Kopš piektdienas, 27. marta, koronavīrusa izraisītās slimības „Covid-19" analīzes, ierodoties ar savu personīgo auto un pēc iepriekšēja pieraksta, var nodot arī Madonā.
„Covid-19" analīžu pieņemšanas punkts darbojas Madonā, Augu ielā 27 (ēkas pirmajā stāvā, iekšpagalmā). Analīžu ņemšanas punkts darbosies katru dienu no pulksten 10 līdz 16. Svarīgi – uz analīžu nodošanas punktiem drīkst ierasties tikai ar savu automašīnu un tikai iepriekš piezvanot un pierakstoties. Bez pieraksta, kājām, ar sabiedrisko transportu vai taksometru ierasties aizliegts!
– Punkta darbību nodrošina SIA „Centrālā laboratorija" sadarbībā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Madonas novada pašvaldību, – uzsver Madonas novada pašvaldības attīstības nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists Egils Kazakevičs.
Valsts apmaksātas analīzes tajā pieejamas tiem iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārzemēm 14 dienu laikā sākusies paaugstināta temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, apgrūtināta elpošana, kā arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām, kuras atrodas karantīnā un kurām 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi.
– Tiek apzinātas arī citas riska grupas, kas analīzes varētu nodot bez maksas, kā, piemēram, policisti un ārstniecības personāls, kas nonācis saskarē ar infekciju. Šis saraksts ar laiku var paplašināties, – atzīst SIA „Centrālā laboratorija" valdes loceklis Edvīns Kazušs. – Lai pieteiktos valsts apmaksātajām analīzēm, jāzvana uz 8303, kur tiks piefiksēti personas dati, un vēlāk „Centrālās laboratorijas" speciālisti telefoniski vienosies par analīžu nodošanas laiku. Plašāku informāciju par to, kādos gadījumos pienākas bezmaksas analīzes, var iegūt, zvanot uz SPKC tālruni 8345.
Savukārt piesakoties maksas analīzēm (80 eiro), jāzvana uz 20030006 vai 20033722, lai vienotos par to nodošanas kārtību. Maksāt var tikai ar pārskaitījumu. Skaidru naudu analīžu nodošanas punktā nepieņem. – Ierašanās analīžu ņemšanas punktā, saskaņā ar Veselības ministrijas un NMPD prasībām, atļauta tikai ar personīgo auto. Cilvēkam ierodoties līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam un, vēlams, arī savai pildspalvai. Analīžu pieņemšanas punktā strādās divi darbinieki – viens, cilvēkam atrodoties automašīnā, ņems uztriepes no mutes gļotādas un deguna dobuma, bet otrs reģistrēs testus, – analīžu ņemšanas procedūru skaidro Edvīns Kazušs.
Analīžu rezultāti būs zināmi 2-3 dienu laikā. Prioritāri rezultāti tiks paziņoti tiem cilvēkiem, kuru analīzes būs pozitīvas. Par negatīviem rezultātiem pārbaudītos iedzīvotājus informē „Centrālā laboratorija", par pozitīviem rezultātiem tiek informēts SPKC, kura speciālisti sazinās ar pacientu un risina tālākās protokola darbības.
– Jāuzsver, ka bez iepriekšējas pieteikšanās uz analīžu nodošanas punktiem doties nedrīkst! Lūdzam iedzīvotājus netraucēt analīžu pieņemšanas punkta darbību un nemeklēt analīžu pieņemšanas punktu Madonas bērnu un jauniešu centra telpās, tur tas neatrodas, – piebilst Egils Kazakevičs.
Šobrīd „Centrālās laboratorijas" specializētie punkti „Covid-19" analīžu nodošanai darbojas 10 pilsētās: Rīgā, Tukumā, Talsos, Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Cēsīs, Madonā, Jēkabpilī un Daugavpilī.
Valsts apmaksātas „Covid-19" analīzes neveic:
* iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem un tiem, kuri pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs vai nav bijuši ciešā kontaktā ar SPKC apstiprinātu „Covid-19" slimnieku;
* „Covid-19" slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes;
* personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās vieglas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu. Izņemot gadījumus, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.
Svarīgi ir uzsvērt, ka „Covid-19" ir vīrusa infekcija, kurai nav specifiskas ārstēšanas, un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli, tāpēc visos gadījumos nav nepieciešams laboratoriski apstiprināt „Covid-19" infekciju.
Vienlaikus šiem cilvēkiem, parādoties viegliem saslimšanas simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kas informāciju nodos SPKC epidemioloģiskās izpētes veikšanai (citu kontaktpersonu noteikšanai).
Ja ir aizdomas par „Covid-19", bet laboratoriskā izmeklēšana nav veikta (14 dienu laikā pirms slimības pazīmju parādīšanās cilvēks ir bijis ārzemēs vai ir „Covid-19" slimnieka kontaktpersona (dzīvo vienā mājsaimniecībā)):
* neveicot analīzes, klīniski nosaka, ka persona ir saslimusi ar „Covid-19";
* jānovērtē veselības stāvoklis un jāpilda ārsta norādījumi;
* ģimenes ārsts izsniedz darbnespējas lapu, ja tas ir nepieciešams, un personai ir obligāts pienākums ievērot mājas karantīnu;
* cilvēkam ir aizliegts pamest dzīvesvietu un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem;
* viņam ir jābūt pieejamam saziņai ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta noteiktā terapija un režīms;
* jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku;
* veselības stāvokļa pēkšņas pasliktināšanās gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu vai, ja veselības stāvoklis ir kritisks, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz tālruni 113;
* ikdienas gaitās, pārtraucot izolāciju mājās, persona var atgriezties tikai ar ārsta atļauju, pēc kontroles izmeklējumu veikšanas. Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz „Covid-19" ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).
Tā kā cilvēka tuvinieki būs bijuši ciešā kontaktā ar klīniski apstiprinātu „Covid-19" pacientu, arī viņiem būs jāievēro karantīna mājās. Pēc ģimenes ārsta sniegtās informācijas SPKC izvērtēs, vai ir nepieciešams uzsākt epidemioloģisko izmeklēšanu.
Ja personas veselības stāvoklis strauji pasliktinās, tad jāzvana uz NMPD – tālrunis 113. Uz ārkārtas tālruni jāzvana arī tajos gadījumos, kad „Covid-19" slimības simptomi ir smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums). Šādā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādā slimnīcā.
31.03.2020.