Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Pie ginekologa — bez norīkojuma

Redakcija

Autors • 18.09.2008.

Burtu lielums

Lai apmeklētu ginekologu, kopš 1. septembra vairs nevajag ģimenes ārsta norīkojumu.
To nosaka pieņemtie grozījumi Veselības ministrijas iesniegtajiem Ministru kabineta noteikumiem. Sievietēm nokļūšanai pie ginekologa vairs nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, kā tas bija agrāk, kad dažkārt tika atlikta vizīte norīkojuma trūkuma dēļ.

Veselības ministrija vērtē, ka šāda kārtība palīdzēs laicīgāk atklāt dažādas ginekoloģiska rakstura onkoloģiskās saslimšanas, piemēram, krūšu vai dzemdes kakla vēzi, kā arī atslogos ģimenes ārstu darbu. Tomēr pacientei par ginekologa apmeklējumu savs ģimenes ārsts būtu jāinformē, lai varētu plānot ārstēšanu kopumā.
Ar vaicājumu par to, kas mainījies pēc 1. septembra, kā Veselības ministrijas lēmums ietekmē klientu pieplūdumu, vai speciālisti nav pārlieku noslogoti, griezos SIA "Madonas slimnīca" sieviešu konsultācijā. Sieviešu konsultācijas vadītāja, ginekoloģe Ligita Audže skaidroja: – Nav mainījies pilnīgi nekas, izņemot to, ka kopš 1. septembra vairs nav vajadzīgs ģimenes ārsta norīkojums. Tagad burtiski gāž no kājām. Mums jau visu laiku ir bijis daudz pacientu, kaut apmēram divus gadus pieņemšana notiek paralēli divos kabinetos. Speciālisti strādā arī slimnīcā un poliklīnikā, un mēs nevaram no rīta līdz vakaram pieņemt.
Jautāta, kāda ir pacienta nodeva, dodoties pie ginekologa, Ligita Audže apstiprināja, ka pacienta iemaksa arī nav mainījusies, tā ir tāda pati, kā ejot pie speciālista ar norīkojumu – 2 lati.

Stāstot par profilaktiskajām apskatēm, Ligita Audže atgādināja, ka reizi gadā tā ir paredzēta bez pacienta iemaksas. – Bezmaksas profilaktiskā apskate ir paredzēta vienu reizi gadā – un nevis, piemēram, vienu reizi Madonā, reizi Gulbenē un reizi Rīgā. Sievietes jau izdomā, kā viņām ērtāk, bet dati tiek apkopoti pa visu Latviju. Ja reiz ģimenes ārsta norīkojums nav vajadzīgs, tad tas vairs nav aktuāli.

– Vai tas nozīmē, ka sievietes par savu veselību rūpējas?
– Rūpējas tās, kas visu laiku rūpējas, bet ir arī tādas, kas nenāk gadiem, – secināja Ligita Audže. Viņa piebilda, ka valstī plānots profilaktiskais skrīnings, izsūtot sievietēm izlases veidā uzaicinājuma vēstules, bet paredzēts sākt ar mammogrāfiju. Pēc tam domāts izsūtīt vēstules ar uzaicinājumu ierasties pie ginekologa.
Sieviešu konsultācijas vadītāja atgādināja, ka sievietei, kas sevi ciena, būtu ieteicams apmeklēt ginekologu reizi gadā, bet mammogrāfiju veikt, sākot no 50 līdz 69 gadiem, reizi divos gados.

Autore: IVETA ŠMUGĀ


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px