Madonas reģionā jau ir pirmie medicīnas darbinieki, kuri saņēmuši abas "Comirnaty" vakcīnas devas pret „Covid-19" – tie ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Madonas brigāžu atbalsta centra (BAC) darbinieki, kuri pirmo reizi vakcinējās decembra beigās. Kā zināms, starp pirmo un otro devu jāpaiet 21 dienai. Attiecīgi tie NMPD Madonas BAC darbinieki, kuri tika vakcinēti 5., 6. un 7. janvārī, otru vakcīnas devu saņems tuvākajās dienās. Madonas slimnīcā mediķu vakcinēšana tika uzsākta 11. janvārī, līdz ar to jaunnedēļ sāksies otra vakcinēšanās kārta arī viņiem.
NMPD Madonas BAC galvenā ārsta palīdze Iveta Pērkone atklāja, ka darbinieki brauc vakcinēties uz Jēkabpili, jo laikā, kad viņi varēja uzsākt vakcinēšanos, Madonā „Covid-19" vakcinēšanas kabinets vēl nebija izveidots. Par mediķu atsaucību viņa secina, ka ir tikai daži darbinieki, kas izvēlējušies nevakcinēties, bet tā esot mazākā daļa. Cita lieta, ka vēl dažiem darbiniekiem „izkritusi" iespēja vakcinēties, jo viņi bijuši saslimuši ar „Covid-19". – Ja darbinieks pārslimojis decembrī, tad viņam vēl ir imunitāte. Vakcinēties var aptuveni 2-3 mēnešus pēc izveseļošanās. Tad nu ir daži šādi darbinieki, kuri vakcinēsies nedaudz vēlāk, – to, ka vairums darbinieku tomēr ir „par" vakcinēšanos, pastāstīja Iveta Pērkone.
Viņa vērtēja, ka arī cilvēku pašsajūta pēc vakcīnām ir pieļaujamās normas robežās – būtisku sūdzību nevienam neesot bijis.
– Arī vakcinēšanas kabinetā mazliet parunājām, vai viņi ir manījuši smagas alerģiskas reakcijas. Ja cilvēkam iešpricē un viņš nokrīt – tā būtu smaga anafilakse. Tādu gadījumu neesot bijis; tikai vienai sievietei pēc vakcinēšanās palicis karsti, tādēļ viņa nogādāta uz observāciju Jēkabpilī. Bet cits arī nekas. Mūsu mediķi ir dalījušies, ka plecs šķitis jutīgāks, pēc otrās vakcīnas pāris cilvēkiem bija neliela temperatūra, labāk nācis miegs – bet tikai kādiem trim cilvēkiem un šādas sajūtas bijušas tikai dienu. Tas arī ir pieļaujamo normu robežās, tādēļ var teikt, ka lielu sūdzību nav bijis, – apstiprināja NMPD Madonas BAC pārstāve.
Arī Madonas slimnīcā vakcinētie medicīnas darbinieki divas nedēļas pēc pirmās vakcīnas ievadīšanas jūtas labi, tā pauda SIA „Madonas slimnīca" valdes locekle un medicīniskā direktore Astrīda Svilāne. – Ir bijušas nelielas blakusparādības – jutīgāka injekcijas vieta vai apsārtums, bet arī ne visiem. Vienam darbiniekam mazliet pacēlās temperatūra. Pēc pirmās vakcinācijas nekādu citu lielāku sūdzību nav bijis; cik zināms, pēc otrās vakcīnas biežāk varot būt nedaudz paaugstināta temperatūra, – novērojumos dalījās Astrīda Svilāne.
Tā kā 11. janvārī tika uzsākta Madonas novada mediķu vakcinēšana īpaši izveidotā „Covid-19" vakcinēšanas kabinetā Madonas slimnīcā, pēc grafika otrā deva jāsaņem jaunnedēļ. Astrīda Svilāne gan atzina, ka šobrīd ir neliels sastrēgums ar piešķirto vakcīnu devām: – Februāra pirmajā nedēļā ir atkārtotā vakcinēšana, ja vien dabūsim vakcīnas. Šobrīd vakcīnas beigušās, esam gaidīšanas režīmā. Kaut kāda cerība ir uz to pašu februāra pirmo nedēļu; plānots, ka šīs nedēļas beigās pasūta vakcīnas. Jautājums tikai, cik devu mums iedalīs. Mēs jau šobrīd būtu gatavi turpināt vakcinēties un vakcinēt – šo pāris nedēļu laikā rindā pieteikušies vēl citi mediķi, kuri arī vēlētos saņemt pirmo vakcīnas devu.
Iepriekšējā sarunā par vakcinēšanās uzsākšanu Astrīda Svilāne mediķu atsaucību bija vērtējusi aptuveni uz 50%. Tagad interesentu skaits esot pieaudzis. – Gribētāju ir daudz, gandrīz vai visi būtu ar mieru vakcinēties, „pret" vakcīnām šobrīd principā ir retais. Rindā pieteikušies ģimenes ārsti un citi Madonas novada medicīnas darbinieki. Ir kāda daļa, kas brauca un vakcīnas saņēma citur, tad viņi piezvana un rindu atsaka. Tāda iespēja ir tiem, kuri strādā vairākās vietās. Kur ātrāk tiek, tur vakcīnu saņem, piemēram, Rēzeknē, Jēkabpilī, Rīgā un citur. Jebkura ārstniecības persona varēja pieteikties uz lielajiem vakcinācijas punktiem Rīgā – ja gribēja un bija iespēja izbraukāt, – pastāstīja mediķe.
Arī citviet Latvijā ir „Covid-19" vakcīnu trūkums. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders plašsaziņas līdzekļiem pagājušajā nedēļā tika skaidrojis – tā kā vakcīnu skaits pašlaik ir ierobežots, atlikušās „Comirnaty" (ražotājs „Pfizer" un „BioNTech") vakcīnas atvēlētas tam, lai nodrošinātu otro devu jau potētajiem. Tādēļ pašlaik būs mazāk no jauna vakcinēto.
Iepriekš janvārī paredzētā nelielā „Moderna" vakcīnu piegāde aizkavējusies par nedēļu (tām bija jāpienāk šonedēļ), bet Latviju tās drīzumā sasniegs, pastāstīja Veselības ministrs Daniels Pavļuts. Plānots saņemt 2400 devu „Moderna" vakcīnas.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts preses konferencē atzina, ka ar lielu nepacietību tiek gaidīts 29. janvāris, kad tiek solīts Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrēt arī „Astra Zeneca" vakcīnu.Tiekot izdarīts arī liels spiediens uz ražotājiem un piegādātājiem, lai „Astra Zeneca" vakcīnas tiktu piegādātas iespējami ātrāk, kolīdz būs pieņemts lēmums par vakcīnas reģistrēšanu. Pirmajos trīs mēnešos Latvija varētu saņemt 424 000 „Astra Zeneca" vakcīnu, tādēļ ar tām saistās lielākais potenciālais vakcinēšanas apjoms.
Prioritārās grupas, kurām būs iespēja vakcinēties, paliek līdzšinējās, skaidroja Daniels Pavļuts. Viņš norādīja, ka ir jāpabeidz mediķu vakcinēšana, kas pašlaik ir pusē. Pēc iespējas ātrāk jāveic arī mazāk aizsargāto cilvēku – sociālās aprūpes centru klientu un darbinieku – vakcinēšana, pauda veselības ministrs.
26.01.2021.