Oktobris tradicionāli pasaulē tiek atzīmēts kā krūts veselības mēnesis, pievēršot sabiedrības uzmanību krūts vēža profilaksei, agrīnas diagnostikas nozīmei, kvalitatīvai ārstēšanai un rehabilitācijas iespējām onkoloģiskajiem pacientiem.
„Madonas slimnīca" valdes locekle Rita Antonoviča atklāja, ka šā gada 9 mēnešos valsts organizētajā mamogrāfiskajā skrīninga programmā piedalījušās 898 pacientes.
– Šīs pacientes dalās arī pa riska grupām, taču kopumā jāteic, ka ļoti negatīvi rezultāti pārbaudītajām sievietēm nav saņemti. Salīdzinot ar pagājušo gadu, kad visa gada laikā skrīningu veica ap 1100 pacienšu, šogad atsaucība ir mazliet lielāka. Pa novadiem gan nedalām, cik pārbaudes veikušas tieši Madonas novada iedzīvotājas, bet vispārējā situācija tomēr rāda, ka ieviestā programma, informēšana plašsaziņas līdzekļos ir devusi savu un pacientes ir atsaucīgākas, – secināja Rita Antonoviča. Viņa arī pieļāva, ka liela daļa sieviešu, kas vienu reizi pārbaudi jau veikušas un saņēmušas atkārtotu uzaicinājumu, arī palīdz uzlabot atsaucības rādītājus: – Viņas jau vienreiz to ir „pārbaudījušas uz savas ādas" un sapratušas, ka nekas traks tas nav, tāpēc atkārtotā uzaicinājuma gadījumā patiešām uz skrīningu atnāk. Cilvēks jau vairās no nezināmā, – to, ka no mamogrāfiskā skrīninga nevajadzētu baidīties, uzsvēra „Madonas slimnīcas" valdes locekle.
Autore: LAURA KOVTUNA