Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) no 15. janvāra ir izsludinājis gripas epidēmijas sākumu.
Atsaucoties uz šo aicinājumu, arī Madonas slimnīcā ir noteikta gripas karantīna. Stāsta „Madonas slimnīcas" ambulatorās nodaļas vadītāja Astrīda Svilāne: – Šobrīd valstī ir noteikta gripas epidēmija, līdz ar to karantīna ir arī „Madonas slimnīcā". Līdz šim Madonā nav reģistrēti tik daudz gripas slimnieku, lai izsludinātu karantīnu, bet gan tas tika veikts profilaktiski. Jāsaka, ka šogad ir novērota pacientu saslimšana ar dažādiem vīrusiem, tostarp dažādiem vēdera vīrusiem, kas tiek konstatēti īpaši bērniem. Simptomi ir dažādi – vemšana, caureja, bet nodaļā katrs gadījums tiek izvērtēts, veiktas analīzes, un tikai tad uzsākta ārstēšana. Pacientiem tiek veikti arī testi, lai noskaidrotu, vai ir gripa vai kāda cita augšējo elpceļu infekcija. Gadās, ka neapzinīgi apmeklētāji nepadomā par to, ka slimnīcas pacienti viegli uzņem vīrusus, un tieši šis ir viens no veidiem, kā nodaļās tiek ienesti arī vīrusi. Nereti gadās, ka pēc apmeklējuma slimnīcā ir konstatēta kāda saslimšana. Īpaši tas attiecas uz maziem bērniem. Uzskatu, ka uz šo ir jāraugās ļoti nopietni un jāizvērtē, vai tiešām ir nepieciešams šis apmeklējums. Protams, tas neattiecas uz vecākiem, kuru bērni jau ir nodaļās, jo likumdošana nosaka, ka vienam no vecākiem ir jābūt kopā ar bērnu, ja bērns ir vecumā līdz septiņiem gadiem. Saprotams, ir arī situācijas, kad šis apmeklējums ir ļoti nepieciešams, un, ja nodaļas ārsts to atļauj, apmeklētājam ir jāizmanto bahilas un halāts, un, ja ir kāds vīruss, noteikti nepieciešama maska, lai vīrusam neļautu izplatīties tālāk.
Savukārt Mārcienas pansionātā karantīna ir noteikta ar 16. janvāri.
– Galvenais iemesls tam ir, lai ierobežotu cilvēku plūsmu. Kā zināms, vecāka gadagājuma cilvēkiem imunitāte nav tik stipra un ātrāk ir iespējams saslimt arī ar dažādiem vīrusiem. Arī personāls nav pasargāts no šīm saslimšanām. Diemžēl jau ir konstatēti gadījumi, ka pansionātā ir arī gripas slimnieki, – informē Mārcienas pansionāta vadītāja Dace Zeile. – Apmeklētāju plūsmas ierobežošana ir viens no veidiem, kā cenšamies samazināt risku saslimt ar gripu. Veicam arī citus profilaktiskos pasākumus. Pastiprināti tiek vēdinātas telpas, gatavots veselīgs un sabalansēts uzturs. Apmeklētāji ir informēti un ņem vērā šo aicinājumu. Ir iespējams nodot sūtījumus, bet tikšanās gan netiek pieļauta.
Pagājušajā gadā gripas epidēmija tika izsludināta krietni vēlāk – 30. janvārī. Astrīda Svilāne uzskata, ka šogad tas noticis ātrāk tādēļ, ka ir vairāk arī dažādu citu vīrusu saslimšanu. „Madonas slimnīcas" ambulatorās nodaļas vadītāja atgādina, ka gripai ir raksturīgi simptomi, kas nav tik izteikti saaukstēšanās gadījumos.
– Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, bet maziem bērniem var būt arī vemšana un caureja. Protams, gripai un arī vīrusiem mēdz būt vieglāka un smagāka forma, – pastāsta Astrīda Svilāne. – Šogad novērots, ka ar gripu saslimušajiem ir ļoti paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās un kaulos. Īpaši no saslimšanas ar gripu jāuzmanās maziem bērniem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, tiem, kuri slimo ar hroniskām elpceļu, sirds-asinsvadu un nieru slimībām, cilvēkiem ar vielmaiņas traucējumiem, novājinātu imunitāti vai lieko svaru, kā arī grūtniecēm. Tāpat, ja ir aizdomas par gripu, labāk ir ģimenes ārstu saukt uz māju. Arī uz darbu nav ieteicams doties, jo pastāv liels risks, ka ar gripu saslims arī kolēģi.
Savukārt Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro. Šāds maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuriem ir noslēgts līgums ar NVD par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu. Ņemot vērā, ka gripas un citu augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomi ir līdzīgi, saņemot pieteikumu mājas vizītei, ģimenes ārstam ir iespējami detalizēti jānoskaidro pacienta sūdzības un slimības simptomi, kā arī par citiem neseniem un līdzīgiem saslimšanas gadījumiem ģimenē. Ja ģimenes ārsts, ierodoties pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatēs, ka pacientam ir kāda cita augšējo elpceļu infekcija, arī šajā gadījumā par ģimenes ārsta mājas vizīti būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa.
Tāpat NVD atgādina, ka ārpus ģimenes ārsta darba laika medicīniskus padomus var saņemt, arī zvanot uz valsts organizēto Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Darbdienās medicīniskus padomus sniedz no pulksten 17 līdz 8, savukārt brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.
Bet, lai samazinātu risku saslimt ar gripu, SPKC iesaka vakcinēties. Vislabāk to darīt rudenī, bet arī šobrīd to ir iespējams izdarīt, jo imunitāte izveidojas desmit dienu laikā pēc vakcinācijas. Vakcinācija ir vislabākais veids, kā izvairīties no saslimšanas ar gripu, bet gripas epidēmijas laikā tiek ieteikta arī regulāra telpu vēdināšana, sabalansēta un pilnvērtīga uztura lietošana, fiziskās aktivitātes (vēlams svaigā gaisā), pilnvērtīga atpūta un laikapstākļiem un plānotajām aktivitātēm piemērots apģērbs un apavi. Gripas epidēmijas laikā labāk izvairīties no vietām, kur pulcējas daudz ļaužu, piemēram, sabiedriskā transporta, lielveikaliem.
23.01.2019.