Jūlija sākumā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš ar Nacionālo bruņoto spēku helikopteru devās uz Madonas slimnīcu, lai sniegtu palīdzību kādam 28 gadus vecam vīrietim, kurš bija guvis smagu traumu darbavietā.
Kā informē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvis Mārtiņš Vilcāns, cietušais veicis zāģēšanas darbus gaterī, līdz kādā brīdī no zāģmateriāla atdalījies gandrīz metru garš un 3,5 centimetrus plats koka šķilas gabals un caururbis vīrieti cirkšņa rajonā. Pēc smagās traumas cietušais nogādāts Madonas slimnīcā. Veicot pacienta apskati, slimnīcas ķirurģijas nodaļas vadītājs Ivars Pudāns pieņēma operatīvu lēmumu vērsties pēc palīdzības pie kolēģiem no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas.
– Pēc 40 minūšu lidojuma ar helikopteru jau biju Madonas slimnīcā, un vēl pēc pusstundas veicām griezienu, šādos gadījumos dārga ir katra minūte. Koks, kas traumējis pacientu, bija sadragājis muskuļaudus un pārrāvis artēriju. Cietušo vīrieti no smagām komplikācijām glāba tikai tas, ka priekšmets bija iedūries tieši šajā vietā: ja tas notiktu nedaudz augstāk vai zemāk, sekas varētu būt daudz smagākas, – dramatiskos notikumus atcerējās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Vitālijs Zvirgzdiņš.
– Pašlaik pacients jūtas apmierinoši un viņa veselībai briesmas vairs nedraud; domāju, ka pēc dažām dienām varēsim pacientu izrakstīt no slimnīcas un viņš turpinās atveseļošanos mājas apstākļos. Nākamajā dienā pēc operācijas pacients jau varēja pats pārvietoties, tātad nekādas nopietnas, paliekošas sekas trauma nebūs atstājusi un pēc atveseļošanās pacients varēs atgriezties darbā, – iepriecinošās prognozes atklāja Madonas slimnīcas ķirurģijas nodaļas vadītājs Ivars Pudāns.
Vitālijs Zvirgzdiņš atgādināja, kā rīkoties līdzīgās situācijās: – Ja kaut kas ir traumējis ķermeni, nekādā gadījumā nedrīkst pašrocīgi iedūrušos priekšmetus kustināt un mēģināt izvilkt, jo tā cietušā stāvokli var padarīt tikai sliktāku. Pēc iespējas ātrāk obligāti ir jāvēršas pēc palīdzības pie mediķiem, kuri tālāk izlems, kā rīkoties, un sniegs nepieciešamo palīdzību. Tāpēc jāuzteic cietušā pacienta darba kolēģi, kuri visu izdarīja pareizi un nemēģināja saviem spēkiem izvilkt svešķermeni: tā kā tas bija pārrāvis artēriju, tikko būtu mēģināts to kustināt, sāktos strauja asiņošana.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi atkārtoti atgādina – lai pasargātu sevi un citus no traumām, strādājot ar dažāda veida tehniku, ir rūpīgi jāievēro darba drošība un vienmēr jālieto paredzētie aizsarglīdzekļi. Ja noticis negadījums, nekavējoties jāsazinās ar mediķiem.