Zināms, ka jo sāpīgi un plaši „Covid-19" infekcijas izplatība līdz šim skārusi sociālās aprūpes iestādes; arī Madonā, Lubānā un Varakļānos. Labklājības ministrijas pārstāvji par situāciju valstiskā līmenī secinājuši, ka pārsvarā infekciju izplata darbinieki un reizēm – klienti, visbiežāk pēc kādas ārstniecības iestādes apmeklējuma.
Skaidrojot situāciju sociālās aprūpes iestādēs Madonā un Varakļānos, kur pagājušajā nedēļā tika saņemti signāli par saslimušo skaita pieaugumu, laikraksts „Stars" uzzināja, ka pa šīm dienām apstiprināto gadījumu skaits ar „Covid-19" gan klientu, gan darbinieku vidū joprojām mazliet pieaudzis.
Nedaudz, bet pieaug
– Kā tas noteikts, testēšana jeb rutīnas skrīnings pansionātu darbiniekiem tiek veikts katru nedēļu, klientiem – divas reizes mēnesī. Mūsu pansionātos, vadītājiem izvērtējot situāciju, klientiem var tikt pieprasīti ārpuskārtas testi, virs divām reizēm mēnesī. Tas atkarīgs arī no iespējamās sadarbības ar laboratoriju, vai to var piedāvāt. Atkārtota klientu testēšana notika pagājušajā nedēļā; Dzelzavas pansionātā pozitīvs tests ir 17 klientiem, Mārcienā – 29.
Slimības gaita un norise ir dažāda, bet, kā raksturo pansionātu vadītāji, kopumā ļoti smagu simptomu šobrīd nav, – informēja Zigfrīds Gora, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos.
Viņš arī atklāja, ka vakar un šodien testus atkal nodod pansionātu darbinieki, kas radīs priekšstatu par jaunāko situāciju. Iepriekš saslimšana bija noteikta 6 darbiniekiem Mārcienas pansionātā, 2 darbinieki – kontaktpersonas; Dzelzavas pansionātā „Covid-19" saslimšanas dēļ vai kā kontaktpersona nevarēja strādāt 10 darbinieki. Pozitīva tendence ir tā, ka gan Mārcienas, gan Dzelzavas pansionātā atpakaļ darbā var atgriezties katrā pa diviem darbiniekiem.
Iepriekš satraukums par iespējamu „Covid-19" atkārtotu izplatību bija Varakļānu veselības aprūpes centra ilgstošās sociālās aprūpes nodaļā. Pēc medicīnas iestādes apmeklējuma kādam klientam uzrādījās pozitīvs „Covid-19" rezultāts. Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs atklāja, ka uz pirmdienu iestādē bija konstatēti 2 saslimšanas gadījumi klientu vidū un 2 – darbinieku, no kuriem vienam slimība norit ar smagāku gaitu. Aprūpes iestādē ievēroti visi priekšnosacījumi, lai slimību maksimāli ierobežotu.
Madonā sagaida eksprestestus
Šobrīd valstiskā līmenī izskanējušas runas par eksprestestu nepieciešamību, lai ātrāk varētu konstatēt iespējamu saslimšanu. Kā atklāja Zigfrīds Gora, Madonas novada pašvaldība, konsultējoties ar medicīnas darbiniekiem, arī Madonas slimnīcas pārstāvi Astrīdu Svilāni, jau pirms laika izlēmusi pasūtīt eksprestestus. Šodien tiem jau jābūt piegādātiem; sociālā dienesta darbinieki tos tālāk izvadās Madonas novada pansionātiem, lai testi būtu pieejami lietošanai.
Pēc Zigfrīda Goras stāstītā, gan sākumā no deputātiem, gan citviet sabiedrībā dzirdētas šaubas – ko cīņā ar „Covid-19" dos eksprestesti? Tās ir ietaupītas stundas, pat dienas, kuru laikā cilvēks ar apstiprinātu „Covid-19" jau var tikt ievietots karantīnā, lai mazinātu tālāku izplatības risku. – Eksprestesta rezultāts ir gatavs 20 minūtēs. Aprūpētāji strādā ilgas stundas; mēdz jau būt tā, ka cilvēks no rīta jūtas labi, uz vakaru izjūtas mazliet mainās. Uztaisot testu, tāpat uz rezultātu ir jāgaida pāris dienas, un to laikā jāturpina nākt uz darbu. Ar eksprestestu tās ir ietaupītas stundas, pat dienas, – pauda Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks.
Labklājības ministrijas apkopotajos datos par situāciju valstī redzams, ka saslimstība ar „Covid-19" no 0,7% pagājušā gada septembrī pieaugusi līdz 13,4% decembrī.
Visbiežāk saslimšana varot izplatīties no darbiniekiem, kuri ne aiz labas dzīves strādā vēl kādā citā iestādē, vai klientiem, kuriem nereti ir kādas hroniskas saslimšanas, līdz ar to nepieciešams regulāri apmeklēt ārstniecības iestādes, tā secinājusi LM.
Sociālās aprūpes iestāžu vadītāji esot instruēti par nepieciešamību vērot darbinieku veselības stāvokli ik rītu, tiek aktualizētas runas par eksprestestiem. „Gaisma tuneļa galā" esot gaidāma līdz ar pansionātu darbinieku un klientu vakcinēšanu.
19.01.2021.