Pagājušajā nedēļā norisinājās Valsts asinsdonoru centra (VADC) Latgales filiāles izbraukums uz Madonu, kur šoreiz asinis ziedot vēlējās rekordliels cilvēku skaits. Kā izdevās novērot „Staram", rīta pusē donoru rinda veidojās pat pie J. Norviļa Madonas mūzikas skolas ārdurvīm, jo iekštelpās visiem nepietika vietas.
– Šoreiz donoru atsaucība bija stipri lielāka nekā iepriekšējos izbraukumos – vēlēšanos ziedot asinis izteica 115 cilvēki, no kuriem 15 kļuva par pirmreizējiem donoriem, tātad asinis bija izlēmuši nodot pirmo reizi dzīvē, – laikrakstam atklāja VADC Latgales filiāles virsmāsa Velta Andrijevska, piebilstot, ka no visiem palīdzēt gribētājiem, kas bija ieradušies cēla mērķa labad, diemžēl 17 potenciālajiem donoriem nācās atteikt dažādu veselības problēmu dēļ, tostarp īpaši vasaras periodam raksturīgā zemā hemoglobīna līmeņa dēļ.
– Cilvēkiem paskaidroju, ka ikdienas dzīvē nedaudz pazemināts hemoglobīna līmenis asinīs netraucē un pārsvarā tas ir normāli, taču, lai nodotu 450 mililitrus asiņu, donoram noteikti ir jābūt pietiekami augstam hemoglobīna līmenim. Ar katru, kam šis rādītājs bija zem nepieciešamās robežas, individuāli izrunājām, kādi produkti būtu jāievieš ikdienas ēdienkartē, lai hemoglobīna veidošanos veicinātu. Gatavojoties asins ziedošanai, pie uztura īpaši jāpiedomā tiem cilvēkiem, kuri zina, ka viņu hemoglobīna līmenis mēdz būt tuvu zemākajai robežai, tādēļ esam sagatavojuši īpašus ieteikumus, kuros produktos dzelzs ir visvairāk. Jāatceras, ka augsts dzelzs līmenis ir ne tikai gaļā (no gaļas produktiem dzelzs asinīs uzsūcas vislabāk), bet arī citos produktos, ko ēdienkartē var iekļaut tie, kas gaļu lietot nevēlas, – pastāstīja VADC Latgales filiāles ārste transfuzioloģe, donoru centra izbraukuma Madonā dalībniece Ināra Čerņavska un piemetināja, ka pāris cilvēkiem tika liegta iespēja ziedot asinis tādēļ, ka šogad bijusi piesūkusies ērce (pēc ērces koduma jāpaiet vismaz 6 mēnešiem, lai drīkstētu kļūt par donoru), kā arī bijuši tādi, kas pēdējā pusgada laikā pārcietuši operācijas.
Šajā reizē bijis zīmīgi, ka asinis ziedojuši galvenokārt ļaudis pusmūža vecumā.
– Pat tie, kuri kļuva par pirmreizējiem donoriem, bija vecāki par 30 un 40 gadiem, – atzīmēja ārste.
– Jauniešu bija salīdzinoši mazāk, jo ir vasara un brīvlaiks. Toties skolas laikā parasti ir vērojams tieši vecāko klašu skolēnu pieplūdums asins ziedošanas vietai. Kopumā atsaucību vērtēju kā ļoti lielu un priecājos par to, turklāt jāuzsver, ka ievērojama daļa no atnākušajiem bija ieradušies ar mērķi nodot asinis, lai palīdzētu kādam konkrētam cilvēkam – paziņam vai draugam.
Jāpiebilst, ka nākamajam VADC specializētā autobusa izbraukuma galamērķim mūspusē izraudzīta Kalsnava, kur asinis būs iespējams ziedot 18. augustā no pulksten 9 līdz 12.