16. februārī svinīgā pasākumā Sarkaņu pagasta tautasnamā „Kalnagravas» tika sveikti labākie 2023. gada Madonas novada pašvaldības SIA „Madonas slimnīca” darbinieki un struktūrvienība. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad labākos mediķus noteica kolēģu balsojums, apkopojot slimnīcas darbinieku iesniegtās aptaujas rezultātus.
– Labi iesākto tradīciju turpinājām arī šogad un godinājām aizvadītā gada labākos darbiniekus, kas tika noteikti kolēģu balsojumā. Aizvadītais gads bija sarežģīts visai medicīnas nozarei – joprojām trūkst personāla, darbinieki strādā uz izdegšanas robežas, valsts piešķirtais finansējums nesedz visus ar ārstēšanos saistītos izdevumus un galvenais, ka nav reāla risinājuma, kā šo situāciju uzlabot, – atklājot pasākumu klātesošos uzrunāja Madonas slimnīcas vadītāja Līga Šerna. – 2023. gads bija izdzīvošanas gads arī Madonas slimnīcai, bet esam noturējušies, nesamazinot ne personālu, ne veselības aprūpes pakalpojumu apjomu. Darām visu iespējamo, lai piesaistītu jaunos speciālistus, uzlabotu infrastruktūru, lai Madonas slimnīca būtu moderna ārstniecības iestāde, kurā tiktu nodrošināta mūsdienīga ārstēšana, kurā labi justos gan pacienti, gan darbinieki. Godīgi sakot, es nezinu, kā mēs būtu noturējušies bez brīnišķīgās komandas un tās atbalsta. Manuprāt, šādi pasākumi ir jārīko, lai iestādes vadītājs pateiktos par ikviena kolēģa godprātīgo darbu un ieguldījumu slimnīcas attīstībā un rūpēs par Madonas novada iedzīvotāju veselību. Darbiniekiem ir jājūtas novērtētiem, arī svētki ir jāsvin, lai varam doties tālāk sasniegt labākus rezultātus un turpināt sniegt palīdzību saviem iedzīvotājiem.
Mediķiem nominācijas pasniedza Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, fizioterapeite Krista Kupča un citi sabiedrībā zināmi cilvēki. Nominācijā „2023. gada māsas palīgs/sanitārs/apkopējs" atzinības rakstus saņēma Jeļena Smirnova (RTG kabinets, māsas palīgs) un Ervīns Kalniņš (Ambulatorā nodaļa, apkopējs/garderobists), savukārt uzvarētāja bija Iveta Sprukste (Operāciju bloks, māsas palīgs). Nomināciju „2023. gada māsa" ieguva Svetlana Zimeca (Intensīvās terapijas nodaļa, māsa), atzinības rakstus saņēma Ivase Kājiņa (Bērnu nodaļa, māsa) un Dace Baduna (Operāciju bloks, māsa). Nominācijā „2023. gada ārsta palīgs/vecmāte/funkcionālais speciālists" uzvaru guva Gundega Elīza Zariņa (ergoterapeits), atzinības rakstus ieguva Dzemdību nodaļas vecmātes Valentīna Kirejeva un Arita Barlote. Tālāk sekoja nominācija „2023.gada jaunais speciālists/rezidents", un pēc Madonas slimnīcas darbinieku balsojuma, to ieguva Toms Kapusta (ārsts-stažieris traumatoloģijā), savukārt atzinību saņēma Lāsma Tauriņa (rezidents ginekoloģijā).
Atzinību saņēma arī Svetlana Petuhova (rezidents anestezioloģijā). Nominācijā „2023. gada ārsts" atzinības rakstus saņēma Baiba Līcīte (ķirurgs) un Evita Kārkliņa (psihiatrs, narkologs), savukārt uzvaru šajā nominācijā guva kardioloģe Ina Audže. Nav noslēpums, ka svarīgs ir ne tikai ārstu darba spēju un kvalitātes, bet arī koleģiālais novērtējums, tāpēc mediķi tika aicināti aptaujā izteikt savu viedokli arī nominācijā „2023. gada kolēģis". Šo nomināciju saņēma Laura Stūrīte (Rehabilitācijas nodaļas pacientu reģistrators). Nomināciju „2023. gada cilvēks" saņēma divi pieredzes bagāti Madonas slimnīcas mediķi, kuri šai ārstniecības iestādei veltījuši ilgus gadus un nesavtīgu darbu – medicīniskā direktore un infektoloģe Astrīda Svilāne, un ķirurgs Ivars Pudāns, savukārt labāko aizvadītā gada mediķu apbalvošanu noslēdza nominācijas „2023. gada struktūrvienība", un to saņēma Intensīvās terapijas un anestezioloģijas nodaļa.
