Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Donoru dienā Madonā liela atsaucība

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 04.06.2018.

Donoru dienā Madonā liela atsaucība
Burtu lielums

Pagājušajā ceturtdienā J. Norviļa Madonas mūzikas skolas Zvaigžņu zālē notika tradicionālā Valsts asinsdonoru centra darbinieku organizētā izbraukuma donoru diena. Asinis varēja nodot no pulksten 9 līdz 13.

Iespēja ziedot asinis Madonā, lai papildinātu asiņu un asins komponentu krājumu valstī, ir regulāri, kad asinis var ziedot atkārtoti, kā arī katrs vesels cilvēks, kas to vēlas, var kļūt par donoru un asinis nodot pirmoreiz.
Donoru aktivitāte ir atkarīga arī no motivācijas, jo, lai nodotu asinis, ir jāatrod laiks un arī veselībai jābūt labai. Ne katrs var būt donors, tāpēc svarīgi asinis nodot būtu tiem, kam to ļauj veselība.
Arī šoreiz donoru dienā Madonā vairāki donori asinis tomēr nevarēja ziedot. Satikām kādu donoru, kurš asinis ziedojis jau ap 40 reižu, taču šoreiz viņam tika atteikts. Pirms asins nodošanas vispirms tiek pārbaudīts hemoglobīna līmenis, vai donoram pašam tas ir pietiekams, lai varētu nodot 450 ml asiņu. Jāņem vērā, ka asinis ziedot var tikai veseli cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem.
Kad iegriezāmies donoru asins nodošanas vietā, asinis varēja ziedot vēl stundu, bet jau tobrīd donoru skaits bija sasniedzis 107, un cilvēki turpināja nākt. Latvijas Sarkanā Krusta brīvprātīgā Jeļena pastāstīja, ka donoru aktivitāte ir dažāda. Ir reizes, kad donoru skaits nesasniedz simtu, bet, piemēram, pagājušajā gadā vienā no donoru dienām Madonā asinis ziedoja pat 119.
Motivācija ziedot asinis donoriem ir dažāda, bet viņu vidū dominē vēlme palīdzēt grūtā brīdī. Liela daļa asinis ziedo regulāri, tomēr ir arī tādi, kas asinis nodot nolemj pēc ilgāka pārtraukuma. Arī madonietis Aivars Zariņš kādu laiku asinis nebija ziedojis, bet šoreiz, uzzinot par šādu iespēju, nolēmis atnākt.
– Informāciju par donoru dienu 31. maijā Madonas mūzikas skolā izlasīju „Starā", bet reizēm donorus ziedot asinis uzaicina, nosūtot viņiem īsziņu. Es to šoreiz nesaņēmu, jo kādu laiku asinis nebiju ziedojis. Kā vēlāk uzzināju, ziedot asinis ar īsziņas palīdzību īpaši tika aicināti donori ar rēzus negatīvām asinīm, jo tieši to jau trūkst visvairāk. Tas ir ļoti labi, ka asinsdonoru centrs rīko šādus izbraukumus uz reģioniem un cilvēkiem ir iespēja ziedot asinis, palīdzēt citiem un pārliecināties, ka pašam ar veselību viss ir kārtībā un asins analīzes atbilst normai, – uzsvēra Aivars Zariņš.
Vaicāts, kādas ir viņa domas par nepieciešamību palielināt valsts atbalstu, lai aktivizētu donoru kustību, Aivars atzina, ka viņu tas neietekmētu.
– Asinis ziedot es nāku ne jau naudas vai kādu citu priekšrocību dēļ. Tā kā esmu pašnodarbinātā statusā, arī papildus apmaksāta brīvdiena man nav tik svarīga, jo tas tāpat ir no paša atkarīgs. Taču, iespējams, atbalsta palielināšana daļu cilvēku varētu motivēt kļūt par donoru vai arī asinis nodot biežāk, – uzsvēra Aivars Zariņš.
Uzrunājām arī Gitu Lancmani, kas asinis nodeva otro reizi.
– Par donori esmu kļuvusi salīdzinoši nesen, taču tāda doma bija jau labu laiku. To daru idejas dēļ. Ja kādam var palīdzēt, tas ir jādara. Arī attiecībā uz atbalsta palielināšanu donoriem – manuprāt, tas nav noteicošais. Cilvēcību jau nevar nopirkt par naudu, asinis taču ziedo, domājot par citiem, – atzīmēja Gita.


05.06.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px