arī laikrakstā tātad tiek popularizēts šāds uzskats, ka pēc 69 gadiem mamogrāfijas veikšana vairs nav nepieciešama. Ko tad man darīt savos 70 gados, ja vēlos pārbaudīt veselību? Ārsti skatās kā uz jocīgāku, ko es tur atnākusi… Valsts mamogrāfijas izmeklēšanu apmaksā tikai sievietēm 50-69 gadu vecumā, tad nu mums pārējām var trīs ādas par to plēst, – sieviete pauda neizpratni.
Pirmkārt jāuzsver, ka informatīvās kampaņas rīkotāji šādu mērķauditoriju vecumā no 50 līdz 69 gadiem izvēlējušies tādēļ, ka pēc medicīniski pamatotiem datiem aprēķināts – tieši šī ir tā vecuma grupa, kurā sievietēm ir paaugstināts saslimšanas risks ar krūts vēzi.
– Pēc dažādiem statistikas datiem ir aprēķināts, ka tieši šajā vecumā visbiežāk var saslimt ar krūts vēzi. Taču tas, protams, nenozīmē, ka ārpus šīs vecuma grupas sievietes nebūtu aicinātas rūpēties par savu veselību. Jebkurā vecumā sievietes var vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa, lai saņemtu nosūtījumu uz krūšu izmeklēšanu ar mamogrāfijas metodi. Arī šajā gadījumā pats krūšu skrīnings būs bez maksas – to apmaksā valsts; būs jāveic vien pacienta iemaksa slimnīcā. Tā ir būtībā vienīgā atšķirība – sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kas saņēmušas valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli uz krūšu izmeklējumu, pacienta iemaksa nav jāveic, tātad viss sanāk bez maksas, – skaidroja kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!" vēstnesis Madonas reģionā Kaspars Udrass.
Plašāk lasiet laikrakstā STARS 04.05.2014.
Autore: LAURA KOVTUNA