Labklājības ministrijas (LM) parlamentārā sekretāre Iveta Purne 26. oktobrī atklāja informatīvās kampaņas „Stop – pārslodze!" noslēguma konferenci, kurā uzsvēra pārslodzes ietekmi uz darba dzīves kvalitāti un iedzīvotāju labklājību.
„Pētījumi liecina, ka Latvijas uzņēmumos, tāpat kā daudzviet Eiropā, strādājošie ir pakļauti ne tikai fiziskai, bet arī garīgai pārslodzei, ko rada stress un monotons darbs. Tāpēc pozitīvi, ka ar kampaņu „Stop – pārslodze!" darba devēju un sabiedrības uzmanība pievērsta būtiskai darba vides problēmai," atzīst LM parlamentārā sekretāre I. Purne.
Vienlaikus LM parlamentārā sekretāre uzskata, ka šāgada informatīvā kampaņa un labās prakses piemēri rosinās darba devējus un pašus darbiniekus vairāk interesēties par efektīvāku un labāku darba organizāciju savā uzņēmumā, piemēram, nepieciešamo pārtraukumu ievērošanu darba laikā.
Valsts darba inspekcijas (VDI) organizētās konferences noslēgumā Labās prakses balvas konkursa uzvarētājam tika pasniegta galvenā balva „Zelta ķivere 2007". Tā piešķirta uzņēmumam, kurā ieviesti inovatīvi un veiksmīgi pasākumi pārslodzes novēršanai.
Konferencē piedalījās VDI direktore Rita Elce, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle.
Latvijā informatīvā kampaņa „Stop – pārslodze!" atklāta 6. jūnijā Eiropas nedēļas drošībai un veselībai darbā ietvaros. Šogad kampaņas mērķis bija pievērst uzmanību balsta un kustību sistēmas darbības traucējumiem. Kampaņas laikā noritēja vairākas izglītojošas aktivitātes jauniešiem un skolēniem, semināri arodskolās, kā arī Labās prakses konkurss.
Pēc statistikas datiem, fiziskās slodzes riskam vairāk ir pakļauti vīrieši (67,2%), savukārt sievietes biežāk strādā ar datoru (41,3%).
Tikai 15% strādājošo darbā ievēro atpūtas pauzes un veic relaksācijas vingrinājumus, 21% to dara dažreiz, 32% neievēro nedz atpūtas pauzes, nedz veic relaksācijas vingrinājumus, liecina VDI ekspresaptauja.
Autors: JURIS VĪGULIS
sabiedrisko attiecību speciālists