Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Asins donoru dienā liela aktivitāte

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 25.06.2015.

Asins donoru dienā liela aktivitāte
Burtu lielums

Līdzīgi kā pagājušajā gadā, arī šogad J. Norviļa Madonas mūzikas skolā pirms Līgo svētkiem un Jāņiem notika Valsts asinsdonoru centra rīkotā asins donoru diena. Tika pieņemtas visu grupu asinis.

Kā novērojām, donoru atsaucība bija liela. To apstiprināja arī Latvijas Sarkanā Krusta brīvprātīgā Maira Lapa, viena no tām, kas veica donoru reģistrāciju.
– Pavisam asinis nodeva vairāk nekā 60 donoru. Tas ir daudz, it īpaši ņemot vērā, ka ir vasara, dārza darbi, kad līdz Jāņiem jāpaspēj visu padarīt, lai nebūtu neizravētu dārzu, ko aplīgot. Katrā ziņā par šādu atsaucību mēs esam ļoti priecīgi. Šodien pārsvarā ieradās donori, kuri asinis nodod regulāri – jau gadiem ilgi, bet bija arī cilvēki, kas asinis ziedoja pirmoreiz. Savukārt kāda ģimene atnāca visa kopā – asinis nodeva gan vīrs un sieva, gan vecākā meita. Līdzi bija atnākusi arī jaunākā meita, kas gadu dēļ vēl nevar būt par donoru, bet, kā pati teica, tad, kad būs paaugusies, arī viņa ziedos asinis. Donoru dienā Madonā asinis galvenokārt nodeva madonieši un apkārtējo pagastu iedzīvotāji, bet vistālākie bija atbraukuši pat no Alūksnes, – pastāstīja Maira Lapa.
Viņa atgādināja, ka no šā gada 1. jūlija tiks uzsākti bezskaidras naudas norēķini ar donoriem. Tas nozīmē, ka kompensācija zaudētā asins un asins komponentu apjoma atjaunošanai tiks ieskaitīta donora bankas kontā. Donori tiek lūgti laikus atvērt bankas kontu bezskaidras naudas saņemšanai.
Taujāta, vai donori par šādām izmaiņām ir jau informēti, Maira atzina, ka daži esot zinājuši, bet daļai tas bijis jaunums. Informācija par paredzētajām izmaiņām ir pieejama Valsts asinsdonoru centra mājas lapā www.donors.lv, un tā bija publicēta arī laikrakstā „Stars".
– Ilggadējie donori to uztvēra ar sapratni, lielai daļai tas problēmas nesagādās, jo jebkurā gadījumā viņi asinis ziedo brīvprātīgi, lai kādam palīdzētu vai pat glābtu dzīvību. Nav gan izslēgts, ka šā iemesla dēļ daži, kuriem nav atvērts konts bankā, atkritīs un vairs nenodos asinis, bet tas tomēr nevarētu būt par pamatu lēmumam vairs nenodot asinis. Turklāt šajā gadījumā tie, kas vēlēsies, donoriem noteikto atlīdzību varēs novēlēt labdarībai – tā tiks ieskaitīta www.ziedot.lv, – informēja Maira.
Pirms asins nodošanas uzrunājām Klintu no Kusas, kas asinis ziedoja otro reizi. Par donori viņa kļuva pirms gada. Klinta pastāstīja, ka par iespēju nodot asinis Madonā izlasījusi internetā, bet lēmumu nodot asinis galvenokārt pieņēmusi tāpēc, ka izlasījusi, ka trūkstot asiņu. Kā priekšrocību viņa minēja arī to, ka pirms asins ziedošanas bez maksas tiek veikta veselības pārbaude – donora asinīs nosaka asins grupu un hemoglobīna līmeni, un pēc tam var uzzināt analīžu rezultātus, pārliecināties, vai esi vesels. Turklāt pēc asins nodošanas viņa jūtoties kā no jauna piedzimusi.
Nākamā reize, kad Madonā varēs nodot asinis, būs rudenī. Kārtējā asins donoru diena tiek plānota septembrī.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px