Vakar Madonā notika ilgi gaidītā Donoru diena, kuras ietvaros ikviens labas gribas cilvēks varēja ziedot asinis, kļūstot par dzīvības glābēju kādam citam vai vienkārši nodrošinot iespēju rast risinājumu krīzes situācijā.
Donoru dienas visā valstī un arī Madonas novadā tiek rīkotas regulāri, jo asinis ziedot gribētāju vienmēr ir daudz un visās izbraukumu vietās viņi ierodas kuplā skaitā. Izņēmums nebija arī vakardiena – jau no paša rīta Madonas pilsētas sporta halle bija pārpildīta ar cilvēkiem, kuri vēlējās ziedot asinis.
Madonā un Madonas novada pagastos, kur notiek Donoru dienas, asinis iespējams ziedot jau kopš Valsts asins donoru centra (VADC) Latgales filiāles pastāvēšanas brīža. Madonā asinis bija iespējams nodot no pulksten 9 rītā līdz 13 pēcpusdienā. Par cilvēku lielo aktivitāti liecināja ne tikai garās rindas, bet arī mediķu nodarbinātība un komentāri.
– Es Valsts asins donoru centra Latgales filiālē strādāju jau trīsdesmit gadus. Uz Madonu esam braukuši vienmēr un ļoti regulāri. Tiesa, agrāk izbraukumi tika rīkoti uz vairāk vietām, nekā tagad. Tam pamatā ir iedzīvotāju skaita samazināšanās apdzīvotajās teritorijās, tādēļ nācās samazināt izbraukumu galamērķu skaitu. Vidēji dodamies izbraukumos četras reizes gadā, bet uz Madonu, kur ir ļoti atsaucīgi donori, mēģināsim atbraukt piecas reizes gadā. Periodam no vienas asins nodošanas reizes līdz otrai jābūt pilnām deviņām nedēļām, tā kā mēs centīsimies apmeklēt šo pilsētu piecreiz gadā, tādējādi arī spēsim apmierināt daudz vairāk donoru, jo tīri tehniski visus ziedot gribētājus apkalpot nav iespējams. Līdztekus mazināsim varbūtību atstāt kādu donoru neapmierinātu, – stāsta Valsts asins donoru centra Latgales filiāles virsmāsa Velta Adrijevska.
Viņa atklāj, ka vidēji vienā izbraukuma dienā Madonā asinis nodot 100 cilvēki. Pēdējo gadu laikā šī statistika palikusi nemainīga, dažreiz donoru skaits pat pārsniedz simtu. V. Andrijevska uzsver, ka ir daudz tādu donoru, kas ziedot asinis ierodas regulāri un viņu sejas jau ļoti labi palikušas atmiņā. Esot arī gadījumi, kad asinis nodot ierodas veselas ģimenes.
Regulāra asiņu ziedotāja ir arī Inese Apine no Praulienas. Viņa asinis nodod katru reizi, kad Madonā ierodas asins donoru autobuss.
– Asinis ziedoju jau divdesmit gadus. Man ir piešķirtas arī donora atlaides. Ģimenē nevienam nekad nav bijusi vajadzība transplantēt asinis, par donoru kļuvu pēc uzaicinājuma. Es uzskatu, ka tas vienkārši ir jādara, jo nekad nevar zināt, kuram kādā brīdī būs vajadzīga palīdzība. No ģimenes esmu vienīgā aktīvā asiņu ziedotāja, bet kolēģi un draugi gan ļoti atbalsta šo kustību. Šobrīd esam deviņas kolēģes no mūsu kolektīva, varbūt ieradīsies vēl kāds. Esam piedalījušās Donoru dienās ne tikai Madonā, bet arī braukušas uz Rīgu un citām vietām. Jebkuram cilvēkam, kurš atbilst izvirzītajiem kritērijiem, lai kļūtu par donoru, ir jāpalīdz apkārtējiem, jo ir ļoti daudz nelaimīgu, slimu cilvēku, mazu bērniņu, kuriem ir jāpalīdz. Ja to ir iespējams darīt, tad tas noteikti arī jādara. Cilvēks nekad nevar zināt, kas notiks ar viņu, – savā pieredzē dalās Inese Apine.
19.07.2019.