Līdz 20. novembrim Latvijā apstiprināts 600 jaunās gripas H1N1jeb „cūku" gripas saslimšanas gadījumu, kur saslimšana noritējusi viegli un bez nopietniem sarežģījumiem. Madonas novadā oficiāli neviens saslimšanas gadījums ar jauno gripu reģistrēts vēl nav, taču šī gripas paveida parādīšanās arī pie mums nav izslēgta.
Madonas rajona pašvaldības galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos Gunta Andžāne „Staram" pastāstīja, ka pēc informācijas apkopošanas no ģimenes ārstiem un Madonas slimnīcas 7 saslimšanas gadījumi tiek saistīti ar gripu. Diemžēl šobrīd noteikt, vai tā ir parastā sezonālā gripa vai jaunā „cūku" gripa, nevar, jo, tā kā veselības aprūpes sistēmā līdzekļu trūkst, vienkāršos saslimšanas gadījumos seroloģijas testi, kas ir maksas pakalpojums, veikti netiek.
– Apstiprināt diagnozi – „cūku" gripa – var tikai tad, ja tā ir arī seroloģiski apstiprināta, taču valstij līdzekļu, par ko testus veikt, nav. Ja pacients to vēlas, viņš par testu veikšanu var maksāt, bet valsts šo pakalpojumu sedz tikai tad, ja pacients ir miris un ir aizdomas par to, ka nāves cēlonis varētu būt minētā gripa, vai arī gadījumā, ja starpepidēmiskajā periodā ir pieci gripas slimnieki. Tādā gadījumā šis tests viņiem tiek veikts bez maksas. Protams, arī atsevišķos smagos saslimšanas gadījumos slimnīca var apņemties apmaksāt šo analīzi, taču kopumā, tā kā gan sezonālās, gan „cūku gripas" simptomi un ārstēšanas metodes ir pilnīgi identiskas, analīžu veikšana neko būtiski nemaina, – skaidroja Gunta Andžāne.
Vaicāta par epidēmijas iespējamību Madonas novadā, viņa atbildēja, ka, lai izsludinātu epidēmiju, ir jābūt vismaz 100 saslimšanas gadījumiem uz 100 000; pielīdzinot to Madonas novada situācijai, novadā būtu jāsaslimst vismaz 28 cilvēkiem (Madonas pilsētā – 9 cilvēkiem), lai varētu runāt par epidēmiju.
– Saskaņā ar likumu karantīnas pasākumi jāveic, ja 60% no kolektīva ir sasirguši. Karantīna nozīmē to, ka tiek ierobežota cilvēku plūsma, tiek vēdinātas telpas, ievērotas higiēnas prasības, valkātas sejas maskas utt. Taču to, vai savam uzņēmumam vai iestādei uzlikt karantīnu, lemj tās vadītājs. Šobrīd visvairāk slimo bērni – skolēni, taču nav apstiprinājuma, ka viņi slimo tieši ar gripu. Vislielākais skolēnu skaits, kas neapmeklē skolu, ir Madonas Valsts ģimnāzijā – 26% no visiem skolēniem. To, vai kāds basto vai slimo, un, ja slimo, tad ar kādu saslimšanu, šobrīd nevar pateikt. To varēs uzzināt pēc tam, kad bērni atsāks iet skolā, taču kopumā ir skaidrs, kāpēc vīrusiem labāk izplatīties tieši ģimnāzijā – telpas un koridori ir ļoti šauri.
Madonas pilsētas 1. vidusskolu patlaban neapmeklē 17,8% skolēnu, taču lielākoties tie ir viens vai divi bērni no klases. Vairāk slimo tieši pilsētas bērni, laukos vai nu neslimo nemaz, vai arī slimo reti, – norādīja galvenā speciāliste veselības aprūpes jautājumos.
Raksturojot tos gadījumus, kad ir notikusi saslimšana ar gripu, Gunta Andžāne atzina, ka visbiežāk tie ir studenti vai iedzīvotāji, kas paši pastāvīgi neuzturas Madonā, bet atbrauc ārstēties. Nosacīti nelielo gripas slimnieku skaitu viņa skaidro ar to, ka īstā gripas sezona vēl ir tikai priekšā. Kā zināms no citiem gadiem, gripai parasti ir divi viļņi, un otrs ir gaidāms februārī, martā.
– Cilvēkiem, kuri konstatējuši sev gripas sindromus, pats svarīgākais ir nestaigāt apkārt, jo tādējādi pastāv risks inficēt citus. Vislabāk ir sazināties ar ģimenes ārstu un sekot tā norādēm. Īpaši gripas sezonā jāuzmanās ir tiem, kuri bieži slimo ar elpceļu slimībām, kā arī cilvēkiem ar lieko svaru un asinsvadu saslimšanām, – uzmanību uz saslimšanas riska grupām vērsa Gunta Andžāne.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS