Kā zināms, Madonas rajona padome no 27. jūlija līdz 4. augustam apkopoja iedzīvotāju aptauju Madonas, Ērgļu, Cesvaines, Lubānas un Varakļānu novadā. Aptaujas, kas tika rīkota pēc pašu iedzīvotāju iniciatīvas, mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju attieksmi par Madonas slimnīcas saglabāšanu kā lokālu daudzprofilu slimnīcu.
Šobrīd paraksti jau ir apkopoti, un kopumā bijušā Madonas rajona iedzīvotāji ir izrādījuši augstu aktivitāti, jo kopumā tika savākti 12 608 paraksti. Šodien tie kopā ar ievadvēstuli tika aizvesti uz Valsts prezidenta kanceleju, Ministru prezidenta biroju un Veselības ministriju.
– Vēlos pateikt ļoti lielu paldies iedzīvotājiem par atsaucību. Paldies tiem, kas parakstījās, un arī tiem, kas to vēlējās darīt, taču dažādu iemeslu dēļ nespēja. Īpašs paldies tiem iedzīvotājiem, kas paši uzņēmās iniciatīvu un uzrunāja, mudināja citus
parakstīties. Vislielākais parakstu skaits bija aptiekās, lielveikalos, kafejnīcās un bankās, – informēja parakstu vākšanas koordinatore, Madonas rajona padomes galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne.
Iedzīvotājiem savu pateicību vēlējās izteikt arī SIASIASIA „Madonas slimnīca" valdes priekšsēdētājs Bruno Kokars.
– Paldies gan par parakstīšanos, gan par slimnīcai un tās personālam veltītajiem labajiem vārdiem. Šajās dienās izjūtam ļoti lielu iedzīvotāju atbalstu un ceram, ka akcija dos rezultātu, jo šis tomēr ir nopietns jautājums, kas skar daudzu cilvēku ikdienas dzīvi, – uzsvēra Bruno Kokars.
Protams, bija arī iedzīvotāji, kas bažījās par to, vai parakstiem bez detalizētākiem personas datiem ir kāds juridisks spēks, bija tādi, kas uzskatīja, ka parakstīties vispār nav vērts.
– Es nevēlētos, ka turpinām dzīvot ar tādu noskaņu, ka mēs un mūsu viedoklis neko nespēj ietekmēt. Jā, iespējams, šobrīd tā ir dzīves realitāte, taču mums ir jācer, ka atradīsies dzirdīgas ausis un mūsu viedoklis tiks ņemts vērā, – to, ka ieslīgšana pesimismā neko nedos, akcentēja Gunta Andžāne.
Jānodrošina gan pacienti, gan dzemdības
Diemžēl pesimismam ir zināms pamats, jo Madonas slimnīcas finansējuma iespējamā maiņa ar 2010. gada 1. janvāri ir realitāte. Ministru kabineta noteikumos Nr. 1046 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" šā gada 30. jūnijā veiktie grozījumi nosaka, ka Madonas slimnīcai kalendārajā gadā jānodrošina ne mazāk kā 7000 pacientu hospitalizācija, kuri saņem valsts apmaksājamos veselības aprūpes pakalpojumus, un vismaz 400 dzemdību. Par spīti iepriekš izskanējušajai informācijai, ka slimnīcai, lai tā ar nākamo gadu nekļūtu par aprūpes slimnīcu, ir jāizpilda vismaz viens no kritērijiem, noteikumi paredz, ka obligāta ir abu kritēriju izpilde. To par pašreizējā situācijā neizpildāmu nosacījumu uzskata gan Gunta Andžāne, gan Bruno Kokars.
– Kritēriji attiecas uz visām 23 lokālajām slimnīcām, un pie šādiem nosacījumiem tās visas ir „zem ūdens". Esmu pārliecināta, ka kritēriji ir speciāli izveidoti tā, lai likvidētu lokālās slimnīcas. Glābiņš, lai iekļautos kritērijos, šobrīd nav arī slimnīcu apvienību veidošana, jo Gulbenes un Balvu slimnīcas apvienības gadījumā ministrijā slimnīcu vadītājiem jau tika pateikts – „ļoti labi, ka apvienību izveidojāt, taču tagad paši izšķirieties, kurā slimnīcā būs ambulators, bet kurā – stacionārs". Pašreiz iet apvienībā ar lielākām slimnīcām nozīmētu pašiem sev parakstīt nāves spriedumu. Tiesa, lokālajām slimnīcām netieši ir pateikts – „sēdiet klusu, ja mācēsiet izķepuroties, jūs atstās", taču izķepuroties var tikai tad, ja ir finansējums. Patlaban tiek darīts viss iespējamais, lai abus kritērijus slimnīca izpildītu, taču tik dramatiski samazināta finansējuma ietvaros tas vienkārši nav iespējams, – norādīja Madonas rajona padomes galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos.
– Mūsuprāt, ir neiespējami nodrošināt nosacījumu izpildi, ja tik krasi tiek samazināts finansējums. SIA „Madonas slimnīca" stacionārās palīdzības finansējums ar otro pusgadu jau ir samazināts par 60%. Tātad šobrīd Madonas slimnīca var uzņemt vidēji 9 neatliekamās palīdzības pacientus diennaktī (iepriekš bija apmēram 20). Plānveida pacienti šobrīd netiek uzņemti vispār, – argumentus, kas Madonas slimnīcai liedz uzņemt vismaz 7000 pacientu, minēja arī Bruno Kokars.
Kritēriji – mākslīgi veidoti
2007. gadā Madonas slimnīcā bija reģistrētas 272 dzemdības, 2008. gadā – 314 dzemdību, un pašreizējā situācija, kad vērojama liela interese par iespēju dzemdēt tieši Madonas slimnīcas dzemdību nodaļā, ļauj prognozēt, ka šī stabilā, pieaugošā statistika 2009. gadā būs vēl lielāka. Tādējādi Madonas slimnīca ir izpildījusi Pasaules bankas ieteikto dzemdību skaitu lokālajām daudzprofilu slimnīcām, taču uzlikto 400 dzemdību slieksni pārkāpt būs grūti pat ar tik motivējošiem pasākumiem kā Ls 50 dāvanu karte un bezmaksas transports no dzemdību nodaļas uz mājām.
– Šajā situācijā nekorekti ir tas, ka 30. jūnijā tiek izstrādāti kritēriji, kas balstās uz iepriekšējā pusgada finansējumu, taču jau 1. jūlijā tiek nolemts par 60% samazinājumu. Tādā gadījumā arī kritēriji proporcionāli bija jāsamazina. Mēs vienīgi varam cerēt uz brīnumiem, jo Veselības ministrija lokālajām slimnīcām ir pateikusi – „pļaujiet zāli, bet izkapti mēs jums nedosim", – uzsvēra Gunta Andžāne.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
OĻĢERTA SKUJAS foto