Varakļānu veselības aprūpes centrā (VAC) 24. novembrī bija apstiprināti 42 saslimšanas gadījumi ar „Covid-19", no kuriem 33 saslimušie bija ilgstošās aprūpes sociālo gultu klienti un 9 – viņu aprūpētāji. Kā laikraksts „Stars" noskaidroja, diemžēl laikā līdz 10. decembrim nomiruši 10 no saslimušajiem VAC klientiem. Ne visiem slēdzienā par nāves iemeslu ierakstīts „Covid-19", tomēr veselības aprūpes centrā uzskata – tieši infekcija saasinājusi klientu esošās veselības problēmas tik ļoti, ka sakāvusi organisma spējas cīnīties.
Kad telefoniski sazinājāmies „Covid-19" uzliesmojuma pirmajās dienās šajā iestādē, Varakļānu VAC valdes locekle Dina Iņķēna atklāja, ka gan darbinieku, gan klientu stāvokļi esot dažādi – esot gan bezsimptomu, gan daži stacionēti slimnieki, taču kopumā slimības gaita nenoritēja smagi.
Novājina organismu
– Tikai vienam cilvēkam tika konstatēts smags plaušu karsonis un bija nepieciešama plaušu ventilēšana, bet pārsvarā visu nomirušo klientu slimības gaita bija ļoti līdzīga –
viņi kļuva ļoti vārgi, atteicās ēst, dzert, bija tāda izjūta, ka viņi pamazām izdziest un vienkārši atsakās iekšējie orgāni. Protams, viņiem tika sniegta medicīniskā palīdzība, saslimušie tika turēti uz sistēmām, diemžēl 10 no saslimušajiem tā arī izdzisa, – pauda Dina Iņķēna.
Pārrunājot ar mediķiem, protams, uzsvērts tas, ka ne visiem aizgājušajiem nāves iemesls ir tieši „Covid-19", bet, kā uzskata iestādes vadītāja, bez šīs saslimšanas vairums vēl būtu dzīvojuši un turējušies ar visām savām veselības problēmām, hroniskajām vainām.
– Protams, katram bija kāda cita diagnoze, tādas vai citādas veselības problēmas. No 10 nomirušajiem 6 kā nāves cēlonis noteikts „Covid-19", bet saslimuši ar to bija arī pārējie 4. Manuprāt, „Covid-19" arī viņu aiziešanā deva lielu ietekmi. Noskaņa šobrīd VAC ir diezgan drūma, ja no 33 saslimušajiem klientiem 10 nomirst tik neilgā laika sprīdī… Līdz šim pa visu gadu mums centrā ir bijuši 7 aizgājušie. Turklāt arī simptomi visiem bija tik līdzīgi, ka pamazām izdziest. Diemžēl šī slimība ļoti novājināja organismu, – pārdomās dalījās VAC vadītāja. Aizgājēji bijuši vecumposmā no 75 līdz 95 gadiem, vairākums vecumā ap 85 gadiem. Kopumā tika stacionēti 9 saslimušie, no viņiem
4 nomira Rēzeknes slimnīcā.
Jāturpina piesardzība
No pārējiem saslimušajiem – gan klientiem, gan darbiniekiem – vairākums nu jau skaitās „Covid-19" pārslimojuši, bet 3 vēl ir aktīva saslimstība. Arī starp pārslimojušajiem cilvēkiem bijuši daži, kuru slimības gaita kādā brīdī jau šķitusi kritiska, taču dažu dienu laikā spējuši saņemties un izķepuroties. – Acīmredzot, katram ir savas organisma iekšējās rezerves, – sprieda Dina.
No 9 saslimušajiem darbiniekiem gandrīz visi jaunnedēļ atgriezīsies darbā, izņemot vienu darbinieci, kurai arī slimības gaita noritējusi smagāk, nācies hospitalizēties, bet nu jau viņa turpina atveseļoties mājās. Dina Iņķēna atkārtoti pateicās saviem darbiniekiem par viņu pašaizliedzību šādā krīzes situācijā: – Darbinieki nāca uz darbu pat katru otro diennakti, lai tikai būtu, kas strādā. Kuri to spēja, turpināja darba pienākumus pat ar apstiprinātu „Covid-19" saslimšanu. Milzu paldies arī darbinieku tuviniekiem, kas izturējās ar sapratni un atbalstu pret notiekošo.
Nosacīti varētu teikt, ka ļaunākais šobrīd ir aiz muguras, tomēr jāapzinās, ka „Covid-19" jebkurā brīdī var atgriezties. – Bažīgus dara arī apkārt notiekošais, ir citi aprūpes centri, kur pieaug saslimstība. Skaidrs, ja šādā iestādē trāpās „Covid-19", tas ir bīstami un var neskart tikai vienu, divus cilvēkus. Lai vai kā ievērojam drošības nosacījumus, diemžēl aprūpes darbs norit ļoti ciešā kontaktā, bez tā nevaram, – atzina Dina Iņķēna.
Šobrīd Varakļānu novadā uzrāda 15 saslimušo ar „Covid-19", Madonas novadā – 48, Lubānas, Cesvaines un Ērgļu novadā saslimušo skaits ir no 1 līdz 5 (konkrēts skaits šajos novados nav uzrādīts).
11.12.2020.