Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Maina pieeju vakcinēšanai pret “Covid-19”

LAURA KOVTUNA

Autors • 27.07.2021.

Maina pieeju vakcinēšanai pret “Covid-19”
Burtu lielums

Kopš jūnija vidus vakcinācijas process pametis masu vakcinācijas centru Madonā (sporta centrā), par kura izveidi un darbības uzsākšanu sākotnēji bija daudz runu. Vakcinēšana tajā aktīvi noritēja vien mēnesi; savukārt kopš 22. jūnija vakcinēšana paralēli ģimenes ārstu praksēm un ārstniecības iestādēm tiek veikta Madonas tirdzniecības centrā „Konzums", un šajā nedēļas nogalē notikusi arī izbraukuma vakcinācija Cesvaines amatnieku un mājražotāju tirdziņā.

Masu centri apklusuši
Vakcinācijas procesa organizatori pamato – vakcinēšana iet tuvāk iedzīvotājiem, jo masveida pieprasījums pēc vakcīnām ir beidzies.
– Sākot ar jūnija vidu, pamazām mainām pieeju, lai vakcinācijas pakalpojumu maksimāli pietuvinātu cilvēka ikdienas gaitām jeb tas būtu pa ceļam. Tādēļ arvien paplašinās cilvēku vakcinēšana tirdzniecības centros, gadatirgos. Pamazām masu vakcinācijas centru nozīme mazinās, vietām tie arī tiek slēgti. Salīdzinot ar aprīli, maiju, kad nedēļā bija līdz 120 vakcinācijas devu, šobrīd daudzums ir 30-35 tūkstoši devu nedēļā. Būtu neizdevīgi turēt lielos centrus vaļā, tāpēc pārejam uz mazākām vietām, – pieejas mainīšanu komentēja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas komunikācijas konsultante Inga Vasiļjeva. Savukārt brīdī, kad iedzīvotāju pieprasījums bijis 3-4 reizes lielāks nekā šobrīd, bez masu vakcinācijas centriem būtu veidojušās milzum garas rindas pie mazākiem vakcinācijas punktiem, tādēļ masu vakcinācijas centru izveide –
kaut uz brīdi – bijusi pamatota. Atgādināšu, ka saskaņā ar „Neatkarīgās" apkopotajiem Veselības ministrijas (VM) datiem, masu centra mēneša izmaksas Madonas pilsētas sporta centrā bija 15 397 eiro jeb 3,85 eiro uz vienu vakcinējamo (sasniedzot maksimālo vakcinācijas jaudu šajā centrā).
Centru iekārtoja Madonas novada pašvaldība; domes priekšsēdētāja vietnieks uzņēmējdarbības atbalsta, tūrisma attīstības un veselības aprūpes jautājumos Artūrs Čačka uzsvēra, ka apklusušajā masu vakcinācijas centrā nodrošinājums ir palicis. Nepieciešamības gadījumā vakcinēšanu tur varēšot atsākt.
– Valsts jau ir tikai ieinteresēta, lai cilvēki vakcinētos. Ja aktivitāte atkal radīsies, noteikti organizēs medicīnisko pusi valstiskā līmenī, un pašvaldība – telpu jautājumu tam pašam masu vakcinācijas centram, – pauda Artūrs Čačka. Jautāts, vai ekonomiski pamatoti tad bijis iekārtot masu vakcinācijas centru, ja tas darbojās vien tik neilgu sprīdi, viņš atbildēja: – Tobrīd bija ievērojama iedzīvotāju masa, kas vēlējās vakcinēties. Kādā brīdī tā samazinās, un tad pietiek ar iespējām vakcinēties pie sava ģimenes ārsta vai vakcinācijas punktos, kur notiek mazāka vakcinējamo plūsma. Šeit ir tā situācija, kad „pēc kara visi gudri". Vakcinēšanas modeļi šobrīd ir mainījušies. No sākuma uzskatīja, ka vakcīnu var saņemt tikai noteiktos punktos ar zināmiem nosacījumiem, tagad redzam, ka vakcinācijas punktu var ierīkot arī teltī gadatirgū ar jau pavisam citādākiem nosacījumiem. Tā doma ir – cilvēkam tuvāk. Lieli, stacionāri punkti laukos var būt aktuāli tikai uz kādu mirkli, saredzu, ka turpmāk vakcinēšanu vairāk mērķēs uz mazākām vietām, izbraukumiem, lai būtu tuvāk cilvēkiem. Cilvēks, ikdienas gaitās ejot, ierauga, piemēram, turpat veikalā vakcinācijas punktu, tad izvēle ir vienkāršāka. Nevis lauku cilvēkam speciāli jāsataisās, jādodas uz kādu adresi, lai vakcinētos.

