7. aprīlī tika atzīmēta Pasaules veselības diena. Šā gada Pasaules veselības dienas devīze ir „Glābsim dzīvības. Nodrošināsim slimnīcu drošību ārkārtas veselības situāciju pārvaldīšanā!".
Pasaules veselības dienā Sabiedrības veselības aģentūras reģionālā koordinatore Gunta Andžāne Madonas slimnīcas dzemdību nodaļai pasniedza aptuveni 360 jaundzimušo vecākiem paredzētus DVD ar izglītojošo filmu „Imunizācija Latvijā". DVD tika izveidoti pagājušajā gadā Eiropas imunizācijas nedēļas ietvaros, lai uzsvērtu pasīvās un aktīvās imunizācijas lomu katra bērna veselības stiprināšanā. Pasīvo imunizāciju zīdainim nodrošina mātes piens, taču rūpes par aktīvo imunizāciju ir valsts un sabiedrības ziņā. Izglītojošā filma jaunajiem vecākiem palīdzēs izprast vakcinācijas nozīmi un sniegs detalizētu informāciju par katras valsts imunizācijas kalendārā ietvertās vakcīnas nozīmi jaundzimušā drošai attīstībai.
– Vakcinācijas kalendārs un DVD ir paredzēts tam, lai vecāki sekotu līdzi sava bērna veselībai. Nereti vecāki uz jautājumu, vai viņu bērns potes ir saņēmis, atbild „laikam", bet uz jautājumu, konkrēti kādas potes, tiek atbildēts „nezinu". Šī informācija ir svarīga pašiem vecākiem, jo ārstam ir visa informācija par potēm, bet tieši vecākiem jāraugās, lai viņi zinātu, ko nozīmē konkrēta slimība un kādēļ nepieciešams potēties pret to, vienlaikus arī ievērojot vakcinācijas ciklu, – pastāstīja Gunta Andžāne.
Madonas slimnīcas dzemdību nodaļas vecākā vecmāte Valentīna Kirejeva atzina, ka šī jaunajiem vecākiem ir ļoti vērtīga dāvana, jo ļaus sekot līdzi tam, vai un kad nepieciešams savu bērnu vakcinēt. Zīmīgi, ka pirmo vakcīnu zīdainis saņem pavisam neilgi pēc nākšanas pasaulē. 12 stundu pēc dzimšanas tiek veikta pote pret B hepatītu, bet 4. vai 5. dienā pēc dzimšanas – pret tuberkulozi.
Valentīna Kirejeva „Staram" pastāstīja, ka šogad dzemdību nodaļā ir jau pieņemtas 68 dzemdības.
– Pasaulē nākusi 31 meitenīte un 37 puisīši. Uz citu slimnīcu, piemēram, Ludzas un Ogres, fona tas ir labs rādītājs, taču, salīdzinot ar pagājušā gada šo pašu laiku, skaitļi nav pārāk lieli. Pagājušā gada janvārī slimnīcā piedzima 35 bērniņi, bet šogad – vien 23. Februārī – attiecīgi 21 pret 25, bet martā pērn bijušas 26 dzemdības, šogad – 20. Arī aprīlī pagaidām nav bijis daudz dzemdību, acīmredzot Jāņos slikti būs meklējuši „papardes ziedu", – ar nelielu humora piedevu demogrāfisko situāciju Madonas rajonā apcerēja Valentīna Kirejeva.
Autors: EGILS KAZAKEVIČS
AUTORA foto