Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Donoru dienā vērojama liela atsaucība

ZANE BIKOVSKA

Autors • 13.07.2020.

Donoru dienā vērojama liela atsaucība
Burtu lielums

Aizvadītajā ceturtdienā Madonā aizritēja donoru diena, kas pulcēja diezgan lielu asinis ziedot gribētāju skaitu. Ārkārtējā situācija un ieviestie drošības pasākumi pēdējos mēnešos ir radījuši daudz jaunu izaicinājumu visiem, tai skaitā donoru kustībai.

Tomēr vīruss  nav apturējis citas smagas saslimšanas un nelaimes gadījumus. Arī šobrīd slimnīcās atrodas daudzi pacienti, kuriem vajadzīga asins pārliešana. Lai glābtu šo pacientu dzīvības, nepieciešams donoru atbalsts.
Iesaistoties asinsdonoru kustībā, ikvienam ir iespēja palīdzēt nelaimē nonākušajiem, kam nepieciešamas asinis. Viena ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs cilvēkiem.
– Vispirms vēlos uzsvērt, ka Madonā patiešām ir ļoti atsaucīgi cilvēki, kuri vienmēr ierodas ziedot asinis. Milzīgs paldies viņiem par to. Šoreiz ziedot asinis ieradās 86 donori. Noteikti gribu pieminēt, ka vīrusa laiks ir ietekmējis mūsu kustību negatīvi, jo laikā, kad pastāvēja ārkārtas situācija, mums nebija iespējams uzņemt donorus telpās, nācās iztikt ar donoru busiņu. Lai nodrošinātu divu metru distanci, bijām spiesti busiņā uzņemt tikai divus donorus, lai gan vienlaicīgi asinis tajā var ziedot četras personas. Tā bija arī laikā, kad devāmies donoru dienas izbraukumos uz Madonas slimnīcu. Donori bija spiesti ilgi stāvēt rindā iepriekšminēto apstākļu dēļ, un laikapstākļi ne vienmēr bija tie labākie, tādēļ esam ļoti pateicīgi viņiem par pacietību, – pauž Valsts asinsdonoru centra (VADC) Latgales filiāles ārste Ināra Čerņavska.
Viņa piebilst, ka vīrusa „Covid-19" laikā cilvēkos bijis vērojams arī visai liels satraukums un, tā kā telpas tolaik nebija pieejamas, bijis jārēķinās ar mazāku donoru skaitu.
– Cilvēki uztraucās par saskarsmi ar pārējiem donoriem, kuri bija ieradušies ziedot asinis. Protams, mēs nodrošinājām iespēju dezinficēt rokas, bija pieejamas sejas aizsargmaskas un bahilas. Tagad, kad situācija valstī ir mierīgāka, esam atsākuši agrāko darbību un šomēnes jau strādājam ierastajā režīmā, – informē Ināra Čerņavska.
Šajā periodā asinis ziedot Madonas novada iedzīvotājiem bijis iespējams Madonā un Jēkabpilī, bet, kā atzīst I. Čerņavska, rudens pusē ir plānots doties uz Ērgļiem. Aktīva donoru kustība notiek Latgales reģionos. I. Čerņavska saka lielu paldies par iespēju nu jau vairāku gadu garumā organizēt donoru dienu Madonas sporta centrā, jo tur ir krietni plašākas telpas un līdz ar to iespējams uzņemt daudz vairāk donoru nekā tad, kad šim nolūkam tika atvēlētas mūzikas skolas telpas.
– Protams, esam pateicīgi par mums sniegto iespēju rīkot donoru dienas mūzikas skolā, jo tā atrodas pašā pilsētas centrā, tomēr jāatzīst, ka, salīdzinot skolas telpas ar sporta centru, apstākļi ir daudz vienkāršāki gan mums, gan pašiem donoriem. Vispirms jau domājam par viņiem, jo ir ļoti būtiski, lai telpās pietiktu gaisa, nebūtu saspiestības un neveidotos pārāk garas rindas. Iespēju robežās laikā, kad donoru dienas notika mūzikas skolā, centāmies pieņemt pēc iespējas vairāk donoru, bet bija atsevišķi gadījumi, kad mums atvēlētais laiks bija beidzies, tomēr ziedot gribētāju rinda vēl liela. Tagad ir daudz vienkāršāk strādāt, – atzīst Ināra Čerņavska.
Regulārs asinsdonors ir Liezēres pagasta pārvaldes vadītājs Artūrs Vāvere, viņš cenšas piedalīties donoru dienās un šo kustību atbalsta.
– Es ļoti labprāt iesaistos donoru kustībā un iespēju robežās vienmēr dodos ziedot asinis, cik nu atļauj veselība un laiks. Manuprāt, cilvēkiem tiek nodots pietiekami daudz informācijas par iespēju ziedot asinis, jautājums ir tikai par to, vai viņi vēlas iesaistīties. Ir bijuši gadījumi, kad atbildīgie cilvēki man zvana un lūdz atsaukties, jo ir nepieciešama konkrēta asinsgrupa. Arī sociālo tīklu vietnē Facebook var rast informāciju, tā cilvēkus sasniedz ļoti ātri. Jāteic gan, ka vīrusa „Covid-19" situācija valstī negatīvi ietekmēja iepriekšējo donoru dienu, arī es tajā nepiedalījos. Tomēr kopumā mana pieredze allaž bijusi pozitīva, – teic Artūrs Vāvere.
Viņš arī atzīst, ka liels ieguvums ir plašās telpas Madonas sporta centrā, kur tagad tiek rīkotas donoru dienas.

14.07.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px