Vai sagaidāms aktivitātes pieaugums?
Arī Artūrs Čačka atzina, ka šobrīd vakcinēties gribētāju skaits ir noplacis.
– Tie pāris ģimenes ārsti, ar ko esmu runājis, atzīst, ka vasaras periodā pieprasījums ir mazāks. Domāju, ka vakcinācijas aktivitāte varētu kāpt, tuvojoties rudenim. Vēl gan nav skaidrs, kādi varētu būt valsts līmenī noteiktie ierobežojumi, bet, ja pandēmija pieņemsies spēkā, ierobežojumi būs. Noteikti, ka pirmie cietīs tie, kuri nav vakcinēti. Ja pandēmija vēl progresēs, atgriezīsimies pie mums jau zināmajiem rāmjiem it visiem, – sprieda Artūrs Čačka.
Kā jau iedzīvotāju vidū ir izskanējis, vakcinācija no „brīvprātīgas" varētu sākt ieņemt „brīvprātīgi piespiedu kārtā" formu.
– Jācer, ka sabiedrība augustā saņemsies un dosies vakcinēties. Kā pašvaldība esam gatava uzreiz reaģēt, komunicēt ar attiecīgajiem dienestiem, lai šī problēma būtu strauji atrisināma un tie, kas vēlas vakcinēties, arī to izdarītu. Uzskatu, ka šis ir viens no pēdējiem brīžiem, kad vēl var vakcinēties brīvākā formātā, ja izvēlas ilgāku vakcinēšanas kursu, kur faktiski nepieciešams mēnesis, lai iegūtu imunitāti (piemēram, divas nedēļas starp 1. un 2. vakcinācijas devu un divas nedēļas – pēc 2. devas saņemšanas – Aut.). Tuvojoties rudenim, iespējams, tas uzņems apjomu, jo, vakcinējoties septembrī, cilvēks kaut kādu imunitāti iegūs tikai oktobrī. Mēnesis tomēr ir ilgs laika periods; raugoties uz Eiropu, pasauli, delta variants ir krietni straujāks. Izskatās, ka nākamais vilnis sāk pavirzīties jau tuvāk vasarai, nevis rudenim, kā bija iepriekš, – situāciju komentēja Artūrs Čačka.
Pēc NVD datiem Madonas novadā ir 28 692 iedzīvotāji; no tiem 1. poti saņēmusi mazāk nekā puse – 11 369 iedzīvotāji. Visvairāk jeb 68% 1. vakcīnas devu saņēmuši iedzīvotāji vecumā no 70 līdz 80 gadiem, tam seko 80-89 gadu (57%) un 60-69 gadu (55%) vecumgrupas. Savukārt vakcinācijas procesu Madonas novadā kopumā pabeigušas 10 173 personas; no kurām 55% – 70-79 gadu, 50% – 60-69 gadu un 47% – 80-89 gadu vecumā. Darbspējīgā vecumā jeb no 18 līdz virs 60 gadiem vakcinējušies vidēji 40% iedzīvotāju. Vismazāk Madonā vakcinēti bērni vecumā no 12 līdz 15 gadiem – 9%.
Atgādinām, ka vakcinēties joprojām iespējams pie ģimenes ārstiem un ārstniecības iestādēs visā Madonas novadā, kā arī Madonā – tirdzniecības centrā „Konzums". Šo telpu nodrošināšanā nav iesaistījusies pašvaldība, bet gan iekārtošanu un uzturēšanu veicis pats tirdzniecības centrs sadarbībā ar VM.
Tuvākie vakcinācijas datumi „Konzumā" – šodien (28. jūlijā), 29. jūlijā; 2., 4.,6.,7., 11., 14. un 19. augustā. Pieejamās vakcīnas – Janssen un Pfizer – katrs var izvēlēties sev tīkamāko. Vakcinācija šajās dienās tiek organizēta gan pēc iepriekšēja pieraksta, gan pēc „brīvās rindas" principa.

28.07.2021.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px