Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izglītības iestādēs mēra temperatūru

LAURA KOVTUNA

Autors • 07.09.2020.

Izglītības iestādēs mēra temperatūru
Burtu lielums

Ar jaunā mācību gada sākšanos Madonas novada izglītības iestādēs, kā arī skolēnu autobusos izglītojamajiem no rītiem tiek mērīta temperatūra, par šādu drošības pasākumu citu starpā 27. augusta Madonas novada pašvaldības domes sēdē lēma deputāti.

Sabiedrībā pastāv dažādi viedokļi par šādu temperatūras mērīšanu, līdz laikrakstam „Stars" nonākuši arī daži ainiņu apraksti – esot situācijas, ka bērni pie izglītības iestāžu ieejām drūzmējoties baros, gaidot rindā, lai temperatūra tiktu izmērīta, aparāti mēdzot niķoties un uzrādīt temperatūru pat 35,3 grādi vai visiem pēc kārtas – 37 grādus; jāatceras, ka tas tiek darīts „Covid-19" preventīvu un ierobežojošu pasākumu ietvaros, kā arī kopējā veselības stāvokļa saglabāšanai.

Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne informēja par temperatūras mērīšanas pasākumu norisi: – Aicinām ģimenes būt ar augstu atbildības izjūtu un uz izglītības iestādēm vest veselus bērnus. Ir skaidrs, ka tas sākas ģimenē – vecāks no rīta vizuāli redz, vai bērns ir ar labu veselību, ideāli, ja veic temperatūras mērīšanu. Tajā pašā laikā, ja ir kādi apstākļi, kas ģimenē paslīd garām, tad skolā ir šī temperatūras mērīšana. Ja uzrādās paaugstināta temperatūra, no kuras saasinām uzmanību – 37,5 grādi, izglītojamajam tiek veikts atkārtots kontrolmērījums. Tālāk noteikts, ka izglītojamais tiek izolēts, tad sazinās ar ģimeni, kas savukārt tālāk – ar ģimenes ārstu, un pieņem rīcības plānu. Apzināmies, ka bērnam temperatūra var būt no ļoti daudzām lietām, bet piesardzībai tomēr jābūt.
Tāpat, neraugoties uz to, ka sabiedriskajā transportā netiek veikti nekādi papildu pasākumi, izņemot to, ka cilvēki pēc savas iniciatīvas var lietot sejas masku vai aizsargu, tika lemts pašvaldības skolēnu autobusos veikt temperatūras mērīšanu jau ceļā līdz izglītības iestādei. Tas ir kā vēl viens siets, nodrošinot to –
ja bērnam ir temperatūra, tad viņš atgriežas mājās, ja tas ir droši izdarāms. Ja nav tādas iespējas atgriezties mājās, bērnam autobusā tiek izkārtota atsevišķa vieta, viņš brauc līdz brīdim, kamēr ģimene viņu var paņemt kādā ceļa posmā, vai arī iestādē šis bērns neiet uz kopējo klasi, bet gan aiziet uz atsevišķu telpu, kur gaida vecākus. Tālāk viss notiek pēc atrunātās kārtības.
Solvita Seržāne atzina, ka dzīvē situācijas mēdz būt dažādas un tām visām vienotu – ideālo – recepti nav iespējams piemeklēt. Tomēr pašvaldība nevar arī paļauties tikai uz veiksmi; tādēļ ir jāpiemēro vienota kārtība, noteikumi, pie kā pieturēties. – Cik vide kopumā būs veselīga un noturīga, tik ilgstošs un noturīgs mums būs arī klātienes mācību process, uz ko visi ļoti ceram, un pēc piedzīvotā attālinātā mācību procesa saprotam, cik daudziem no mums tas tomēr ir ļoti nozīmīgs. Šobrīd rīkojamies šādi, kārtība ir šāda; jācer, ka situācija būs stabila un nepasliktināsies kopumā, – pauda Solvita Seržāne.
Viņa arī atklāja, ka veids, kā tiek organizēta temperatūras mērīšana un bērnu ienākšana, katrā izglītības iestādē nedaudz atšķiras. Tāpat interešu izglītības iestādes – mūzikas, mākslas, sporta skolas – ir nodrošinātas ar bezkontakta termometriem, lai varētu sekot līdzi izglītojamo veselības stāvoklim. Speciālisti tāpat apzinās, ka saslimušam izglītojamajam temperatūra var parādīties arī dienas laikā, tādēļ izglītības iestāžu darbinieki ir aicināti pievērst uzmanību bērnu pašsajūtai sistemātiski. Tas neliedzot iespēju arī pašam izglītojamajam, ja viņš sajuties slikti vai saguris, vērsties pie atbildīgā cilvēka iestādē.
– Gribas ticēt, ka būsim atbildīgi; mēs nevēlamies „Covid-19" klātbūtni novadā. Arī pirms tam noteikumi paredzēja, ka infekciju slimību gadījumā, kas rudens sezonā galvenokārt ir elpceļu infekciju slimības, nevajadzētu apmeklēt izglītības iestādi bērnam, kurš ar to saslimis. Kā ar to gāja, visi labi zinām. „Covid-19" ir licis pašiem uz to pastiprināti paskatīties un to, kas jau iepriekš bijis uzrakstīts, ievērot, pie tā pieturēties, – vērtēja Solvita Seržāne.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs piebilda, ka temperatūras mērītāji vēl pirms jaunā mācību gada sākšanās laikus iegādāti, pateicoties vietnieka Zigfrīda Goras iniciatīvai. Ar deputātiem 27. augusta domes sēdē spriests tikai par to, kādā kārtībā tiek noteikta temperatūras mērīšana izglītības iestādēs, nevis par to, vai tas jādara.
– Ko varam izdarīt drošības labad, tas arī ir jādara. Sapratām, ka šos termometrus liksim lietā maksimāli, tostarp mērīsim bērniem temperatūru arī skolēnu autobusos, lai jau preventīvi saprastu riska situācijas, – drošības nozīmi akcentēja Agris Lungevičs. Viņš skaidroja – kopš ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad veicamos drošības pasākumus noteica valdība un ministrijas, tagad to noteikšana katrā administratīvajā teritorijā ir atstāta konkrētās pašvaldības rokās.
– Katrai pašvaldībai pieeja ir atšķirīga, zinu, ka daudzviet temperatūru arī nemēra. Ja „Covid-19" ārkārtas situācijas sākumā tās bija valdības, ministrijas direktīvas, kā darīt, tagad tā ir iespēja pašvaldībām pašām rīkoties. Varbūt reizēm prasītos vairāk metodikas, bet domāju, ka tiekam galā un pieņemam adekvātus soļus, – komentēja Agris Lungevičs. Aizvadīto pirmo mācību nedēļu ar jauno temperatūras mērīšanas kārtību viņš vērtēja kā izdevušos: – Nav ticis konstatēts neviens paaugstinātas temperatūras gadījums, kas tiešām priecē. Neesmu arī saņēmis no iedzīvotājiem kādu pretestību vai informāciju par neapmierinātību ar šiem pasākumiem. Mani pašu ļoti priecēja 1. septembrī redzētais, ka Madonas pilsētas vidusskolas un Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkņi ļoti atbildīgi izturējās pret šiem pasākumiem, jo viņi saprot – tā jādara, lai mācības notiktu klātienē. Pagaidām viss norisinās veiksmīgi, redzēsim, kā būs tālāk.


AGRA VECKALNIŅA ilustratīvs foto


08.09.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px