Jau vairāk nekā pusgadu Madonā darbu turpina gremošanas slimību profilakses pētījums GISTAR.
– Pētījums Madonā tika aizsākts pagājušā gada vasarā, un pa šo laiku pētījumu centru jau ir apmeklējuši vairāk nekā 1100 cilvēku, – „Staru" informē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta GISTAR pētījuma administratore Inese Veckagane.
– Uz pētījumu centru tiek aicināti praktiski veseli cilvēki, kuriem nav nekādu sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību, vecumā no 40 līdz 64 gadiem. Aicinām iedzīvotājus būt atsaucīgiem un gadījumā, ja tiek saņemts zvans no pētījumu centra reģistratores, neatteikt un ierasties uz izmeklējumiem. Cilvēki pētījumu centrā var vērsties arī paši. Pētījums notiek sadarbībā ar ģimenes ārstiem.
Uz izmeklējumiem cilvēkam jāierodas tukšā dūšā, procedūra ilgst apmēram stundu. Vispirms reģistratore izstāsta dalībniekam par pētījumu, tiek veikta anketēšana, lai uzzinātu par dalībnieku dzīvesveidu, saslimšanām un ēšanas paradumiem, tiek veikti dažādi mērījumi un paņemtas analīzes. Pētījuma iniciators un zinātniskais vadītājs ir Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, profesors, gastroenterologs Mārcis Leja. Līdz šim pētījums ir veikts Cēsīs, Alūksnē, Ludzā, Dobelē, Saldū un Tukumā. Pašlaik Latvijā darbojas divi pētījumu centri –
Madonā un Rēzeknē. Šogad arī tiek plānots atvērt nākamo pētījumu centru Preiļos. Madonā pētījumu tiek plānots veikt līdz 2018. gada maija beigām. Kopumā Latvijā GISTAR pētījumā jau ir iekļauti vairāk nekā 7200 respondentu.
Pētījuma norises vieta: Madonas slimnīca, Rūpniecības iela 38, Madona. Pieraksts pa tālruni 25679868.
Pētījumu centra darba laiks – darbdienās no pulksten 7 līdz 13.
Vairāk informācijas: www.istar.eu.
24.04.2018.