Epidemioloģiskā situācija valstī ar „Covid-19" infekcijas izplatību ietekmē daudzu nozaru darbību, un, lai samazinātu risku inficēties medicīnas personālam, pacientiem un citiem iedzīvotājiem, SIA „Madonas slimnīca" uz laiku tiek ierobežota ambulatorā pacientu pieņemšana, netiek sniegtas konsultācijas un ir atceltas plānveida operācijas.
Medicīnas iestādēm tiek sniegti valdības norādījumi, kādi pakalpojumi šābrīža situācijā ir jāsniedz. Veselības ministrija ir izdevusi rīkojumu, kādi pakalpojumi ir jāpārtrauc un kurus drīkst turpināt sniegt.
– Pašlaik līdz 14. aprīlim ir pārtraukti maksas un plānveida pasākumi. Protams, ir izņēmumi – neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība un šajā sakarā nepieciešamie izmeklējumi un konsultācijas, neatkarīgi no tā, vai tā ir ambulatorā vai stacionārā palīdzība, – skaidro SIA „Madonas slimnīca" valdes locekle, ambulatorās nodaļas vadītāja Astrīda Svilāne. – Šobrīd ir pieejami vakcinācijas pakalpojumi, kas ir cilvēka veselības uzlabošanai un profilaktiski. Saglabājas arī veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana mājās jeb mājaprūpe. Lai gan Madonas slimnīcā netiek veikta ķīmijterapija, staru terapija, hematoloģijas pakalpojumi, cilvēkiem nav jāsatraucas, jo iestādēs, kas sniedz šos pakalpojumus, tie tiks turpināti. Viss, kas saistīts ar onkoloģiju, dzīvību glābjošām operācijām, tiek saglabāts un tiks veikts arī ārkārtas situācijas laikā. Varēs veikt izmeklējumus zaļā koridora pacienti, tie pacienti, kuriem nepieciešama nepārtraukta mediķu uzraudzība – vēža, HIV/AIDS un tuberkulozes pacienti un citi. Tiks sniegti rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām pakalpojuma atlikšana var radīt invaliditātes risku un/vai darbspēju zaudēšanu.
Konsultācijas pie ārstiem speciālistiem pieejamas tikai akūtos gadījumos, ar ģimenes ārsta izvērtējumu.
– Pacienti, kuri slimo ar hroniskām slimībām, saasinājuma gadījumā sazinās ar ģimenes ārstu, kas izvērtē un lemj par tālāku rīcību. Iespēju robežās ar pacientiem sazināsies arī Madonas slimnīcas speciālisti. Šobrīd pieejama ir konsultācija pa tālruni. Pacienti, kuri sirgst ar hroniskām kaitēm un gaidīja pierakstu pie ārstiem speciālistiem, bet ārkārtas situācijas laikā pieraksts ir atcelts, saņems zvanu no speciālista, kas vēlēsies noskaidrot, kā pacients jūtas pašlaik, kāds bija pieraksta mērķis, nepieciešamība. Situācijas ir dažādas. Reizēm nepieciešamas tikai medikamentu receptes, reizēm tā ir konsultācija. Pašlaik plānots, ka ārsti speciālisti zvanīs pacientiem, bet arī ģimenes ārsts, ja uzskata par nepieciešamu, var nozīmēt konsultāciju pa tālruni. Pēc Veselības ministrijas rīkojuma šādi, bez pacienta līdzdalības, iespēju robežās tiek organizēti arī ārstu konsīliji, – pastāsta Astrīda Svilāne.
Kā norāda ambulatorās nodaļas vadītāja, iepriekš minētie pakalpojumi neattiecas uz pacientiem, kuriem pēkšņi rodas akūts respirators sindroms vai ir aizdomas par „Covid-19" infekciju, vai ir smaga vīrusu saslimšana. Šādos gadījumos nedrīkst doties pie ģimenes ārsta, uz uzņemšanas nodaļu vai pie citiem ārstiem speciālistiem.
– Šādās situācijās pacients var netikt uzņemts stacionārā. Ir jāsazinās ar ģimenes ārstu un jānoskaidro, vai konkrētajā situācijā pacientam pašam jāmeklē palīdzība vai jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Pašlaik akūtais respiratorais sindroms, kas varētu būt arī „Covid-19" rādītājs, ir izplatīts, un iedzīvotājiem jābūt piesardzīgiem. Ar jebkādām vīrusu pazīmēm tomēr nepieciešams uzturēties mājās, nevis doties uz darbu vai sabiedriskām vietām, – aicina Astrīda Svilāne.
Ierobežojumi pašlaik darbojas līdz 14. aprīlim, kamēr valstī ir noteikta ārkārtas situācija, bet, kā norāda Astrīda Svilāne, tā jebkurā mirklī var mainīties.
– Vērtējot pašreizējo situāciju, var secināt, ka „Covid-19" uzliesmojums Latvijā vēl ir tikai priekšā un līdz šim noteiktie ierobežojumi tiks pagarināti. Rīkojumus saņemam regulāri, un tie mainās. Arī veselības ministre norāda, ka epidemioloģiskā situācija var mainīties jebkurā mirklī un šobrīd pieņemtie rīkojumi vairs nebūs spēkā. Līdz 14. aprīlim netiek veikti pieraksti pie ārstiem speciālistiem, tāpat slimnīcā ir noteikta karantīna un apmeklētāji netiek ielaisti. No pirmdienas, 30. marta, darbu atsāk arī dzemdību nodaļa. Grūtnieču aprūpe tiek veikta ierastajā kārtībā, bet dzemdībās šobrīd nevar piedalīties pavadošā persona, piemēram, vīrs vai dūla. Šie noteikumi ir paredzēti tikai pacientu drošībai un veselībai, – uzsver Astrīda Svilāne.
Tāpat ambulatorās nodaļas vadītāja aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, atbildīgiem un ievērot higiēnas prasības.
– Lai gan šobrīd nav ziņu, ka Madonā vai novadā būtu kāds „Covid-19" saslimšanas gadījums, tomēr iedzīvotājiem ir jābūt uzmanīgiem, jārūpējas par sevi un līdzcilvēkiem. Ir jāievēro distance, izolēšanās, valsts noteiktie rīkojumi, higiēnas prasības. Tas, ka šādi gadījumi nav konstatēti, nenozīmē, ka mūsu vidū nevar būt cilvēki, kuri inficējušies ar šo vīrusu. Cilvēks var izslimot ļoti vieglā formā, pats pat nepamanot, ka bijis saslimis ar „Covid-19", līdz ar to nav vērsies pie mediķiem. Risks pastāv, un neviens nevar būt pilnīgi drošs par otru cilvēku, – norāda Astrīda Svilāne. – Patlaban vissvarīgākais ir būt godīgam pret sevi, tādējādi pasargājot arī līdzcilvēkus. Ja ir nepieciešams, 14 dienas ir jāpavada pašizolācijā. Tāpat, ja ir zināmi gadījumi, ka netiek ievērota pašizolācija, par to ir jāinformē Valsts policija. No tā ir atkarīga mūsu visu veselība un arī dzīvība.
01.04.2020.