Vakar, 9. septembrī, jau trešo reizi šogad Madonas mūzikas skolas Zvaigžņu zālē notika Valsts asinsdonoru centra (VADC) Latgales filiāles organizētā donoru diena, ko šoreiz atbalstīja 95 donori.
VADC Latgales filiāles darbinieki ir patīkami pārsteigti un priecīgi, ka atsaucība, īpaši no jauniešiem, ir tik liela.
Informē medmāsa – izbraukumu organizatore Daina Sidoruka: – Šoreiz iedzīvotāju atsaucība ir ievērojama, cilvēki bija izveidojuši rindu līdz mūzikas skolas durvīm un pat ārā. Pavisam bija atnākuši 120 cilvēku, bet diemžēl no gluži visiem asinis paņemt nevarējām. Prieks, ka cilvēki atbalsta donoru dienu. Manuprāt, tas tomēr ir saistīts arī ar krīzi valstī, jo ir daudz bezdarbnieku, kam nav līdzekļu, un, nododot asinis, cilvēks var saņemt trīs latus un pusdienu paciņu viena lata vērtībā. Tāpat cilvēki arī uztraucas par savu veselības stāvokli, un vienā ziņā donoru diena ir reize, kad to var pārbaudīt bez maksas, jo ikdienā analīzes ir dārgas. Nododot asinis, cilvēks uzlabo arī savu pašsajūtu un veselību. Bet visvairāk asinis nāk nodot, lai tādā veidā palīdzētu kādam izdzīvot. Tas ir viens no visjaukākajiem iemesliem – palīdzēt kādam, kam tas ir nepieciešams.
Dienas beigās apkopojam statistiku, kurā uzskaitām, cik pavisam bijis donoru, cik bijuši pirmo reizi, no cik cilvēkiem asinis netika pieņemtas. Atsakām gadījumā, ja cilvēks šajā dienā jūtas slikti, ir kādas veselības problēmas vai nepietiekams svars. Vēlos atgādināt, ka asinis var nodot cilvēki no 18 līdz 65 gadiem un svars nedrīkst būt mazāks par 50 kilogramiem. Tāpat pievēršam uzmanību, vai donors pirms asins nodošanas nav lietojis alkoholu.
Madonā dzīvo ļoti daudz iedzīvotāju, kuriem ir rēzus negatīvā asins grupa, kas, manuprāt, ir ļoti labi, jo visbiežāk VADC trūkst tieši šo asiņu. Tikai 15% Latvijas iedzīvotāju ir negatīva asins grupa.
Par to, kā norisinājās asins nodošanas process, Daina Sidoruka stāsta: – Šoreiz donoriem, īpaši tiem, kas asinis nāca nodot pirmo reizi, biežāk kļuva slikti. Tas ir tikai tāpēc, ka laiks vēl ir silts, daudz cilvēku un telpā trūka svaiga gaisa, kaut gan logi un durvis tika turētas atvērtas. Šobrīd tiek domāts par plašākām telpām, kas daļēji atrisinātu šo problēmu.
VADC Latgales filiāles darbinieki izbraukumos dodas pa Latgales reģionu un daļu Vidzemes, tostarp uz Barkavu un Cesvaini. Daina Sidoruka uzskata, ka cilvēki ar katru reizi paliek aktīvāki. Jautāta, kad būs tuvākās donoru dienas Madonas novadā, Daina pavēstīja, ka jau 16. septembrī asinis būs iespējams nodot Barkavas doktorāta telpās no pulksten 9 līdz 12.
– Agrāk asinis pieņēmām no pulksten 10 līdz 13, bet sakarā ar to, ka mums jāveic garš ceļš, laiki tika mainīti. Asinīm jāatrodas noteiktā temperatūrā. Kamēr ir silts laiks, to nodrošināt ir problemātiski, jo saulē sasilst termosomas, tāpēc mums svarīgi ir pēc iespējas ātrāk nokļūt līdz darbavietai.
Diemžēl nevaru pateikt, kad donoru diena tiks organizēta Madonā, jo arī VADC ir skāruši valdības noteikumi un likumi un jau šobrīd, samazinot izdevumus, no darba atbrīvoti 20 darbinieku. Doma ir – uz decembra beigām, bet iedzīvotājiem pašiem jāseko līdzi informācijai, – uzsver Daina Sidoruka.
Vakar asinis nodot pirmo reizi ieradās 66 cilvēki, īpaši jaunieši.
Pirmo reizi asinis ziedot ieradās arī Matīss un Indra.
Uz vaicājumu, vai jauniešiem nav bail, Indra saka: – Esmu nākusi, lai palīdzētu kādam, kam asinis ir vairāk noderīgas. Mazliet baidos, bet palīdz apziņa, ka es izdarīšu labu darbu. Man ir ļoti daudz draugu, kas jau kļuvuši par donoriem. Arī es vēlētos viņiem pievienoties.
Savukārt Matīss atzīst, ka baidīties nav no kā, jo pat tad, ja pirmo reizi palikšot slikti, viņš nākšot arī nākamreiz, kad Madonā tiks organizēta donoru diena.
– Arī man ir draugi, kas kļuvuši par donoriem. Esmu dzirdējis gan pozitīvas, gan ne tik pozitīvas atsauksmes, tomēr arī pats vēlējos pamēģināt. Daudz jau ir tas, ka es šādā veidā palīdzēšu kādam cilvēkam, bet tikpat svarīgi ir arī tas, ka varēšu pārbaudīt savu veselības stāvokli, – skaidro Matīss.
Autore: AGRITA NUSBAUMA
OĻĢERTA SKUJAS foto