Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Tuberkuloze joprojām mums līdzās

Redakcija

Autors • 30.03.2009.

Burtu lielums

Ik gadu 24. martā tiek atzīmēta Pasaules tuberkulozes diena, jo 1882. gadā šajā datumā vācu ārsts Roberts Kohs paziņoja par tuberkulozes mikobaktērijas atklāšanu. Pagājušajā nedēļā šo dienu atzīmēja arī Latvijā.

Pasaules tuberkulozes dienas mērķis ir pievērst uzmanību slimībai, kas ir ārstējama un tomēr ik gadu nogalina divus miljonus cilvēku visā pasaulē. Lai arī zāles tuberkulozes ārstēšanai ir pieejamas jau vairāk nekā 50 gadu, ik sekundi kāds cilvēks tiek no jauna inficēts ar tuberkulozi, kas ir otrā nāvējošākā infekcijas slimība pēc HIV/AIDS.
Nu jau otro gadu Pasaules tuberkulozes dienai ir dota devīze „Es varu apturēt tuberkulozi!". Madonas rajona padomes galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne norādīja, ka tuberkuloze, līdzīgi kā gripa, visu laiku ir bijusi aktuāla slimība, tikai atšķirībā no hepatīta un dažām citām slimībām tās aktualizēšanai regulāri netiek rīkoti kampaņveidīgi pasākumi, taču tas nemazina situācijas nopietnību.
– Viens no šā gada pasākumu mērķiem Latvijā ir uzrunāt iedzīvotājus, kas vēršas pēc palīdzības pašvaldību sociālajos dienestos. Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūra aicina cilvēkus aizdomāties par veselību jeb neaizmirst, ka arī krīzes apstākļos nedrīkst atstāt novārtā savu un savu bērnu veselības stāvokli, jo tieši veselība ir ļoti svarīga sastāvdaļa cilvēka pilnvērtīgai dzīvei. Pasaules tuberkulozes dienas ietvaros visu pašvaldību sociālajiem darbiniekiem ir izsūtīti izdales materiāli, jo tieši šie cilvēki ikdienā nonāk vistiešākajā saskarē ar iedzīvotājiem, kuri ir saslimšanas riska grupa, tāpēc viņiem pašiem ir jāzina un jāmāk paskaidrot, kas ir tuberkuloze un kā ar to var inficēties, – skaidroja Gunta Andžāne.

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, ar tuberkulozi ir inficēta 1/3 pasaules iedzīvotāju, no kuriem 8 miljoni saslimst ar tuberkulozi. Ja šie cilvēki netiek ārstēti, katrs no viņiem inficē apmēram 10-15 cilvēku vidēji katru gadu. Latvijā 2008. gadā ar tuberkulozi pirmo reizi saslima 918 cilvēku, 63 no tiem bija bērni.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 31.03.2009.

Autors: EGILS KAZAKEVIČS

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px