– Mani pārņēma prieks un saviļņojums, dubults gandarījums ir par to, ka kolēģi novērtē citu paveikto. Mans amats nav tāds, kas parāda rezultātus, kas apkopoti dokumentu kaudzītē vai izārstētu slimnieku skaitā. Manos pienākumos darbs, kas jāpaveic, lai visa slimnīca strādātu saskaņoti, kā arī pacienti un viņu piederīgie būtu apmierināti. Jārisina situācijas, kad tas nepieciešams, jāveic tāds kā vidutāja darbs. Madonas slimnīcā esmu pavadījusi gandrīz 43 darba gadus, šī ir pirmā un vienīgā darbavieta, – „Staram" atklāj Astrīda Svilāne. – Man vieta bija paredzēta Rīgā, taču dzīves apstākļu maiņas dēļ nācās piekrist strādāt vietā, kas atrodas tuvāk vecāku dzīvesvietai. Madonā sāku strādāt 1981. gadā. Internatūra (tagad rezidentūra) bija jāiziet terapijas nodaļā, divus gadus pēc tam vēl nostrādāju šajā nodaļā, tad beidzu infektologa kursus un nonācu infektoloģijas nodaļā kā ārsts. Tur pavadīju četrus gadus, iepriekšējā nodaļas vadītāja ilgāk negribēja turpināt darbu savā amatā, un es 12 gadus pavadīju infekcijas slimību nodaļā kā vadītāja. Vēlāk mainījās medicīniskais direktors, tolaik dakteris Bruno Kokars mani uzrunāja, lai sāku strādāt šajā darbā. Te arī veiksmīgi nostrādāju 24 gadus. Dažādos laikos amata nosaukumi ir mainījušies, bet kopumā darba specifika ir vienmēr bijusi tā pati. Ja cilvēks dara savu darbu, viņš nedomā, kas par to tiks saņemts pretī. Ir ļoti patīkami un sirdi sildoši, ja kolēģi to pamana. 2008. gadā Madonas slimnīca kā pirmā valstī saņēma atzinību visas Latvijas mērogā, un tad arī pašvaldība izteica mums atzinību. Ik pa laikam kopš tā brīža esmu saņēmusi goda rakstus no domes. Nevar teikt, ka slimnīcas mediķi netiktu novērtēti. Man ir liels prieks, par pārējiem kolēģiem, viņi visi bija pelnījuši. Prieks par Inu Audži, kura ikdienā daudz strādā un palīdz pacientiem un perfekti dara savus pienākumus, bet strādā arī pārējie, tāpēc kādu izcelt nebūtu godīgi. Ārsta darbu nevar salīdzināt ar māsas palīgu, jo katrs veic savus pienākumus savā nozarē. Medicīna ir nozare, kurā panākumus iespējams gūt tikai komandā. Jebkurš mediķis un viņa padarītais ir jānovērtē.
Apbalvojuma saņemšana bija pārsteigums arī ķirurgam Ivaram Pudānam, kas Madonas slimnīcā aizvadījis 47 darba gadus.
– Sajūtas bija patīkamas, biju pat ļoti pārsteigts un negaidīju, ka vakars šādi izvērtīsies. Es daru darbu, saņemu par to algu un pat iedomāties nevarēju, ka kolēģi mani virzīs šai nominācijai. Esmu pateicīgs par šo novērtējumu. Madonas slimnīcā strādāju jau sen, tā ir mana vienīgā darbavieta. Tā kā sieva ir rīdziniece, man, beidzot studijas, man tika piedāvāts strādāt Rūjienā vai Madonā, bet tā kā pats nāku no Daugavpils, apspriežoties ar sievu, izlēmām par labu Madonai, lai neviens no mums nejustos apdalīts. Sieva sākumā strādāja par onkologu, pēc tam mainīja specialitāti un kļuva par laboratorijas ārstu. Es sāku strādāt par ķirurgu, biju arī nodaļas vadītājs, bet kopš šī gada 1. janvāra es vairs neesmu nodaļas vadītājs – uzskatu, ka šie pienākumi jāveic jaunajiem kadriem. Man prieks par jauno nodaļas vadītāju Andreju Baranovski, viņš ir zinošs un kompetents mediķis, – atzinīgi izsakās Ivars Pudāns, piebilstot šādas aptaujas, kurās kolēģi izteic viedokli par pārējiem, tika ieviestas tikai pagājušajā gadā, šogad ir otrais gads. Visi kolēģi bija pelnījuši atrasties uz skatuves, viņi savu darbu dara ar sirdi un dvēseli.
23.02.2024.